Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Herning, 10/05/2025 - 10:15

Dahm er tilbage efter tre år: Mærkeligt at se det udefra

38-årige Sebastian Dahm er blevet kaldt tilbage fra landsholdspension for at være med ved VM.

Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

- Ingen har meldt fra til mig. Heller ikke Sebastian Dahm, fortalte landstræner Mikael Gath i et interview i april sidste år, trekvart år efter sin tiltræden som dansk ishockeylandstræner.

Svaret var opsigtsvækkende, for på det tidspunkt havde Dahm officielt været landsholdspensionist i næsten to år. Han trak sig efter VM i Helsinki i 2022 for at bruge mere tid med familien og gøre plads til yngre målmænd.

Men da den nye landstræner ringede, åbnede Dahm døren på klem. Hvis behovet opstod, var han villig til at snakke om det, lød budskabet fra Østrig, hvor veteranmålmanden tjener sin løn.

Allerede i Gaths første VM stod det klart, at behovet hurtigt kunne opstå.

Både Frederik Andersen og Mads Søgaard var optaget af slutspil i Nordamerika. Frederik Dichow var førstevalg, og da han lagde sig syg før den sidste VM-kamp mod Finland, stod Gath tilbage med Mathias Seldrup og William Rørth, der begge var helt uerfarne på VM-niveau.

Selv om Seldrup gjorde det glimrende, valgte Gath alligevel at ringe Dahm op og friste ham med en VM-oplevelse på hjemmebane.

- Sebastian er efter min mening en af Danmarks to bedste målmænd i europæisk ishockey, fastslår Gath.

Og selv om Dahm havde haft tre år til at vænne sig til at være ekslandsholdsspiller, var han ikke svær at overtale.

- Det har været sundt for min krop, og det er været dejligt for min familie at have nogle år, hvor jeg kunne hvile ud, når klubsæsonen var færdig.

- Men det har også været mærkeligt at se VM de sidste par år og vide, at der plejede jeg jo at være med. Det er klart, at VM på hjemmebane er en stor oplevelse, og det er vigtigt for dansk ishockey.

- Da landstræneren ringede og spurgte, om jeg ville være med til at levere et resultat til dansk ishockey, så var jeg selvfølgelig klar, siger Sebastian Dahm.

Den nu 38-årige målmand er stadig en af de bedste keepere i den østrigske liga, hvor han i den netop overståede sæson vandt sølv med Klagenfurt.

Han mener heller ikke selv, der er den store forskel på niveauet i dag sammenlignet med for tre år siden.

- Det kan godt være, jeg er nogle år ældre, men spillemæssigt er det det samme. Måske er jeg blevet lidt mere rolig på isen. Lidt mere afdæmpet og tænkende. Men ellers er jeg den samme målmand som tidligere.

Han fastslår også, at han ikke er blevet lokket til Herning med garanti for spilletid undervejs ved VM.

- Nej, sådan fungerer det ikke. Det er konkurrencesport, og vi er et hold, der stiller med den bedst mulige opstilling. Men der er jo ingen tvivl om, at syv kampe på 11-12 dage, det er meget for alle keepere. Det har jeg selv mærket på egen krop, siger Sebastian Dahm.

Gath holder sin målmandsplan hemmelig. Men landstræneren antyder, at der kan blive brug for Dahm. Måske allerede lørdag aften mod Schweiz.

- Jeg har lagt en fast plan for begyndelsen af turneringen. Derefter bliver det ren konkurrence, og da er det min mavefornemmelse, der afgør, hvem der spiller, lyder det.

Uanset hvad er døren til landsholdet fortsat på klem efter VM hos Sebastian Dahm. VM i Herning er ikke nødvendigvis en engangsforeteelse.

- Lige nu er det en turnering ad gangen. Men jeg har ikke sagt, at jeg kun spiller det her VM, og så er det absolut det sidste.

- Min familie synes også, at det er fedt, at jeg er med igen, så nu giver jeg den en skalle, og så tager vi den derfra, siger Sebastian Dahm.

/ritzau/

Teheran, 01/12/2025 - 19:35

Iransk guldpalmevinder er idømt et års fængsel

Miguel Medina/Ritzau Scanpix

Den iranske instruktør Jafar Panahi har før været fængslet i sit hjemland. Denne gang lyder dommen på et år.

Iran har idømt den guldpalmevindende filminstruktør Jafar Panahi et års fængsel samt et indrejseforbud for "propagandaaktiviteter" mod landet.

Det fortæller Panahis advokat Mostafa Nili til nyhedsbureauet AFP.

Rejseforbuddet gælder i to år, fortæller advokaten og tilføjer, at de vil anke dommen.

Han er blevet dømt in absentia, hvilket betyder, at Panahi ikke var til stede under domshandlingen.

Instruktøren er en af Irans mest internationalt anerkendte filmskabere.

Tidligere på året vandt filmen "It Was Just an Accident", som er instrueret af Jafar Panahi, Guldpalmen ved filmfestivalen i Cannes.

Filmen er inspireret af historier, som den 65-årige instruktør har hørt fra medfanger under sine tidligere fængselsophold i Iran.

Panahi har flere gange været fængslet i sit hjemland, ligesom han har været underlagt indrejseforbud.

Advokaten Mostafa Nili siger til AFP, at anklagerne mod Jafar Panahi drejer sig om involvering i "propagandaaktiviteter" mod staten Iran, men han uddyber ikke yderligere.

- Hr. Panahi befinder sig uden for Iran lige nu, tilføjer advokaten.

Den iranske instruktør har vundet en række priser på europæiske filmfestivaler. Blandt andet vandt hans debutfilm "The White Balloon" i 1995 i Cannes en pris for bedste debutfilm.

I 2010 blev Panahi forbudt at lave film i Iran, ligesom han heller ikke måtte forlade landet, fordi han havde støttet masseprotester mod regeringen et år tidligere og lavet en række film, der kritiserede det moderne Irans tilstand.

Gennem årene er det alligevel lykkedes at få vist Panahis film uden for Iran.

Den britiske avis The Guardian har blandt andet beskrevet, hvordan en af Jafar Panahis tidligere film "This Is Not a Film" blev smuglet ud af Iran til Cannes gemt på et USB-stik, som var skjult i en kage.

Ifølge mediet Deadline forsøgte politiet i Iran også at få adgang til alle optagelserne fra den seneste film, "It Was Just an Accident".

Filmen er blevet indsendt som Frankrigs bidrag til næste års Oscars.

Iranske filmskabere, fremtrædende mediefigurer og berømtheder overvåges nøje i Iran, og deres arbejde gennemgås for indhold, der anses for at være kritisk over for den islamiske republik, skriver AFP.

/ritzau/

Læs Mere >>

Teheran, 01/12/2025 - 19:07

Iransk guldpalmevinder er idømt et års fængsel

Den iranske instruktør Jafar Panahi har før været fængslet i sit hjemland. Denne gang lyder dommen på et år.

Iran har idømt den guldpalmevindende filminstruktør Jafar Panahi et års fængsel samt et indrejseforbud for "propagandaaktiviteter" mod landet.

Det fortæller Panahis advokat Mostafa Nili til nyhedsbureauet AFP.

Rejseforbuddet gælder i to år, fortæller advokaten og tilføjer, at de vil anke dommen.

Han er blevet dømt in absentia, hvilket betyder, at Panahi ikke var til stede under domshandlingen.

Instruktøren er en af Irans mest internationalt anerkendte filmskabere.

Tidligere på året vandt filmen "It Was Just an Accident", som er instrueret af Jafar Panahi, Guldpalmen ved filmfestivalen i Cannes.

Filmen er inspireret af historier, som den 65-årige instruktør har hørt fra medfanger under sine tidligere fængselsophold i Iran.

Panahi har flere gange været fængslet i sit hjemland, ligesom han har været underlagt indrejseforbud.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 01/12/2025 - 11:00

FAKTA: Det skal du holde dig fra

* Prøv ikke selv at skille høretelefonerne helt ad. Der kan være skruer, og de kan også være limet sammen - og du risikerer, at selv ikke forhandleren kan hjælpe dig med at samle dem igen.

* Hold vand og sæbe langt væk fra høretelefonerne. Det kan elektronikken indeni ikke tåle.

* Lad ikke høretelefonerne ligge frit, når du ikke bruger dem - opbevar dem altid i det beskyttende etui.

Kilde: Kevin Callesen Stolberg, som er bæredygtighedsspecialist hos Elgiganten.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 01/12/2025 - 11:00

Ørevoks er høretelefonernes værste fjende

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Ørevoks kan sætte sig i metalnettet i dine høretelefoner og stoppe det så meget til, at lyden ikke kan trænge igennem. Men abesnot og rens kan genoplive dem.

Musik, podcast eller en lydbog er en fast følgesvend i øregangen for mange i det daglige.

Med tiden kan den klare lyd i høretelefonerne dog blive mere mudret eller pludselig stoppe med at virke.

Ifølge Kevin Callesen Stolberg, som er bæredygtighedsspecialist hos Elgiganten, er det i størstedelen af tilfældene ørevoks, der er skyld i problemet.

- Det er ikke slemt i starten, men desto mere varme, de får, jo mere trænger ørevoksen ind og sætter sig i metalnettet inde i høretelefonen. Med tiden bliver det næsten umuligt at rense. Så oplever folk, at der ikke er lyd i den ene side eller slet ingen lyd, forklarer han.

For at undgå problemet skal man rengøre høretelefonerne løbende - gerne med rengøringsmidlet isopropylalkohol. Det kan fås i butikker som Matas, mens man i nogle teknikbutikker kan få det i en mindre størrelse.

Du må til gengæld ikke bruge vand, sæbe eller opvaskemiddel. Hvis det kommer ind i høretelefonerne, begynder de at irre, fortæller Kevin Callesen Stolberg.

Han anbefaler at rengøre dem med isopropyl tre-fire gange om året.

- Det er ikke lige slemt på alle brands, men på AirPods, hvor metalnettet sidder tæt for at sørge for, at andet ikke trænger ind, er problemet med ørevoks slemt, fortæller han om erfaringerne fra Elgigantens 49 varehuse.

En anden effektiv måde at rengøre høretelefonerne på er med en lille klistret klump af genanvendelig klæbemasse, der har kælenavne som lærertyggegummi, elefantsnot og abesnot.

- Man skal fjerne gummidutterne på høretelefonerne, og så kan man lige trykke noget abesnot ind. Når man så trækker det ud, så ser det altså ulækkert ud, siger han med et grin.

Den lavpraktiske metode er ifølge Kevin Callesen Stolberg en meget effektiv måde at få fjernet snavs fra høretelefonernes inderste dele.

Ud over ørevoks er dine høretelefoner ikke glade for fysiske skader, kraftig kulde eller varme.

Særligt slag, når man eksempelvis taber høretelefonerne, kan tage livet af dem.

Kulde og varme er til gengæld hårdt for batteriet.

- Du må gerne løbe med høretelefonerne i, når det regner og sner. Men de skal ikke ligge frit tilgængelige, det er bedre at putte dem i beskyttelsesetuiet, siger Kevin Callesen Stolberg.

Mange producenter reklamerer med, at høretelefonerne er væskeresistente, men som Kevin Callesen Stolberg bemærker, er de ikke vandtætte på sigt.

- Hvis de ikke er i brug, skal du ikke lade dem ligge på et badeværelse, for der kan opsamle sig fugt omkring ladestikket, forklarer han.

Oplever du, at høretelefonerne pludselig ikke spiller, er et godt fif fra elektronikeksperten at slå bluetooth-funktionen fra og så nulstille dem. Hvordan man gør med lige din model, står i brugsvejledningen.

- Mange brands har en knap, man skal holde nede eller trykke hurtigt på, og så kan man nulstille dem, så de fjerner alt, hvad de har været koblet op på. Og så kan man tilslutte dem på ny, siger han og forklarer, at det er en rigtig god idé at have prøvet det trick af, inden man tager ned og reklamerer over produktet.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek