Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 15/05/2025 - 13:08

Modtager af lummer sms: Moderaterne forkaster egne principper

Den unge kvinde, der modtog en besked fra Jon Stephensen, undrer sig over Moderaternes adfærd i sagen.

Af: /ritzau/

Den kvinde fra Unge Moderater, der som 19-årig modtog en lummer besked fra Jon Stephensen, undrer sig over, at Moderaterne har besluttet at lade Jon Stephensen deltage i partiets gruppemøder igen.

Det fortæller hun til TV 2.

- Jeg synes, det er virkelig ærgerligt, at man kan være ligeglad med sine principper på den måde, siger Mette til TV 2.

Hun optræder kun med sit fornavn, da hun frygter for chikane på sociale medier.

Jon Stephensen blev i 2023 hældt ud af Moderaterne på grund af sagen, der kom oven i en række andre sager, der stillede ham i et tvivlsomt lys.

Dråben for partiet blev, at han havde skrevet lumre beskeder til Mette.

- Du virker klog og er smuk med den lækreste krop, skrev Jon Stephensen blandt andet til den unge kvinde.

Mette mener, at Moderaterne med torsdagens beslutning om at lade Jon Stephensen deltage i gruppemøder forkaster det, som partiet stod for, da den nuværende løsgænger i Folketinget røg ud af partiet for snart to år siden.

- Moderaterne gik ud og sagde, at de ikke bakkede op om den opførsel, som Jon Stephensen udviste, men nu kaster de alt det til side.

- Dengang følte jeg, at de tog problemet seriøst, men det synes jeg ikke længere, at de gør, siger hun til TV 2.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek