Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Fjellerup Strand, 06/07/2026 - 05:44

To børn er fløjet til Rigshospitalet efter sommerhusbrand

Norsk familie anmeldte sent søndag en brand i et soveværelse, hvor to børn sov. De meldes uden for livsfare.

Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

To børn er fløjet med helikopter til behandling på Rigshospitalet i København efter en brand i et sommerhus ved Fjellerup Strand på Djursland.

Børnene meldes uden for livsfare.

Det oplyser Østjyllands Politi natten til mandag på meddelelsestjenesten Politi Update.

- De to børn var blevet forbrændte og flyves derfor med helikoptere til Rigshospitalet for videre behandling. Sidste melding lyder, at de er uden for livsfare, skriver Østjyllands Politi.

Politiet fik anmeldelsen søndag aften klokken 23.45 fra en norsk familie, der har lejet sommerhuset.

Ifølge anmeldelsen opstod der en brand i et soveværelse, hvor de to børn sov.

Politiet ser umiddelbart ingen tegn på en kriminel handling.

- Vi mistænker pt. ikke en kriminel handling, men har endnu ikke frigivet gerningsstedet, da vi muligvis vil foretage yderligere undersøgelser, skriver Østjyllands Politi.

Mikkel Møldrup, der er vagtchef hos Østjyllands Politi, oplyser mandag morgen, at børnene er norske statsborgere.

- Der var seks voksne og syv børn i sommerhuset. Alle er norske statsborgere, siger Mikkel Møldrup.

Fjellerup Strand er et sommerhusområde, der ligger ud til Kattegat. Området er en del af Norddjurs Kommune.

RITZAU

TjekDet - faktatjek