Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 05/04/2026 - 21:05

Leeds booker første FA Cup-semifinale i 39 år efter drama

Leeds er for første gang siden 1987 klar til en FA Cup-semifinale efter et stort drama mod West Ham.

Peter Cziborra/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Leeds United er for første gang siden 1987 klar til en semifinale på Wembley i den bedste engelske pokalturnering, FA Cuppen.

Søndag slog holdet på udebane West Ham uden danske Mads Hermansen i et kæmpe drama.

Leeds førte 2-0 efter 93 minutters spil efter scoringer af midtbanespilleren Ao Tanaka og den indskiftede angriber Dominic Calvert-Lewin, men West Ham tvang med to scoringer kampen ud i forlænget spilletid.

Den sluttede målløst - og med den 20-årige fjerdekeeper Finley Herrick mellem stængerne for West Ham, efter at Alphonse Areola gik i stykker i slutningen af den forlængede spilletid.

Herrick startede med at redde første forsøg, men Leeds-keeper Lucas Perri endte som den helt store helt, da han reddede to West Ham-forsøg og dermed gentog sin bedrift fra sejren over Birmingham tidligere i turneringen.

Modstanderen på Wembley i slutningen af april bliver Chelsea. Den anden semifinale står mellem Manchester City og Southampton.

Både Leeds og West Ham er involveret i Premier Leagues bundstrid, men virkede søndag ikke specielt tynget af dagligdagens udfordringer.

Begge spillede frisk til, og det gav en ganske underholdende første halvleg med udfordringer for begge målmænd.

Det absolutte højdepunkt kom efter 26 minutter, da Tanaka sparkede bolden i kassen via underkanten af overliggeren efter en lækker finte i feltet. Forinden havde japaneren selv sat gang i det målgivende angreb midt på banen, inden han løb i boksen.

Målet tvang West Ham i offensiven, og der var optræk til en del, inden gæsterne efter 75 minutter kom på 2-0.

West Ham-stopper Max Kilman flirtede allerede i første halvleg med et straffespark, og denne gang var der ingen tvivl, da han pløjede Brenden Aaronson ned.

Calvert-Lewin omsatte sikkert, og derfra var det et par gange tæt på 3-0, inden West Ham i overtiden pludselig slog tilbage.

West Ham-stjernen Jarrod Bowen knaldede bolden på stolpen, og den nyslåede portugisiske landsholdsspiller Mateus Fernandes fulgte op til 1-2 efter tre minutters overtid.

Tre minutter senere smed stopperen Axel Disasi sit højreben op i hovedhøjde og stødte et indlæg fra Adama Traore ind til 2-2, mens en del af West Hams fans var på vej tilbage til deres pladser.

De fik også en træffer i den forlængede spilletid, men angriberen Taty Castellanos var offside, og det endte i stedet med en duel fra straffesparkspletten.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek