Washington D.C., 14/01/2026 - 00:42
Trump: Grønlands valg af Danmark frem for USA bliver et stort problem
Udtalelser om Grønlands fremtid vil blive et stort problem for Grønlands regeringsleder, siger Donald Trump.
Af: /ritzau/
USA's præsident, Donald Trump, har til journalister reageret på udtalelser fra regeringsleder og formand for Naalakkersuisut Jens-Frederik Nielsen.
Trump ved ikke, hvem Jens-Frederik Nielsen er - men hans udtalelser om, at Grønland vælger Danmark frem for USA, vil blive et stort problem, lyder det fra den amerikanske præsident.
Det skriver mediet Bloomberg sent tirsdag aften dansk tid.
- Det er deres problem. Jeg er uenig med dem. Jeg ved ikke, hvem han (Jens-Frederik Nielsen, red.) er, jeg ved ikke noget om ham, men det kommer til at blive et stort problem for ham, siger Trump, da han af journalister bliver spurgt til sagen.
Jens-Frederik Nielsen sagde tidligere tirsdag på et pressemøde, at Grønland står i sin egen ret og ikke vil være en del af USA, men Danmark.
- Vi står i en geopolitisk krise. Hvis vi skal vælge mellem USA og Danmark her og nu, så vælger vi Danmark. Vi vælger Nato, Kongeriget Danmark og EU, sagde den grønlandske regeringsleder.
/ritzau/




