Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 23/06/2026 - 09:43

Danmark har genåbnet ambassade i Iran efter tre måneder

Danmarks ambassade i Iran blev midlertidigt lukket i marts på grund af sikkerhedssituationen i landet.

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Efter tre måneders midlertidig lukning er den danske ambassade i Iran blevet genåbnet.

Det har udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) tirsdag meddelt Det Udenrigspolitiske Nævn, oplyser Udenrigsministeriet skriftligt til Ritzau.

- Med genåbningen følger Danmark en række andre EU-lande, som også har åbnet deres ambassader i Teheran, skriver ministeriet.

Danmark lukkede sin ambassade i Iran midlertidigt i marts, hvorefter de diplomatiske relationer til landet blev varetaget fra København.

Lars Løkke Rasmussen gjorde det dengang klart, at der ikke var overvejelser om, at ambassaden skulle lukke permanent, men at den kunne åbne igen, når sikkerhedssituationen blev forbedret.

Udenrigsministeriet skriver tirsdag i en pressemeddelelse, at ambassaden er genåbnet "i lyset af den forbedrede sikkerhedssituation i Iran".

Derudover lyder det, at Danmarks ambassadør til Iran siden 19. juni har arbejdet på ambassaden.

Ambassaden blev lukket som følge af urolighederne i Mellemøsten, efter at USA og Israel 28. februar satte angreb ind mod Iran.

For en uge siden nåede USA og Iran til enighed om en rammeaftale for en afslutning på krigen mellem landene.

Efterfølgende er parterne natten til mandag under forhandlinger i Schweiz blevet enige om en plan, der inden for 60 dage skal føre til en endelig aftale om at afslutte krigen i Iran.

Genåbningen af den danske ambassade ændrer dog ikke på, at Udenrigsministeriet fortsat fraråder alle rejser til Iran.

Samtidig opfordres danskere, som opholder sig i Iran, fortsat til at forlade landet.

Rejsevejledninger til andre lande i Mellemøsten er dog så sent som i mandags blevet lempet.

Det gælder rejsevejledninger for Jordan, Saudi-Arabien og De Forenede Arabiske Emirater.

Alle ikke-nødvendige rejser til de tre lande frarådes ikke længere af ministeriet. Men man opfordres fortsat til at udvise ekstra forsigtighed.

- Ændringen skyldes en forbedret sikkerhedssituation. Regionale spændinger kan dog fortsat påvirke situationen, og den kan hurtigt ændre sig, lød det mandag i alle tre rejsevejledninger.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek