Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Florida, 02/05/2026 - 00:28

Trump vil give ældre billigere vægttabsmedicin

Den amerikanske præsident vil fra 1. juli gøre vægttabsmedicin billigere for ældre med Medicare.

Jim Watson/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

USA's præsident, Donald Trump, vil fra 1. juli gøre vægttabsmedicin billigere for ældre, der har sundhedsforsikringen Medicare.

Det siger han fredag aften dansk tid ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Det sker i en tale til borgere i The Villages, som er et dedikeret område for ældre, i delstaten Florida.

Det drejer sig om vægttabsmedicin baseret på GLP-1-præparater, der efterligner virkningen af naturlige tarmhormoner, som regulerer appetitten.

Den danske medicinvirksomhed Novo Nordisks Wegovy-sprøjte er et GLP-1-præparat.

Amerikanere, der er dækket af Medicare, kan få Wegovy som pille til 149 dollar om måneden.

Fra 31. august stiger prisen til 199 dollar om måneden.

Medicare er et amerikansk sundhedsforsikringsprogram, der primært dækker personer, som er fyldt 65 år.

Donald Trump har flere gange siden sin genindsættelse som præsident i 2025 tordnet mod høje priser på vægttabsmedicin.

Novo Nordisk indgik i november sidste år - cirka 11 måneder efter Trumps genindsættelse - en omfattende aftale med den amerikanske administration om lavere priser på diabetes- og fedmemedicin.

Det danske selskabs konkurrent Eli Lilly var også en del af den samlede aftale i USA.

Reuters beskriver Trumps tale i The Villages som et valgkampslignende besøg hos de ældre vælgere. Det sker forud for midtvejsvalget, der finder sted i USA til november.

Her skal en række af medlemmerne i Kongressen, der består af Senatet og Repræsentanternes Hus, vælges.

Talen i The Villages var desuden første gang, at Trump optræder uden for Det Hvide Hus, siden et angrebsforsøg mod præsidenten ved den årlige korrespondentmiddag i Washington D.C.

- Jeg burde være indendørs i sikre faciliteter, hvor jeg hurtigt, smukt og sikkert kan gennemføre min embedsperiode og ødelægge alt, der kommer i vejen for os - som dårlige lande, der ønsker at få atomvåben, siger Trump i talen.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek