Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 22/12/2022 - 08:00

Natasja Crone: Julen kan være lidt anstrengende indimellem

Natasja Crone har det blandet med jul og kan ofte føle presset til at hygge sig under højtiden. Her fortæller hun om sit forhold til julen.

Af: Af Tenna Linnet Bork-Larsen, Ritzau Fokus

December er ved at nå sin ende, og folk mødes fra nær og fjern for at tilbringe højtiden sammen. Det lyder idyllisk, og derfor er der også tit store forventninger til højtiden.

Men måske giver det ikke så meget mening at hygge sig på kommando.

Tv-vært og journalist Natasja Crone har blandede følelser omkring julen, fordi der kan være et pres for, at alt skal være perfekt.

- På den ene side kan jeg virkelig godt lide samværet med familie og venner, når man laver lækker mad sammen og hygger sig, siger hun.

- På den anden side er jul og nytår de højtider, som er programmeret til, at vi skal sige: En, to, tre... hyg jer! Så skal alt bare være hyggeligt og konfliktfrit. Det kan også være lidt anstrengende indimellem, siger den 52-årige tv-vært og fortsætter:

- Jeg tror, at folk også kender fra deres eget liv, at nogle gange er de spontane fester de sjoveste. De aftener, der ikke havde været planlagt i 100 år, men bare skete, kan være lige så sjove. Det kan man hverken sige, at jul eller nytår er, siger Natasja Crone.

Sammen med skuespiller Peter Mygind forsøger hun at få julefreden og -hyggen til at indfinde sig, når de sammen synger julen ind i "Alletiders juleshow", der sendes på TV 2 lillejuleaften.

Det skal give danskerne et afbræk fra alt det, der er sket i 2022.

- Det har jo været et udfordrende år - det har det bare. Så det handler om at give folk det dér pusterum og åndehul til at glemme alt det forfærdelige, siger hun og peger på krigen i Ukraine, coronapandemien og forsyningskrisen.

Privat danner hun par med TV 2's korrespondent Rasmus Tantholdt. Han rejser meget og har det forgangne år dækket Ruslands invasion i Ukraine.

Men juleaften er ét af de tidspunkter på året, hvor han helt sikkert ikke skal på arbejde.

- Jeg sætter pris på at have fri i juledagene, fordi jeg ved, at Rasmus (Tantholdt, red.) og vores børn er hjemme. Der er noget helt lavpraktisk i bare at have fri fra arbejde og kunne hygge sig derhjemme, siger Natasja Crone og fortsætter:

- Det er jo dér, hvor man bare kan komme helt ned i gear og gå rundt i sit nattøj hele dagen. Jeg tror måske, Rasmus skal på arbejde i dagene efter juleaften. Men det skal ikke forhindre mig i at trække stikket, siger hun og griner.

I år kan Natasja Crone mærke, hun går lidt mere op i julen og er mere i julestemning, end hun plejer.

- Det må være, fordi det har været sådan et crazy år. Og jeg synes også, jeg møder mange, der er lidt mere julede, end de ellers plejer at være. Folk har lige en smule mere lyst til det i år.

- Måske har folk endnu mere brug for et tidspunkt til lige at tænke på noget, der ikke er forfærdeligt. Nu er vi simpelthen nødt til at tage en pause fra al elendigheden, siger hun.

Det prøver hun og Peter Mygind at give seerne i "Alletiders juleshow", hvor flere danske kunstnere som Burhan G, Sanne Salomonsen og Maximillian vil optræde.

Det kan ses på TV 2 lillejuleaften klokken 20.00.

Showet kan også streames på TV 2 Play.

/ritzau/

København, 03/12/2025 - 14:00

FAKTA: Danskerne dominerer toplisterne på Spotify

Mikkel Berg Pedersen/Ritzau Scanpix

De danske Spotify-brugere bliver gladere og gladere for de danske musikere, viser opgørelse for 2025.

Hvert år udgiver lydstreamingplatformen Spotify en såkaldt "Wrapped", hvor de mest lyttede artister, sange og albummer offentliggøres.

I år er der igen flere danskere på de forskellige top-10-lister i Danmark. På listerne, som følger herunder, er de danske kunstnere, sange og albummer markeret med (DK).

Top-10 mest streamede artister i Danmark på Spotify i 2025:

* 1: Gilli. (DK).

* 2: Lamin. (DK).

* 3: Annika. (DK).

* 4: Kesi. (DK).

* 5: Benny Jamz. (DK).

* 6: Artigeardit. (DK).

* 7: Aphaca. (DK).

* 8: Drake.

* 9: Taylor Swift.

* 10: Anton Westerlin. (DK).

Top-10 mest streamede sange i Danmark på Spotify i 2025:

* 1: "Smelter under månen" af Aphaca. (DK).

* 2: "Hele vejen (feat. Mumle)" af Omar og Mumle. (DK).

* 3: "En drøm om et menneske" af Aphaca. (DK).

* 4: "Blodigt (feat. Annika)" af Anton Westerlin og Annika. (DK).

* 5: "Stolt (feat. Lamin)" af Annika og Lamin. (DK).

* 6: "Du ligner din mor" af Benjamin Hav og Lukas Graham. (DK).

* 7: "Ordinary" af Alex Warren.

* 8: "Et sted hvor vi de første" af Aphaca. (DK).

* 9: "Luk mig ind" af Annika. (DK).

* 10: "Kendt mig en uge" af Mille. (DK).

Top-10 mest streamede albummer i Danmark på Spotify i 2025:

* 1: "Godaften" af Anton Westerlin. (DK).

* 2: "AW" af Annika. (DK).

* 3: "You'll Be Alright, Kid" af Alex Warren.

* 4: "Jeg vil bare godt være et godt menneske, men det er ikke let" af Benjamin Hav. (DK).

* 5: "Kenny" af Benny Jamz. (DK).

* 6: "I dag, i morgen, 4 evigt" af Gobs. (DK).

* 7: "KPop Demon Hunters" af KPop Demon Hunters Cast, HUNTR og Saja Boys.

* 8: "Short n' Sweet" af Sabrina Carpenter.

* 9: "Hit me Hard and Soft" af Billie Eilish.

* 10: "I've tried Everything but Therapy (Part 1)" af Teddy Swims.

Kilde: Spotify.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 03/12/2025 - 14:00

Danskere dominerer fortsat dansk streamingliste på Spotify

Helle Arensbak/Ritzau Scanpix

De danske Spotify-brugere er glade for de danske musikere, viser en årlig opgørelse fra streamingplatformen.

Annika, Aphaca og Anton Westerlin.

Flere af de unge danske kunstnere behøver ikke et nytårsforsæt om at ramme toplisterne på verdens mest benyttede lydstreamingplatform, Spotify. De er der allerede.

Det viser den såkaldte "Wrapped", hvor Spotify løfter sløret for årets mest streamede artister, sange og albummer.

Wrapped-kampagnen viser, at otte ud af ti mest streamede artister på Spotify i Danmark i 2025 er danske.

- Der har været en stærk lokal udgivelseskultur, og folk sætter virkelig pris på lokal musik, siger Emma Vikström, som er redaktionel leder i Norden hos Spotify, til Ritzau.

Det er sanger og rapper Gilli, der for syvende år i træk topper listen. Derefter følger danske kunstnere som sangeren Annika og bandet Aphaca, som begge fik deres helt store gennembrud i 2025.

Det er nede på ottendepladsen og niendepladsen, man finder de to internationale kunstnere, der har fundet vej til top-10-listen: Drake og Taylor Swift.

Det er en tendens, som Emma Vikström ser i hele Norden, hvor publikums musiksmag smitter imellem landene.

- Finland har altid haft en stærk tradition for at lytte til lokal musik, og Norge øger også sit fokus på at støtte deres egne kunstnere. Det gavner også Danmark, fordi de nordiske markeder påvirker hinanden, siger hun.

Tendensen fortsætter på listen over de mest streamede sange på Spotify i Danmark. Her er ni ud af ti sange ikke bare danske, men også dansksprogede.

Aphaca har sat sit præg på dén liste med tre sange i top-10.

Øverst på listen over mest streamede albummer ligger Anton Westerlins "Godaften" efterfulgt af Annikas debutalbum "AW". Her er det noget mere varieret i antallet af danske kunstneres albummer versus internationale kunstneres.

Listerne minder om sidste års udgave af "Spotify Wrapped". Dengang var det også otte ud af ti topkunstnere, der var danske.

Der er dog sket en udskiftning i kunstnerne, hvor eksempelvis sangeren Tobias Rahim er røget ned fra de ti øverste pladser.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 03/12/2025 - 08:00

FAKTA: Engagér dig i dit barns digitale liv

* Det digitale liv kan have lige så stor indflydelse på dit barns liv som andre fritidsinteresser. Spørg ind til, hvad der er spændende og sjovt, men også, hvad der kan være ubehageligt.

* Vær med til at strukturere dit barns digitale vaner på samme måde, som du gør med andre hverdagsaktiviteter. Sæt en ramme for dit barns digitale hverdag.

* Sluk for elektroniske devices i god tid inden sengetid.

* Vis interesse i skolens arbejde med børnenes digitale dannelse. Det kunne for eksempel være at tale med andre forældre til møder eller bringe det op for skolens bestyrelse.

* Opfordr gerne til, at både den sociale og refleksive del af den digitale dannelse øges.

Kilde: Børns Vilkår.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 03/12/2025 - 08:00

Når TikTok overtager: Sådan kan du hjælpe dit barn uden forbud

Linda Kastrup/Ritzau Scanpix

Skærmtid fylder blandt unge. Hvis du frygter, at dit barn er fanget i TikTok-fælden, bør du tage en dialog, inden du gennemtvinger en kold tyrker.

Hvis du mistænker, at din teenager bruger for meget tid på telefonen, er du ikke den eneste.

Ifølge en rapport fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen bruger unge mellem 13 og 17 år i gennemsnit over to en halv time om dagen på sociale medier.

Så der er altså noget om snakken, mener digital medieekspert hos Børns Vilkår Melissa Vardy.

- Apps som TikTok designer en slags evighedsalgoritme, der både bygger på dine interesser, og hvem du følger. Det betyder, at du kan blive fastholdt i timevis, fordi du hele tiden kan blive fodret med mere målrettet indhold, siger hun og fortsætter:

- På den måde bliver vi introduceret til begrebet "doomscrolling", hvor du fortsætter med at bladre gennem dit feed, fordi det skaber et dopaminrush i hjernen, som hele tiden vil have mere.

Ifølge Melissa Vardy kan det både gå ud over koncentrationsevnen og give søvnbesvær, hvis man stirrer for meget ind i skærmen inden sengetid.

På smartphones kan forældre sætte begrænsninger for skærmtid og sågar blokere brugen af bestemte apps fuldstændig.

Det vil naturligvis sætte en brat stopper for skærmtiden, men spørgsmålet er, om det er det rigtige at indføre et regulært TikTok-block.

Ifølge Merete Dalsgaard, der er fagkonsulent og projektleder ved Center for Digital Pædagogik, gør du klogere i at tage en grundig snak med dit barn, før du går drastisk til værks.

- Som forælder har du et stort ansvar for at regulere dit barns digitale liv. Hvis du indfører en masse regler uden nogen form for inddragelse, risikerer du, at barnet ikke selv lærer at træffe sunde beslutninger.

- Det er altid det bedste at tage en snak i stedet for at trykke på sluk-knappen. Spørg, hvad barnet får ud af at være på TikTok, og hvad der er spændende ved det. Meget på samme måde, som når du spørger, hvordan det er gået i skolen, siger hun.

Hun opfatter, at snakken om brug af skærme i flere familier ofte ender som en restriktiv monolog frem for en konstruktiv dialog.

Derfor vil det give mening at starte med at tale om, hvilke familieoplevelser skærmen kommer i vejen for. Og så er det selvfølgelig vigtigt, at man som forælder sender et godt signal som forbillede, fortæller hun.

- En pige i 3. klasse fortalte mig engang, at hun ville ønske, at det kunne lade sig gøre at se en film derhjemme, uden at mor og far skulle sidde med mobilen fremme i sofaen undervejs, siger Merete Dalsgaard og fortsætter:

- Forældrene vil altid være barnets største forbilleder, og det er vigtigt at sende signaler om de værdier, som du ønsker, dit barn skal leve efter. Det nytter ikke, at mor og far selv sumper foran skærmen hele tiden, hvis de har sat begrænsninger for barnet.

Hvis man efter en snak med sit barn vurderer, at det er nødvendigt at gøre noget, forklarer Melissa Vardy, at der er andre veje end at blokere apps for bestandig.

- Sociale medier giver mange børn en følelse af fællesskab. Man kan nok sammenligne det lidt med, når voksne smalltalker ved kaffemaskinen, og det er nemt at fornemme, hvis der er noget, der er gået din næse forbi.

- I telefonens indstillinger eller ved brug af andre apps kan du sætte en begrænsning for, hvor mange timer om dagen dit barn kan være på sociale medier. På den måde kan du hjælpe dit barn med at styre sit tidsforbrug - men husk at tage barnet med på råd, fortæller Melissa Vardy.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek