København, 10/08/2026 - 10:16
Dansk Folkeparti får højeste opbakning i syv år i Voxmeter-måling
Dansk Folkeparti fortsætter sin fremgang efter folketingsvalget ifølge seneste Voxmeter-måling.
Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Dansk Folkeparti får med 12,4 procent af stemmerne sin højeste tilslutning hos analyseinstituttet Voxmeter siden april 2019.
Det fremgår af den måling, som analyseinstituttet mandag har offentliggjort, og som er den første af slagsen efter sommerferien.
Dansk Folkeparti fik ved folketingsvalget 24. marts 9,1 procent af stemmerne, hvilket var en stor fremgang for partiet i forhold til valget i 2022.
Der er en statistisk usikkerhed på 2,0 procentpoint for partiet i målingen.
Dansk Folkeparti holder senere mandag pressemøde på Hjerting Badehotel i Vestjylland, hvor partiet holder sommergruppemøde.
Målingen kommer efter en uge, hvor DF-formand Morten Messerschmidt ellers har fået hård kritik - også internt af partier i blå blok - for at have mødtes på Christiansborg med den montenegrinske politiker Vladislav Dajković.
Han er leder og stifter af partiet Slobodna Crna Gora (Frit Montenegro). Han beskriver partiet som Montenegros "eneste prorussiske og anti-Nato-parti".
Det var TV 2, der torsdag i sidste uge kunne fortælle om mødet mellem de to politikere.
Morten Messerschmidt erkendte senere over for samme medie, at han skulle have lavet "et bedre baggrundstjek i forhold til, hvem man mødes med".
Står Voxmeter-målingen til troende, ville det gøre Dansk Folkeparti til det næststørste parti i Folketinget efter Socialdemokratiet, der står til 21,1 procent af stemmerne.
De fire regeringspartier får en samlet opbakning fra 43,1 procent af vælgerne mod 46,9 procent ved folketingsvalget i marts.
SF får en opbakning på 11,0 procent, mens der er 5,7 procent til Moderaterne og 5,3 procent til De Radikale.
Voxmeters politiske meningsmåling er baseret på en kombination af telefoninterview og webinterview med 1029 repræsentativt udvalgte personer over 18 år. Målingen er gennemført fra mandag 3. august til og med søndag 9. august.
RITZAU




