Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Herning, 10/05/2025 - 10:15

Dahm er tilbage efter tre år: Mærkeligt at se det udefra

38-årige Sebastian Dahm er blevet kaldt tilbage fra landsholdspension for at være med ved VM.

Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

- Ingen har meldt fra til mig. Heller ikke Sebastian Dahm, fortalte landstræner Mikael Gath i et interview i april sidste år, trekvart år efter sin tiltræden som dansk ishockeylandstræner.

Svaret var opsigtsvækkende, for på det tidspunkt havde Dahm officielt været landsholdspensionist i næsten to år. Han trak sig efter VM i Helsinki i 2022 for at bruge mere tid med familien og gøre plads til yngre målmænd.

Men da den nye landstræner ringede, åbnede Dahm døren på klem. Hvis behovet opstod, var han villig til at snakke om det, lød budskabet fra Østrig, hvor veteranmålmanden tjener sin løn.

Allerede i Gaths første VM stod det klart, at behovet hurtigt kunne opstå.

Både Frederik Andersen og Mads Søgaard var optaget af slutspil i Nordamerika. Frederik Dichow var førstevalg, og da han lagde sig syg før den sidste VM-kamp mod Finland, stod Gath tilbage med Mathias Seldrup og William Rørth, der begge var helt uerfarne på VM-niveau.

Selv om Seldrup gjorde det glimrende, valgte Gath alligevel at ringe Dahm op og friste ham med en VM-oplevelse på hjemmebane.

- Sebastian er efter min mening en af Danmarks to bedste målmænd i europæisk ishockey, fastslår Gath.

Og selv om Dahm havde haft tre år til at vænne sig til at være ekslandsholdsspiller, var han ikke svær at overtale.

- Det har været sundt for min krop, og det er været dejligt for min familie at have nogle år, hvor jeg kunne hvile ud, når klubsæsonen var færdig.

- Men det har også været mærkeligt at se VM de sidste par år og vide, at der plejede jeg jo at være med. Det er klart, at VM på hjemmebane er en stor oplevelse, og det er vigtigt for dansk ishockey.

- Da landstræneren ringede og spurgte, om jeg ville være med til at levere et resultat til dansk ishockey, så var jeg selvfølgelig klar, siger Sebastian Dahm.

Den nu 38-årige målmand er stadig en af de bedste keepere i den østrigske liga, hvor han i den netop overståede sæson vandt sølv med Klagenfurt.

Han mener heller ikke selv, der er den store forskel på niveauet i dag sammenlignet med for tre år siden.

- Det kan godt være, jeg er nogle år ældre, men spillemæssigt er det det samme. Måske er jeg blevet lidt mere rolig på isen. Lidt mere afdæmpet og tænkende. Men ellers er jeg den samme målmand som tidligere.

Han fastslår også, at han ikke er blevet lokket til Herning med garanti for spilletid undervejs ved VM.

- Nej, sådan fungerer det ikke. Det er konkurrencesport, og vi er et hold, der stiller med den bedst mulige opstilling. Men der er jo ingen tvivl om, at syv kampe på 11-12 dage, det er meget for alle keepere. Det har jeg selv mærket på egen krop, siger Sebastian Dahm.

Gath holder sin målmandsplan hemmelig. Men landstræneren antyder, at der kan blive brug for Dahm. Måske allerede lørdag aften mod Schweiz.

- Jeg har lagt en fast plan for begyndelsen af turneringen. Derefter bliver det ren konkurrence, og da er det min mavefornemmelse, der afgør, hvem der spiller, lyder det.

Uanset hvad er døren til landsholdet fortsat på klem efter VM hos Sebastian Dahm. VM i Herning er ikke nødvendigvis en engangsforeteelse.

- Lige nu er det en turnering ad gangen. Men jeg har ikke sagt, at jeg kun spiller det her VM, og så er det absolut det sidste.

- Min familie synes også, at det er fedt, at jeg er med igen, så nu giver jeg den en skalle, og så tager vi den derfra, siger Sebastian Dahm.

/ritzau/

København, 14/12/2025 - 17:30

Kongeparret sender kondolence til Australien efter angreb i Sydney

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Kong Frederik og dronning Mary skriver i hilsen, at de er dybt bedrøvede over angrebet på Bondi Beach.

Kong Frederik og dronning Mary sender søndag en kondolence til det australske folk og det jødiske samfund efter et dødeligt skyderi i Sydney.

- Vi og det danske folk er dybt bedrøvede over den tragiske nyhed om terrorangrebet på Bondi Beach i dag.

- Vi sender vores dybeste og inderligste kondolencer til alle de berørte, deres elskede, det australske folk og det jødiske samfund, skriver kongeparret i en meddelelse, som er blevet offentliggjort på kongehusets hjemmeside.

Mindst 11 mennesker blev dræbt i skyderiet, som skete søndag morgen dansk tid. En af de formodede gerningsmænd er også død.

Videooptagelser fra stedet viser to mænd skyde fra en bro mod en menneskemængde. I det område, hvor menneskemængden befandt sig, var der en fejring af den jødiske højtid hanukkah.

Det var i Sydney, at dronning Mary, der er født i Australien, mødte kong Frederik. Det var i 2000, og kongen - på det tidspunkt kronprins - var i Sydney i forbindelse med de olympiske lege.

Motivet til angrebet søndag er ukendt, og de australske myndigheder har ikke fremlagt nogen oplysninger om de formodede gerningsmænd.

Myndighederne er heller ikke kommet med nogen detaljer om ofrene, heriblandt de mindst 29 personer, som blev såret.

Politiet har været ude at sige, at skyderiet bliver efterforsket som et terrorangreb, og Australiens premierminister, Anthony Albanese, har kaldt det et "et målrettet angreb på australske jøder på den første dag af hanukkah".

Også statsminister Mette Frederiksen (S) har kommenteret skyderiet.

- Jeg er forfærdet over det rystende terrorangreb ved Bondi Beach. Lysets fest afbrudt af mørke handlinger. Jeg sender mine dybeste kondolencer til ofrene og deres familier, har hun udtalt i et opslag på X.

I Danmark har myndighederne taget bestik af episoden. Rigspolitiet har bedt politikredsene om at skærpe opmærksomheden på jødiske lokaliteter efter angrebet i Australien, skriver DR og TV 2.

I forvejen har politiet en særlig opmærksomhed på jødiske lokaliteter, hvilket skyldes en generel vurdering fra PET.

Udenrigsministeriet har oplyst til Ritzau, at det ikke har kendskab til, at der skal være danskere blandt ofrene.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 14/12/2025 - 17:04

Kongeparret sender kondolence til Australien efter angreb i Sydney

Kong Frederik og dronning Mary skriver i hilsen, at de er dybt bedrøvede over angrebet på Bondi Beach.

Kong Frederik og dronning Mary sender søndag en kondolence til det australske folk og det jødiske samfund efter et dødeligt skyderi i Sydney.

- Vi og det danske folk er dybt bedrøvede over den tragiske nyhed om terrorangrebet på Bondi Beach i dag.

- Vi sender vores dybeste og inderligste kondolencer til alle de berørte, deres elskede, det australske folk og det jødiske samfund, skriver kongeparret i en meddelelse, som er blevet offentliggjort på kongehusets hjemmeside.

Mindst 11 mennesker blev dræbt i skyderiet, som skete søndag morgen dansk tid. En af de formodede gerningsmænd er også død.

Videooptagelser fra stedet viser to mænd skyde fra en bro mod en menneskemængde. I det område, hvor menneskemængden befandt sig, var der en fejring af den jødiske højtid hanukkah.

Det var i Sydney, at dronning Mary, der er født i Australien, mødte kong Frederik. Det var i 2000, og kongen - på det tidspunkt kronprins - var i Sydney i forbindelse med de olympiske lege.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 14/12/2025 - 10:00

FAKTA: Kendetegn ved digital mobning

Mobning kan se forskellig ud, men følgende punkter kendetegner mobning på nettet: 

* Tonen bliver hårdere end i det fysiske rum, fordi deltagerne sidder på afstand og kan skjule sig bag skærmen. 

* Mobning kan foregå på alle tider af døgnet.

* Dem, der mobber, kan være anonyme. 

* Beskeder om offeret kan hurtigt offentliggøres og cirkulere rundt i længere tid. 

* Mobning kan være usynlig for voksne, fordi de ikke er til stede på de platforme, hvor mobningen foregår. 

Kilde: Red Barnet.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 14/12/2025 - 10:00

Digital mobning går ikke på juleferie

Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

Oplever dit barn mobning, kan utrygheden flytte med ind i højtiden. Sæt diskussionen om skærmtid i anden række, og stå sammen med andre voksne, lyder rådene.

Juleafslutning i skolen eller til spejder betyder ikke, at mobningen sættes på pause.

For når ferien begynder, fortsætter de nedladende kommentarer eller sårende billeder bag skærmen.

Hvad end mobningen foregår i chattråde, spil, på sociale medier eller i skolegården, har den samme effekt - børnene mister tillid til sig selv og fællesskabet.

Det fortæller Jon Kristian Lange, der er faglig konsulent hos Julemærkehjemmene og har arbejdet med børns digitale trivsel i mere end 25 år.

- Nogle gange kan der komme en handlingslammelse, når noget foregår digitalt. Børn skal have hjælp til at kunne håndtere en mobbesituation, uanset hvor den er, siger han.

Jon Kristian Lange forklarer, at de samme situationer, der udspiller sig i klassen, forlænges i for eksempel en gruppe på Snapchat eller andre sociale medier.

På den måde kan mobningen fortsætte døgnet rundt og være svær at spotte som forælder.

Derfor kan du med fordel blande dig i, hvad der fylder i dit barns digitale liv.

Når du spørger ind, så undgå spørgsmål som, "hvem har du snakket med online i dag?", og "hvad snakkede I om?"

Den type spørgsmål er svære for børn at svare på, fordi de simpelthen ikke kan huske det, forklarer Jon Kristian Lange.

Spørg i stedet ind til, hvordan deres humør har været i løbet af dagen.

- Når man begynder med at spørge ind til følelserne, så bliver det nemmere for børn at svare på, siger konsulenten og fortsætter:

- Så kan man prøve at spørge: "Må jeg ikke se, hvad det var, der gjorde dig ekstra glad eller ked af det?".

En analyse af Børns Vilkår viser, at 98 procent af børnene i 5. og 8. klasse bruger mindst et socialt medie.

Snapchat, TikTok og Instagram er blandt de mest populære på de to klassetrin, som organisationen har undersøgt.

Senest har en platform som Ønskeskyen, hvor du kan oprette en profil, sende venneanmodninger og få adgang til andres ønskelister, også vist sig at skabe pres i børnegrupper, skriver TV 2.

Ifølge mediet oplever flere fritidsklubber, at nogle børn ikke tør at skrive deres julegaveønsker på af frygt for mobning.

Hvis du oplever, at tiden, dit barn bruger bag skærmen, fører til mistrivsel, er et forbud ikke nødvendigvis den bedste strategi.

- Det kan være nemmere at give restriktioner på skærmtid, fordi det virker meget ligetil. Det er bare ja eller nej og tænd eller sluk, men mobning er mere kompleks end det, siger han.

I stedet for at diskutere timer og minutter kan du være ekstra opmærksom i de perioder, hvor børnene typisk finder sammen online.

- Ofte er det efter spisetid, at der er mest gang i debatten. Og hvis det er i juleferien, er det måske midt på dagen, siger Jon Kristian Lange.

Om mobningen foregår digitalt eller ej, forsvinder den sjældent af sig selv. Det kræver, at voksne tager ansvar sammen.

Det kan være til stor gavn at skabe gode relationer forældre imellem, inden der opstår konflikter online, pointerer Jon Kristian Lange.

- Jo flere aftaler man laver i fredstid, desto nemmere er det at række ud, når det stikker af, siger han.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek