Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 25/06/2024 - 10:52

Casper C.: Mere Klovn på vej

Klovn-universet er ikke forbi, forsikrer Casper Christensen på det sociale medie Instagram. Mere uddyber den kendte komiker ikke.

Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

Fans, der har krydset fingre for, at "Klovn" vender tilbage, kan godt glæde sig til mere fra det tåkrummende univers.

Casper Christensen, der sammen med makkeren Frank Hvam, står både bag og foran kameraet, siger i en såkaldt story på Instagram - et kort, tidsbegrænset klip - at der er mere "Klovn" på vej.

Mere kommer han det ikke nærmere, men nu har han sagt det til sine flere end 200.000 følgere på det sociale medie.

Første sæson af "Klovn" havde premiere tilbage i 2005.

Siden er det blevet til tre spillefilm og otte øvrige sæsoner, hvoraf den seneste, den niende i rækken, blev sendt i sommeren og september 2022.

I "Klovn" spiller Casper Christensen og Frank Hvam karikerede udgaver af sig selv. Serien gæstes løbende af en lang række kendisser, som optræder i såkaldte cameos, men ligesom Casper Christensen og Frank Hvam i karikerede versioner af sig selv.

Blandt andet er tv-vært Sofie Linde, entertainer Niels Hausgaard, sanger Stig Rossen, internationale danske stjerner som Nikolaj Coster-Waldau, Mads Mikkelsen og Pilou Asbæk samt Casper Christensens egen svigermor, modeldirektøren Jacqueline Svane, blandt de utallige gæsteoptrædener.

Også den verdensberømte Hollywood-skuespiller Isla Fisher og Maroon 5-forsangeren Adam Levine har medvirket i Klovn-universet.

Ud over celebre gæster er kendte karakterer som Mia, fætter-Andreas, revisor-Kurt, Pykker, Bo og Fnug også en del af universitet.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek