Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Glastonbury, 23/06/2024 - 19:26

Sydkoreansk boyband bliver det største navn på britisk festival

Den sydkoreanske K-popgruppe Seventeen debuterer som den første af sin slags på festivalen Glastonbury.

Ahn Young-Joon/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

For første gang nogensinde skal en sydkoreansk K-popgruppe spille på musikfestivalen Glastonbury i England.

Det bliver det sydkoreanske boyband Seventeen, der debuterer på den britiske festivalscene.

Det skriver mediet BBC.

- Det er en stor følelse af ansvar, siger bandmedlemmet Choi Seungcheol til BBC.

Sidste år solgte Seventeen mere end ti millioner album - kun overgået af den amerikanske sangerinde Taylor Swift.

Dermed er det sydkoreanske band det største navn på festivalen, der løber fra den 26. juni til den 30. juni.

Glastonbury Festival har desuden store navne som Dua Lipa, Coldplay og SZA på festivalplakaten.

Koncerten i Glastonbury bliver Seventeens første koncert i Europa. Til september spiller de også i Berlin.

Seventeen består af intet mindre end 13 bandmedlemmer. Og i modsætning til de fleste andre K-popgrupper skriver og producerer de deres egne sange.

På streamingtjenesten Spotify har bandet knap syv millioner månedlige lyttere, og deres sange ”Super” og ”HOT” har begge mere end 200 millioner afspilninger.

Boybandet debuterede i 2015 med minialbummet "17 CARAT", der blev det K-popalbum, der lå længst tid på de amerikanske hitlister det år.

Bandet blev allerede dannet to år før albumdebuten. I 2013 kunne man følge sammensætningen af Seventeen på en livesendt serie med navnet "Seventeen TV".

Gennem fem sæsoner blev bandmedlemmernes auditions og evalueringer vist live. Afsnittene varede ofte flere timer.

Seventeen spiller på Glastonbury Festival på hovedscenen Pyramid Stage fredag den 28. juni.

Glastonbury Festival har eksisteret i mere end 50 år og er den største festival i Storbritannien.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek