Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Bruxelles, 18/01/2026 - 20:27

Medie: EU overvejer told mod USA for 700 milliarder kroner

EU arbejder på et modsvar til Trumps toldtrusler. En milliardpakke er ifølge medie på tale.

Kevin Lamarque/Reuters

Af: /ritzau/

EU-lande overvejer at lægge told for i alt 93 milliarder euro på amerikanske varer som modsvar til den amerikanske præsident Donald Trumps toldtrusler relateret til Grønland.

Det skriver mediet Financial Times søndag på baggrund af informationer fra unavngivne embedsmænd.

De 93 milliarder euro svarer til knap 700 milliarder kroner.

Det er også en mulighed at mindske amerikanske virksomheders adgang til EU-markedet, skriver mediet.

Formålet med at forberede en stor toldpakke er at skabe en bedre forhandlingsposition, når Donald Trump næste uge ventes at deltage i Verdens Økonomiske Forum i Davos i Schweiz og mødes med europæiske ledere.

Mødet begynder mandag, og Trump ventes at deltage onsdag, skriver nyhedsbureauet dpa.

Embedsmændene er involveret i forberedelserne til topmødet i Davos ifølge Financial Times.

Det var lørdag, at Trump truede med at lægge ti procent ekstra told på varer fra Danmark og en række andre europæiske lande fra 1. februar.

Baggrunden er, at landene har sendt styrker til Grønland som led i en dansk militærøvelse, hvilket ifølge Trump udgør en sikkerhedsrisiko.

Den varslede told vil gælde, indtil Danmark og USA har indgået en aftale om amerikansk anskaffelse af Grønland, sagde Trump.

Den mulige toldpakke fra EU er blevet diskuteret på et hasteindkaldt møde søndag blandt EU-ambassadører som reaktion på Trumps udmelding.

Der er tale om en liste med toldsatser, som allerede blev forberedt sidste år, men som er blevet udskudt for at undgå en fuldtonet handelskrig med USA.

På mødet med EU-ambassadørerne er der ifølge Financial Times også blevet talt om brugen af det såkaldte antitvangsinstrument, som kan begrænse amerikanske virksomheders adgang til det interne marked.

En diplomat, som udtaler sig anonymt, siger, at budskabet til Trump er, at EU er klar til at bruge "gulerod og pisk". Der kan komme et EU-modsvar, men de europæiske lande ønsker også at give præsidenten mulighed for at "kravle ned ad konfliktstigen".

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek