Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 08/12/2022 - 08:56

Analytiker: Danskerne har uforløste forventninger til Fifa

Danskerne mener, at Fifa skal udbrede gode samfundsværdier, men forbundet har skuffet dem, siger analytiker.

Lujain Jo/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Flere danskere er så utilfredse med Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), at de mener, at dansk fodbold bør udtræde af verdensforbundet.

Det svarer 58,2 procent af befolkningen i en meningsmåling foretaget af Voxmeter for Ritzau.

Det er dog et andet svar, som senioranalytiker ved Play the Game Stanis Elsborg hæfter sig ved i meningsmålingen.

Nemlig at 70,7 procent svarer, at de mener, at verdensforbundet har et ansvar for at udbrede værdier som inklusion af minoriteter, arbejde mod racisme og sikre menneskerettigheder.

- Det er interessant, at befolkningen mener, at Fifa skal det. Fifa ses altså ikke bare som en fodboldorganisation, der skal drive en fodboldturnering et hvilket som helst sted i verden.

- Det er et markant højt tal, at godt 70 procent af danskerne mener det.

- Det er et klart billede på, at fodboldfans og den danske befolkning i langt højere grad mener, at sporten har et samfundspolitisk ansvar, siger Stanis Elsborg.

Kun 8,2 procent af befolkningen mener, at Fifa rent faktisk lever op til dette ansvar og viser det i forbundets handlinger.

- Det hænger nok sammen med alle de sager, man har set her på det seneste, siger Elsborg.

Senioranalytikeren peger blandt andet på, at Fifa ikke har sørget for, at basale menneskerettigheder for flere af Qatars migrantarbejdere er blevet overholdt i forbindelse med forberedelsen til det igangværende VM.

Under slutrunden har Danmark og seks andre landshold desuden fået et nej fra Fifa til at bære et One Love-anførerbind. One Love er en kampagne for inklusion, menneskerettigheder og antiracisme.

- Jeg vil mene, at målingen nok meget godt viser, at vi har en relativt oplyst befolkning i forhold til det spørgsmål, siger Stanis Elsborg.

Når det kommer til en dansk udtrædelse af Fifa, så vurderer senioranalytikeren, at flere danskere ikke har medtaget alle aspekter i deres overvejelser.

I målingen bliver danskerne dog forelagt, at det i yderste konsekvens kan medføre udelukkelse fra al international fodbold.

11,6 procent af danskerne mener alligevel, at DBU bør udtræde af Fifa, også hvis DBU må gå enegang. Yderligere 10,3 procent af danskerne tilslutter sig, hvis flere lande er med på idéen om at forlade Fifa.

Og skulle de 55 lande i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) nå til enighed om at melde sig ud af Fifa, så er yderligere 36,3 procent med på det.

Dermed er sammenlagt 58,2 procent af befolkningen tilhænger af en dansk udtrædelse af Fifa af den ene eller anden art.

- Det er klart, at det kan være svært for befolkningen at svare på et spørgsmål om, hvorvidt de synes, man skal træde ud af Fifa uden at kende konsekvenserne.

- Derfor kan det være lettere at svare "ja", fordi man synes, at Fifa opfører sig dårligt.

- De fleste vil nok også svare, at man gerne vil have et landshold. Men resultatet vil være, at hvis man træder ud af Fifa, så vil vi ikke have et landshold, som vi kender det i dag.

- Det vil være meget svært at træde ud alene og lave en ny organisation, og det kræver nok noget mere kontekst at svare på det spørgsmål, siger Stanis Elsborg.

Play the Game er en organisation, der arbejder for gennemsigtighed og demokrati i sport.

/ritzau/

København, 08/06/2025 - 20:57

Forfatteren bag Ærø Manifestet flytter til København

Rune øe/Ritzau Scanpix

Forfatter og debattør vil gerne være tæt på sine børn og flytter derfor fra Ærø til København, oplyser hun.

Forfatteren Maj My Humaidan, som blandt andet står bag bogen "Ærø Manifestet", rykker fra Ærø til København.

Det skriver hun på Instagram.

- Men nu begynder et nyt kapitel. Storm (Maj My Humaidans søn red.) afslutter 9. klasse om lidt, og vi har altid sagt, at vi ville rykke med, når han skulle hjemmefra. Vi vil være der, mens vores børn bliver voksne, og heldigvis er vi alle seks klar til nye eventyr. Derfor flytter vi til København den 1. august, lyder det.

Her skriver forfatteren og debattøren blandt andet, at familien søger en stor lejebolig i hovedstaden.

Maj My Humaidan blev især et kendt navn i offentligheden, efter at hun i 2023 udgav bestsellerbogen "Ærø Manifestet", som handler om debatten om arbejdstid og et bæredygtigt familieliv.

Bogens budskaber blev heftigt debatteret efter udgivelsen.

Blandt andet skrev udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek (S) i sin egen bog "Arbejdets Land", at andre måtte arbejde hårdere for at lappe hullet efter familier som Maj My Humaidans.

Af opslaget på Instagram fremgår det, at familien rykkede til Fyn fra netop København for 15 år siden, og at de fem år senere flyttede til Ærø.

- Kære Ærø: Tak for alt - vi kommer igen i weekender og ferier! lyder det i opslaget.

Efter bestselleren fra 2023 har Maj My Humaidan også udgivet bogen "Blødt" tidligere i år. Desuden er hun podcastvært.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 08/06/2025 - 20:46

Forfatteren bag Ærø Manifestet flytter til København

Rune øe/Ritzau Scanpix

Forfatter og debattør vil gerne være tæt på sine børn og flytter derfor fra Ærø til København, oplyser hun.

Forfatteren Maj My Humaidan, som blandt andet står bag bogen "Ærø Manifestet", rykker fra Ærø til København.

Det skriver hun på Instagram.

- Men nu begynder et nyt kapitel. Storm (Maj My Humaidans søn red.) afslutter 9. klasse om lidt, og vi har altid sagt, at vi ville rykke med, når han skulle hjemmefra. Vi vil være der, mens vores børn bliver voksne, og heldigvis er vi alle seks klar til nye eventyr. Derfor flytter vi til København den 1. august, lyder det.

Her skriver forfatteren og debattøren blandt andet, at familien søger en stor lejebolig i hovedstaden.

Maj My Humaidan blev især et kendt navn i offentligheden, efter at hun i 2023 udgav bestsellerbogen "Ærø Manifestet", som handler om debatten om arbejdstid og et bæredygtigt familieliv.

Bogens budskaber blev heftigt debatteret efter udgivelsen.

Blandt andet skrev udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek (S) i sin egen bog "Arbejdets Land", at andre måtte arbejde hårdere for at lappe hullet efter familier som Maj My Humaidans.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 08/06/2025 - 10:00

FAKTA: Når du bør lade cyklen stå

Rådet for Sikker Trafik råder til, at du lader cyklen stå, hvis:

* Du har meget dårlig balance og har svært ved at komme af og på cyklen uden at falde.

* Du er svimmel, utilpas eller har så dårligt helbred, at du ikke kan cykle sikkert.

* Du er meget træt.

* Du har mange smerter, så du for eksempel ikke kan bremse effektivt

* Det er is- eller sneglat eller regner meget kraftigt, så du har svært ved at orientere dig.

* Dit syn er blevet så dårligt, at du ikke kan følge med i trafikken

Kilde: Rådet for Sikker Trafik.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 08/06/2025 - 10:00

Forebyg fatale fald på cyklen som senior

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Hold cykelformen ved lige ved at træne balancen, og tænk strategisk, når du pakker den tohjulede, så du minimerer risikoen for at vælte omkuld.

En tur i asfalten går hårdere ud over din krop, hvis du er plus 65 år. Derfor er det en god idé at gøre en indsats for at forebygge styrt på cyklen.

Det siger Lars Binderup, der er overlæge hos Ulykkes Analyse Gruppen på Odense Universitetshospital og formand for GF Fondens Trafikkomité.

- Vi ved, at ældre kommer nemmere til skade. Deres muskler og knogler er ikke lige så stærke som hos yngre personer. Ældre klarer sig også dårligere efter et brækket ben eller et brækket håndled. Så der er mange gode grunde til at passe på, siger han.

Rådet for Sikker Trafik sætter sammen med GF Fonden fokus på problematikken i en ny kampagne.

I den forbindelse har man fået lavet en spørgeundersøgelse. Her svarer 88 procent af cyklisterne over 65 år, at de cykler med tunge ting som bagage og indkøb, og 23 procent siger, at de har svært ved at holde balancen, mens de gør det.

Øverst på listen over gode råd er derfor, at du undgår at fylde din cykelkurv til randen, men i stedet lægger varerne ned i nogle cykeltasker, der kan monteres på siderne af cyklen.

- Sørg for, at balancepunktet er så lavt som muligt, så den ekstra vægt ikke forstyrrer, når du cykler. Så er risikoen for at mindske balancen mindre, siger Jakob Bøving Arendt, der er direktør for Rådet for Sikker Trafik.

Et andet fif går på at anskaffe dig en cykel med lav indstigning, så fødderne hurtigere når jorden, hvis du skal foretage et drastisk stop.

Har du en elcykel, er det vigtigt, at du ikke fyrer alt for meget op for farten.

- Det er godt at tænke over, hvor hurtigt du kører - netop fordi din reaktionsevne bliver langsommere, når du bliver ældre, lyder det fra Jakob Bøving Arendt.

Han peger derudover på, at elcykler har en hjælpefunktion, som gør det muligt for cyklen at køre, uden du rører pedalerne. Her kan du nemt komme galt af sted, hvis du aktiverer den på tidspunkter, hvor det ikke var meningen.

- Vi ved, at der er mange, der falder, fordi de kommer til at aktivere den her speeder, siger han.

At cykle er en sund aktivitet, der styrker din balance. Men det kan også være godt at holde balancen ved lige med deciderede balanceøvelser. Det mest effektive er at indarbejde dem i hverdagen, fortæller Katrine Storm Piper, der er fysioterapeut med speciale i ældre.

- Det kan være at række ud efter noget nede på gulvet, vende sig til siderne, kigge over skulderen eller dreje hele vejen rundt om sig selv. Det kan også være at træde op på eller hen over noget eller gå i slalom, siger hun og anbefaler, at du også kaster dig ud i noget svimmelhedstræning, da det ligeledes gavner din balanceevne.

Her handler det om at bevæge dig, så du bliver svimmel. Det kan være ved at vende dig hurtigt eller bukke dig ned, dreje hovedet fra side til side og op og ned. Når du laver disse øvelser, er der en risiko for, at du falder, og derfor anbefaler Katrine Storm Piper, at du laver dem, mens nogle andre er til stede.

Ud over fokus på balancen er styrketræning en god måde at ruste kroppen til fortsat at kunne suse ubesværet rundt på to hjul.

- Når du cykler, har du behov for en vis muskelstyrke - både for at kunne træde pedalerne rundt, men du bruger også muskler til at holde balancen, understreger Katrine Storm Piper.

I den mere lavpraktiske ende påvirker det i øvrigt din balance, hvilket fodtøj du cykler i. Det er mere sikkert at hjule af sted i et par gummisko end træsko.

Katrine Stom Piper råder dig også til at være opmærksom på synet og hørelsen, da det også kan være en risikofaktor i trafikken.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek