Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

13/08/2024 - 08:00

FAKTA: Voksne og alkohol

Af: Af Signe Haahr Pedersen, Ritzau Fokus

* 50 procent af danskere mellem 45 og 54 år tænker aldrig eller sjældent, på den indflydelse alkohol kan have
på dem dagen efter.

* Over 50 procent er enige i, at det er nemmere at sige nej tak og drikke mindre, hvis de har planer eller ønsker at være friske dagen derpå.

* Mere end 50 procent vurderer, at de drikker mindre i situationen, når de tænker på den indflydelse, alkohol kan have på dem dagen efter.

* I 2021 svarede 13,2 procent af de 45-54-årige i forbindelse med Sundhedsprofilen, at de drikker mere end 10 genstande om ugen, og 36,9 procent af dem angav, at de ønskede at skære ned på forbruget.  

Kilde: Undersøgelse foretaget af Syno på vegne af Alkohol & Samfund og TrygFonden i perioden 4.- 21. marts 2024 blandt 1000 danskere i aldersgruppen 45-54 år samt Sundhedsprofilen 2021.

/ritzau fokus/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek