Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 11/03/2026 - 16:09

Tiltale: Tilbød 50.000 kroner for at sprænge håndgranater i Danmark

Unge svenskere tilbød tusindvis af kroner for at udføre drab eller sprænge håndgranater - også i Danmark.

Oscar Scott Carl/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

50.000 svenske kroner for at tage til Danmark og sprænge en håndgranat.

300.000 svenske kroner for et drab i Stockholm eller 250.000 svenske kroner for et drab i Lekeryd i Småland.

I Sverige er to teenagere anklaget for at have stået bag de usædvanlige jobtilbud på krypterede apps og internetsider.

Ifølge det svenske nyhedsbureau TT er teenagerne tiltalt for at have forsøgt at rekruttere drabsmænd og personer til at udføre sprængninger. Det skal være sket i juli 2025.

I sagen er der også anklager om forsøg på at hyre nogen til at påsætte en brand i en frisørsalon i Linköping og en brand i Gävle.

Anklageskriftet nævner forsøg på at få nogen til sprænge håndgranater i Malmø og Danmark.

I Danmark blev der lokket med en betaling på 50.000 svenske kroner. Det svarer til cirka 35.000 danske kroner.

En tredje ung mand er også tiltalt i sagen. Han skal have taget imod en af opgaverne, skriver TT.

Ifølge tiltalen detonerede han 16. juli en håndgranat, som eksploderede i en trappeopgang i Rosengård, der er en bydel i Malmø.

Sagen skal behandles af Malmø Tingsrätt på et senere tidspunkt.

Alle tre tiltalte nægter sig skyldige, skriver TT.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek