København, 14/01/2026 - 11:54
Eks-udenrigsminister tror at skæbnemøde kan åbne for ny forsvarsaftale
Kristian Jensen har tiltro til, at Løkke og Vivian Motzfeldt kan håndtere møde i Det Hvide Hus om Grønland.
Nathan Howard/Reuters
Af: /ritzau/
Et møde mellem Danmark, Grønland og USA i Det Hvide Hus kan blive begyndelsen på forhandlinger om en ny forsvarsaftale for Grønland. Det vurderer tidligere udenrigsminister Kristian Jensen (V).
Det vigtigste udfald af mødet er, at parterne bevæger sig væk fra offentlige konfrontationer og hen mod en egentlig dialog om sikkerheden i Arktis og Nordatlanten.
- Jeg tror, man kan nå frem til en drøftelse om, hvilken fornyet forsvarsaftale der skal erstatte den nuværende.
- Men ud fra samme grundprincip: At det er Kongeriget Danmark - Grønland og Danmark - på den ene side og USA på den anden, der indgår en aftale om, hvordan vi i fællesskab varetager forsvaret af Grønland og dermed også Vesteuropa og den vestlige halvkugle, siger Kristian Jensen.
Han kalder det for en mulighed og ikke en risiko, at mødet om Grønland blev rykket til Det Hvide Hus med kort varsel.
Dermed kommer forhandlingerne tættere på magten, fordi vicepræsident J.D. Vance er tættere på præsident Donald Trump og magten.
- Mange ser det som en udfordring, men jeg ser det som en mulighed. Det betyder, at de drøftelser og eventuelle beslutninger, der kommer ud af mødet, også bliver forankret dér, hvor magten reelt ligger.
- Vi har tidligere set, at beslutninger truffet andre steder ikke nødvendigvis bliver respekteret i Det Hvide Hus. Derfor kan det være en fordel, at dialogen foregår så tæt på beslutningstagerne som muligt, siger Kristian Jensen.
Kristian Jensen er aktuelt øverste chef i Green Power Denmark.
Kristian Jensen var næstformand i Venstre, da Lars Løkke Rasmussen var formand, indtil begge forlod deres poster efter et meget hårdt opgør i Brejning nær Vejle i 2019, hvilket medførte en årelang nedtur for partiet, som blev delt i tre.
Han har dog tillid til, at udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) og minister for udenrigsanliggender Vivian Motzfeldt kan håndtere dagens møde.
- Jeg har stor tillid til, at både de to - sammen med den danske ambassadør i USA, Jesper Møller Sørensen, og Grønlands repræsentation - er grundigt forberedt.
- De ved, hvilket pres de kan komme under, og jeg er sikker på, at de er forberedt til tænderne, siger han.
/ritzau/




