Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Birkerød, 20/08/2026 - 19:38

Statsminister advarer mod at blande sig i sag om VM-vold men gør det selv

Regeringen vil øge straffen for dødsvold, men det er uvist, om det vil ramme de sager, som den ønsker.

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Statsminister Mette Frederiksen (S) siger, at hun ikke vil blande sig i den igangværende retssag, hvor en svensk politibetjent i sommer døde efter vold på Islands Brygge i København. Men hun kommenterer den alligevel.

Hun siger torsdag på Marienborg, at den formodede gerningsmand har "udvist nærmest psykopatisk adfærd", og at han bør straffes hårdere, end det anklagemyndigheden lægger op til.

- Når der er en konkret sag, så træder vi et skridt tilbage. Det bliver vi nødt til, siger hun, hvorefter Ritzau spørger til, at regeringen selv har brugt sagen som eksempel på, at dødsvold bør straffes hårdere.

Til det svarer Mette Frederiksen, at hun er "rasende og indigneret" over episoden, som fandt sted under en VM-kamp i fodbold.

- Det skal ikke være sådan, at en mand fra Congo kan komme til Danmark, og så kan han stå nede på Bryggen i København og rette et knytnæveslag mod et andet menneske og så slippe med så mild en dom potentielt.

- Han har et langt synderegister kun med dårligdomme, og derfor skal han straffes hårdere, end en mand eller en kvinde der kommer til - fordi det kan mennesker komme til - at gøre noget, der er forkert, siger hun.

Hun henviser til, at den sigtede tidligere er dømt for drabsforsøg i en anden sag og tiltalt i en endnu sag, der drejer om vold. Han er indvandret til Danmark som spæd.

Onsdag sagde statsministeren på et pressemøde i Statsministeriet, at regeringen ønsker at øge straffen for dødsvold og henviste til sagen.

Den foreslåede strafskærpelse kobles direkte til episoden ved arrangementet med VM i fodbold på stormskærm. Men strafskærpelsen vil muligvis ikke påvirke den konkrete sag eller sager som den.

I hvert fald ikke hvis skærpelsen alene skal gælde for sager om dødsvold efter straffelovens paragraf 246. Dødsvold kaldes også grov vold med døden til følge.

Den formodede gerningsmand i sagen fra Islands Brygge i København er nemlig sigtet efter en anden paragraf.

Den 31-årige mand er ikke sigtet for at have forvoldt den svenske mands død, men er alene sigtet efter straffelovens milde voldsparagraf for at have slået manden. Det er straffelovens paragraf 244.

Med andre ord mener anklagemyndigheden ikke, at slaget i sig selv forårsagede svenskerens død.

Den milde voldsparagraf giver mulighed for op til tre års fængsel, men anklagemyndigheden går efter otte til ti måneder.

En lignende sag fandt sted på metalfestivalen Copenhell i 2025, hvor en 64-årig mand blev slået i hovedet, hvorefter han faldt og slog hovedet ned i asfalten. Offeret fik så svære skader ved faldet, at han døde på hospitalet dagen efter.

En 21-årig mand blev i den forbindelse idømt seks måneders ubetinget fængsel for vold efter straffelovens milde voldsparagraf – paragraf 244.

Professor emeritus i strafferet ved Københavns Universitet Jørn Vestergaard kritiserer, at statsministeren blander sig i sagen, fordi den er igangværende.

- Det er en verserende sag, som selvfølgelig har oprørt sindene, men hvor de eneste der kender de nærmere omstændigheder, er anklagemyndigheden og forsvaret.

- Vi andre har kun oplysninger gennem medierne, og der kan være konkrete omstændigheder i sagen, som først kommer frem under domsforhandlingen, siger han.

Argumentet fra regeringen er, at anklagemyndigheden går efter en for mild dom. Men strafferetsprofessoren vender tilbage til argumentet om, at vi endnu kun kender sagen fra pressens dækning, da der ikke er faldet dom endnu.

Desuden kan domstolen godt idømme en hårdere straf, end anklagemyndigheden går efter, minder han om.

RITZAU

TjekDet - faktatjek