Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Herning, 10/05/2025 - 10:15

Dahm er tilbage efter tre år: Mærkeligt at se det udefra

38-årige Sebastian Dahm er blevet kaldt tilbage fra landsholdspension for at være med ved VM.

Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

- Ingen har meldt fra til mig. Heller ikke Sebastian Dahm, fortalte landstræner Mikael Gath i et interview i april sidste år, trekvart år efter sin tiltræden som dansk ishockeylandstræner.

Svaret var opsigtsvækkende, for på det tidspunkt havde Dahm officielt været landsholdspensionist i næsten to år. Han trak sig efter VM i Helsinki i 2022 for at bruge mere tid med familien og gøre plads til yngre målmænd.

Men da den nye landstræner ringede, åbnede Dahm døren på klem. Hvis behovet opstod, var han villig til at snakke om det, lød budskabet fra Østrig, hvor veteranmålmanden tjener sin løn.

Allerede i Gaths første VM stod det klart, at behovet hurtigt kunne opstå.

Både Frederik Andersen og Mads Søgaard var optaget af slutspil i Nordamerika. Frederik Dichow var førstevalg, og da han lagde sig syg før den sidste VM-kamp mod Finland, stod Gath tilbage med Mathias Seldrup og William Rørth, der begge var helt uerfarne på VM-niveau.

Selv om Seldrup gjorde det glimrende, valgte Gath alligevel at ringe Dahm op og friste ham med en VM-oplevelse på hjemmebane.

- Sebastian er efter min mening en af Danmarks to bedste målmænd i europæisk ishockey, fastslår Gath.

Og selv om Dahm havde haft tre år til at vænne sig til at være ekslandsholdsspiller, var han ikke svær at overtale.

- Det har været sundt for min krop, og det er været dejligt for min familie at have nogle år, hvor jeg kunne hvile ud, når klubsæsonen var færdig.

- Men det har også været mærkeligt at se VM de sidste par år og vide, at der plejede jeg jo at være med. Det er klart, at VM på hjemmebane er en stor oplevelse, og det er vigtigt for dansk ishockey.

- Da landstræneren ringede og spurgte, om jeg ville være med til at levere et resultat til dansk ishockey, så var jeg selvfølgelig klar, siger Sebastian Dahm.

Den nu 38-årige målmand er stadig en af de bedste keepere i den østrigske liga, hvor han i den netop overståede sæson vandt sølv med Klagenfurt.

Han mener heller ikke selv, der er den store forskel på niveauet i dag sammenlignet med for tre år siden.

- Det kan godt være, jeg er nogle år ældre, men spillemæssigt er det det samme. Måske er jeg blevet lidt mere rolig på isen. Lidt mere afdæmpet og tænkende. Men ellers er jeg den samme målmand som tidligere.

Han fastslår også, at han ikke er blevet lokket til Herning med garanti for spilletid undervejs ved VM.

- Nej, sådan fungerer det ikke. Det er konkurrencesport, og vi er et hold, der stiller med den bedst mulige opstilling. Men der er jo ingen tvivl om, at syv kampe på 11-12 dage, det er meget for alle keepere. Det har jeg selv mærket på egen krop, siger Sebastian Dahm.

Gath holder sin målmandsplan hemmelig. Men landstræneren antyder, at der kan blive brug for Dahm. Måske allerede lørdag aften mod Schweiz.

- Jeg har lagt en fast plan for begyndelsen af turneringen. Derefter bliver det ren konkurrence, og da er det min mavefornemmelse, der afgør, hvem der spiller, lyder det.

Uanset hvad er døren til landsholdet fortsat på klem efter VM hos Sebastian Dahm. VM i Herning er ikke nødvendigvis en engangsforeteelse.

- Lige nu er det en turnering ad gangen. Men jeg har ikke sagt, at jeg kun spiller det her VM, og så er det absolut det sidste.

- Min familie synes også, at det er fedt, at jeg er med igen, så nu giver jeg den en skalle, og så tager vi den derfra, siger Sebastian Dahm.

/ritzau/

København, 27/11/2025 - 16:07

DR opruster korrespondentkorps med nye navne og lokationer

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Per Bang Thomsen bliver ny korrespondent i Norden, Matilde Kimer får ny base i Polen, Afrika-korrespondent flyttes, og så åbner DR fast kontor i Grønland.

DR sætter flere knappenåle på verdenskortet og øger den journalistiske tilstedeværelse i både nord, syd, øst og vest.

Et stærkere og mere strategisk placeret korrespondentkorps skal sikre endnu bedre dækning og forståelse af de globale forandringer, der former danskernes liv og samfund, lyder det fra DR i en pressemeddelelse.

- Fælles for alle de forandringer, vi foretager, er, at de skal sikre, at vi fortsat kan give danskerne en mangefacetteret og upartisk dækning af en foranderlig og uforudsigelig verden, forklarer konstitueret nyhedschef Kirsten Marie Svendsen i pressemeddelelsen.

DR's nuværende EU-analytiker, Per Bang Thomsen, bliver fra 1. marts mediets første Østersø- og Norden-korrespondent med base i Stockholm.

I foråret 2026 bliver Matilde Kimer Østeuropa-korrespondent med base i Polens hovedstad, Warszawa. Hun vil have hyppige ophold i Ukraine, tilføjer DR.

Til sommer vender DR's Afrika-korrespondent, Søren Bendixen, hjem efter syv år i Sydafrika. I den forbindelse flytter DR stillingen til Nairobi i Kenya, hvor DR ser et nyt potentiale for at dække Afrikas vækst, udfordringer og tendenser, lyder det.

En ny korrespondent skal starte op der i slutningen af 2026.

Endelig fortsætter DR med at have et fast kontor i Grønland. Det vil blive bemandet af skiftende reportere.

Oprustningen øger DR's korrespondentkorps, der for nu består af 14 faste korrespondenter, der dækker forskellige steder i verden.

Blandt andet fra baser i Berlin, Bruxelles, Tyrkiet, Libanon, Kina, Brasilien og USA samt med et kontor i Ukraines hovedstad, Kyiv, som Matilde Kimer i øjeblikket dækker sammen med skiftende reportere, inden hun skifter stilling fra Rusland- og Ukraine-korrespondent til Østeuropa-korrespondent.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 27/11/2025 - 16:03

Lunkne anmeldelser af sidste sæson af Stranger Things

Mike Blake/Reuters

Netflix har frigivet nye afsnit af hitserien "Stranger Things". Anmelderne er kun afmålt begejstrede.

Det er mere end ni år siden, at første sæson af Netflix-serien "Stranger Things" udkom, og snart er det slut.

De første fire afsnit af femte sæson blev frigivet natten til torsdag, og når ottende og sidste afsnit bliver tilgængeligt på årets sidste dag, kommer der ikke flere.

Og det er måske meget godt, hvis man skal dømme efter de første anmeldelser af de nye afsnit.

Serien, der emmer af mystik, spænding og 80'er-nostalgi, følger en gruppe børn fra den lille by Hawkins i Indiana, der oplever en række overnaturlige fænomener, som er et resultat af mislykkede eksperimenter på et nærliggende forskningscenter.

Sidste sæson foregår fire år senere i fiktionens verden, men skuespillerne er i mellemtiden blevet unge voksne, og de forenes i et sidste opgør mod ærkeskurken Vecna.

Filmmagasinet Varietys anmelder glæder sig over gensynet med universet, men kritiserer den afsluttende sæson for at være for langtrukken og uden tilstrækkelig udvikling af historien eller karaktererne.

USA Today mener, at sæson fem er okay, men at man med rette kunne forlange mere.

- Men måske er det efter fire sæsoner og ni år rigeligt tilfredsstillende bare at se alle de markant ældre karakterer på en sidste cykeltur og se stort på logik og historiefortællingen, hedder det i anmeldelsen.

Herhjemme giver Soundvenue fire af seks stjerner og konstaterer, at "Stranger Things" ikke længere er, hvad den var engang.

- De grundlæggende kampe har længe kørt i tomgang, så alt afhænger af de følelser og den barndomsmagi, der altid har været seriens hjerte.

- Men det er svært, hvis ikke umuligt for voksenversionen af "Stranger Things" at levere denne magi, fordi den er vokset fra sig selv, lyder den foreløbige dom, inden de fire sidste afsnit frigives i den sidste uge op mod nytår.

Selv om enden altså nærmer sig for tv-serien, så kan fans af "Stranger Things"-universet glæde sig over, at der næste år er premiere på en ny, animeret serie ved navn "Stranger Things: Tales from '85", der bygger videre på historien og figurerne fra den oprindelige serie.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 27/11/2025 - 08:00

FAKTA: Lad krystalservicen blive i skabet

* En julefrokost kan føles som en oplagt mulighed for at bruge dit gamle krystalservice. Men mange af de gamle skåle og glas indeholder bly, som kan skade centralnervesystemet.

* Når servicen kommer i kontakt med for eksempel sild og snaps, kan der ske en afsmitning af bly til fødevarerne, som du indtager.

* Hos børn kan selv små mængder bly påvirke indlæringsevnen og intelligensen, mens det hos voksne kan skade nyrerne og øge blodtrykket. 

* Hovedparten af det krystalservice, du kan købe i dag, er blyfrit. Har dit service et blåt skær, når du kigger igennem det i dagslys, kan det skyldes bly.

* Julens sure fødevarer som rødbeder, citron og sild kan også opløse aluminium i bakker og sølvpapir. Varerne opbevares bedst i porcelæn, plastskåle eller glas.

Kilde: Fødevarestyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 27/11/2025 - 08:00

Undgå at rester fra julebordet giver dig mavepine

Nicoline Kjems-Krognos/Ritzau Scanpix

Tjek temperaturen på dit køleskab, og varm retterne godt igennem. Med få huskeregler kan du sikre, at hverken du eller dine gæster ender med ondt i maven.

Langbordet fra julefrokosten efterlader ofte en del rester, som til stor fornøjelse kan nydes i dagene efter.

Men rester af sildesalat, tarteletfyld og risalamande kan give din mave store problemer, hvis maden ikke håndteres korrekt.

Det fortæller Sørine Quaade Møller, der er sektionsleder i Foder- og Fødevaresikkerhed i Fødevarestyrelsen.

En grundig rengøring, et temperaturtjek og oprydning i køleskabet er ifølge sektionslederen gode steder at starte.

Temperaturen i dit køleskab bør være maksimalt fem grader.

- Der kommer rigtig meget mad ind, og meget af det er måske tilberedt og har høje temperaturer.

- Så er det godt, at der er lidt ekstra plads i køleskabet, så der kan være noget luft omkring maden. På den måde kan man sikre, at temperaturfaldet sker på en fornuftig måde, siger Sørine Quaade Møller.

En tommelfingerregel er, at maden skal ned fra 65 grader til en kernetemperatur på under 10 grader over maksimalt fire timer, forklarer hun.

Laver du tarteletfyldet, den brune sovs eller risengrøden til juledesserten i dagene op til servering, kan et simpelt tip mindske bakterievæksten.

- Det er en virkelig god idé at dele maden op i nogle mindre portioner og smide dem i køleskabet, siger Sørine Quaade Møller.

Under tilberedningen af julebordets uendelige retter er det vigtigt, at du holder råt kød og kødsaft helt adskilt fra alt andet.

Så kan bakterier som for eksempel salmonella og campylobacter ikke sprede sig til den færdiglavede mad og gøre dig syg.

Når retterne skal på bordet, så server lidt ad gangen for at undgå, at store mængder af den lækre mad står ude i mange timer og må ende i skraldespanden.

- Server maden, når gæsterne har sat sig til bords og er klar til at spise. Og tag den væk, så snart I er færdige, og kom den i køleskabet, siger Sørine Quaade Møller.

Det gælder især for røget laks, sildesalater og kødpålæg. Særligt rullepølse og rejesalater, der indeholder friske krydderurter, er ofte mindre holdbare.

Det er ikke kun de sygdomsfremkaldende bakterier fra maden, der kan udfordre dit helbred i juledagene.

Norovirusinfektion, der også kaldes roskildesyge, florerer især i vintermånederne, og det forebygges bedst med god håndhygiejne.

- Med varmt vand og sæbe kommer man virkelig langt. Håndsprit virker ikke på norovirus, fortæller Sørine Quaade Møller.

Sørg desuden for at bruge skeer og tænger til at tage maden. Hold på brødet med et klæde, og opdager du, at skeen er druknet i sovsen, så skift den ud med en ren, lyder hendes opfordring.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek