København, 03/07/2025 - 07:00
Træner straffede førstevalg og startede Bays EM-rejse
Maja Bay Østergaard debuterede i 1. division som markspiller, og nu ligner hun førstevalget i målet ved EM.
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
27-årige Maja Bay Østergaard er med stor sandsynlighed mellem stængerne, når Danmark fredag åbner sin EM-slutrunde mod Sverige i Genève.
Dermed får hun en pigedrøm opfyldt, men den har skiftet karakter på et meget væsentligt punkt i årenes løb.
- Jeg drømte om at komme på landsholdet, men det var som markspiller og ikke som målmand.
Bay Østergaard etablerede sig i skadede Lene Christensens fravær som førstevalg i EM-kvalifikation og Nations League, og fredag fuldender hun en rejse, der startede lidt tilfældigt.
Som teenager nåede hun at få debut og en enkelt kamp som markspiller i 1.-divisionsklubben Vildbjerg, inden hendes talent for målmandsspillet boblede frem.
Det skete, da hendes ungdomstræner i den midtjyske klub ville straffe sit daværende førstevalg.
- Vores egentlige førstevalg kom ikke til træningerne, så træneren ville lave et statement, og det blev så, at jeg stod en halvleg og spillede den anden halvleg i marken i en kamp for U-holdet.
- Inden da havde jeg spillet måske en halvleg som målmand som U11-spiller, men ellers havde jeg spillet en del indendørs som bageste, og måske havde jeg suget noget til mig der.
Trænerne i Vildbjerg syntes, at Bay Østergaard havde flair for rollen som sidste skanse, og hun fik derfor en måned eller to med målmandstræning, hvilket fik snebolden til at rulle.
Hurtigt fik hun debut for U19-landsholdet, og selv om der stadig er enkelte punkter, hvor hun rent målmandsteknisk har et lille efterslæb, er hun nu landstræner Andrée Jeglertz' foretrukne.
- Der er nogle basale ting, som jeg gør lidt anderledes end andre. For eksempel holder jeg bolden i den forkerte hånd ved udspark. Men til gengæld lærer jeg hurtigt og kan så meget andet, siger Bay Østergaard med et grin og peger blandt andet på sit spil med fødderne.
Keeperne i kvindefodbold har i perioder været et meget udskældt folkefærd, men Bay Østergaard har lært at elske positionen og dyrker både den tekniske og mentale del.
- Det er nok en lidt mere individuel position end de andre, og presset er meget stort. Vi træner meget alene i en mindre gruppe, men det passer mig faktisk fint, for vi er stadig en del af holdet.
- Som ung var jeg ligesom de fleste bange for at lave fejl og koste mål, men med årene har jeg sat mere og mere pris på, at man kan blive både skurk og helt som målmand.
- Mit mindset er, at når der kommer fejl, er det en mulighed for at blive stærkere og finde små ting at nørde med.
Efter seks år i Thy-Thisted Q har Bay Østergaard det seneste halvandet år været førstevalg for Vaxjö i den bedste svenske række og samtidig fået størsteparten af sine 18 landskampe.
Konkurrenterne i EM-truppen, Alberte Vingum og Kathrine Larsen, har i samme periode spillet minimalt, men alligevel tager Bay Østergaard sine forbehold.
- Det er en kæmpestor ære at være med til en slutrunde for Danmark, og forhåbentlig får jeg lov at spille.
- Konkurrencen er hård, og jeg går ind til hver eneste samling med en holdning om, at jeg tror på mig selv, men det er ikke nødvendigvis mig, der bliver valgt. Det er sundt for mig at tænke sådan, for det holder mig på stikkerne.
Danmark og Sverige dyster på Stade de Genève fra klokken 18.
/ritzau/