Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 30/06/2020 - 13:44

Danmark må undvære gravid stregspiller til EM

Herning-Ikasts Sarah Iversen er gravid og skal føde til januar. Dermed går hun glip af EM til december.

Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Puljen af stregspillere, som kvindelandstræner Jesper Jensen kan vælge fra til decembers håndbold-EM, er skrumpet med én.

Herning-Ikasts stregspiller Sarah Iversen meddeler på Instagram, at hun er gravid, og at hun har termin til januar.

- Vi skal være forældre, skriver hun på sin instagramprofil, hvor teksten ledsager et billede af hende og kæresten samt et sæt skanningsbilleder.

Sarah Iversen var en del af det danske landshold ved VM i Japan i december sidste år, og selv om udtagelsen til EM er langt væk, så ærgrer det tidlige afbud den nye landstræner Jesper Jensen, selv om han er glad på Iversens vegne.

- Det er helt vildt ærgerligt. Sarah gjorde det rigtig godt specielt ved den seneste slutrunde, og hun har været inde i en god udvikling, siger han til TV2 Sporten.

- Vi ville rigtig gerne have haft muligheden for, at Sarah kunne udtages, siger Jesper Jensen.

Sarah Iversen har spillet 52 landskampe for Danmark indtil videre.

EM-slutrunden i 2020 skal spilles i Norge og Danmark fra 3. til 20. december 2020.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek