Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Helsinki, 26/03/2026 - 10:48

Finlands højesteret dømmer eksminister for hetz mod homoseksuelle

Päivi Räsänen skrev i 2004, at homoseksuelle handlinger er syndige, og at homoseksualitet er en afvigelse.

Af: /ritzau/

En tidligere finsk minister er af Finlands højesteret blevet dømt for hetz mod en befolkningsgruppe på grund af sine udtalelser om homoseksuelle.

Konkret drejer det sig om en tekst, som parlamentsmedlem og tidligere indenrigsminister Päivi Räsänen har skrevet på den finske kristne organisation Lutherstiftelsens hjemmeside.

Det skriver det finske public service-medie Yle torsdag.

Teksten blev publiceret i 2004 og offentliggjort igen i 2019 af Räsänen selv.

Her skrev hun ifølge Yle, at homoseksuelle handlinger er syndige, at homoseksualitet er udtryk for en mental afvigelse, og at homoseksuelle forhold udfordrer det kristne livssyn.

- Jeg kan sige, at det kom som et chok for mig, siger Päivi Räsänen efter dommen til Yle.

Räsänen sidder i parlamentet for partiet Kristendemokraterne og er uddannet læge. Højesteret lægger vægt på, at Räsänen har fremført udtalelserne som parlamentsmedlem og læge.

Dommerne i den finske højesteret var dog ikke enige om, hvorvidt Räsänen med udtalelserne overtrådte finsk lovgivning.

Tre stemte for at dømme hende. To stemte imod.

Hun vil nu overveje, om hun skal gå videre med sagen til Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol.

Både by- og landsretten har tidligere frikendt politikeren i sagen.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek