Aarhus, 28/03/2026 - 13:02
Sælger af opioid får hurtig dom i Aarhus
33-årig mand fra Viby J. har fået nedsat straffen, fordi han straks har aflagt tilståelse i retten.
Fred Tanneau/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Godt et døgn efter at politiet afslørede en mand fra Viby ved Aarhus i at være sælger af opioider og andre lægemidler, er sagen blevet afgjort.
Den 33-årige mand er blevet idømt fængsel i et år og ni måneder i det, som kaldes en straksdom.
Det oplyser en anklager fra Østjyllands Politi om afgørelsen, som er truffet af en dommer i Retten i Aarhus lørdag.
Ved anholdelsen fredag fandt politiet over 2100 tramadol-tabletter, som er et opioid.
Manden lå også inde med over 13.000 andre piller, blandt andet rivotril, som også kræver en recept. Mængden gør, at der er tale om en overtrædelse af straffelovens narkoparagraf.
Desuden må manden af med mere end 68.000 kroner, som stammer fra ulovlig handel.
Opioider er vanedannende, og tilsyneladende støder politiet oftere på midlet uden for sundhedsvæsenet.
I juli 2025 blev loven ændret, så straffen blev skærpet for den type lovovertrædelser, oplyser anklager Louise Bjørnager, som har ført sagen lørdag.
Ændringen indebærer, at handel med opioider bedømmes hårdere end for eksempel med kokain. Straffen er firdoblet i forhold til tidligere.
Baggrunden for den nye kurs er, at misbrugsproblemet ser ud til være voksende. Desuden vurderer de retsmedicinske institutter opioider til at være farligere end kokain.
På grund af tilståelsen er den 33-årige dog sluppet billigere end ellers. Han har opnået en reduktion af straffen på mellem 20 procent og 33 procent.
I øvrigt er han blevet varetægtsfængslet, indtil afsoningen kan begynde.
/ritzau/




