Brøndby, 26/05/2025 - 15:43
Brøndby-angriber er udtaget til mulig landsholdsdebut
Mathias Kvistgaarden får mulighed for at vise sig frem i rødt og hvidt i to testkampe i juni.
Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Den 23-årige angriber Mathias Kvistgaarden har spillet en stor sæson i Brøndby, og det bliver han nu belønnet for.
Mandag blev han nemlig udtaget til det danske landshold for første gang i sin karriere.
Dermed kan han få debut i rødt og hvidt, når Brian Riemers tropper spiller testkampe mod Nordirland og Litauen i juni.
- Det kunne godt have været før. Det er mest skader, der har gjort, at han har fået nogle afbræk, hvor en spiller som Conrad Harder samtidig gjorde det godt.
- Conrad har nærmest ikke spillet i det seneste stykke tid, så det var naturligt for mig at lade ham gå med U21-holdet denne gang. Nu var det Kvistgaarden, der ramte et godt flow frem mod udtagelsen, siger landstræneren.
Kvistgaarden skal kæmpe om spilletid i det danske angreb med spillere som Kasper Dolberg, Mika Biereth og Rasmus Højlund.
- I næsten alle de kampe, jeg har set Kvistgaarden, har han været en pinsel for modstanderne. Han får rigtigt meget ud af lidt.
- Han er en type, der tror på selv det mest umulige. Han er villig til at løbe med og uden bold. Jeg glæder mig til at se ham i lejren, siger Brian Riemer.
I løbet af sæsonen har Mathias Kvistgaarden scoret 17 mål i 29 superligakampe for Brøndby og står på tærsklen til et udlandsskifte.
- Jeg er sindssygt stolt over at være udtaget til A-landsholdet. Det er kæmpestort for mig, og det er noget, jeg ikke havde troet ville ske i min tid her.
- Det er virkelig stort for mig, at jeg får muligheden for at repræsentere det danske A-landshold, siger Kvistgaarden til Brøndbys hjemmeside.
I landsholdstruppen får han selskab af andre unge superligakometer. FC Nordsjællands Lucas Høgsberg og FC Københavns Victor Froholdt skal ligesom ved den seneste landsholdssamling med i landsholdslejren.
Victor Froholdt fik debut mod Portugal i Nations League, mens Lucas Høgsberg endnu har sin debut til gode. Det samme gør sig gældende for Ajax-spilleren Anton Gaaei og Chelsea-keeperen Filip Jørgensen.
Derudover har Brian Riemer holdt fast i sin stamme af erfarne spillere. Blandt andre er Kasper Schmeichel, Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg udtaget.
Den samlede trup til kampene 7. juni og 10. juni ser således ud:
Målmænd: Kasper Schmeichel, Filip Jørgensen, Oliver Christensen.
Forsvarsspillere: Joachim Andersen, Jannik Vestergaard, Lucas Høgsberg, Joakim Mæhle, Rasmus Nissen Kristensen, Patrick Dorgu, Anton Gaaei.
Midtbanespillere: Christian Eriksen, Pierre-Emile Højbjerg, Morten Hjulmand, Christian Nørgaard, Victor Froholdt, Matt O'Riley, Mikkel Damsgaard.
Angribere: Rasmus Højlund, Mika Biereth, Gustav Isaksen, Anders Dreyer, Mathias Kvistgaarden.
/ritzau/