Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Sønderborg, 13/06/2026 - 12:29

Dømt for udnyttelse af 96-årig er sat i arresthus

Dommer mener, at 38-årig mand på fri fod vil fortsætte med at suge midler fra sin ægtemand på 96 år.

Af: /ritzau/

I en sag om grov økonomisk udnyttelse af en 96-årig sønderjysk mand har den mand, der forleden blev dømt, lørdag mistet sin frihed.

Retten i Sønderborg har varetægtsfængslet den 38-årige mand, og det er der to årsager til, oplyser en anklager fra Syd- og Sønderjyllands Politi.

Dels er der grund til at tro, at han på fri fod vil fortsætte sine forbrydelser mod den 96-årige mand.

Og dels er der hensynet til retshåndhævelsen, oplyser anklageren.

Fængslingen sker indtil en eventuel anke af byrettens dom, eller indtil straffen kan blive fuldbyrdet.

Dommen i den usædvanlige sag blev afsagt i tirsdags. Straffen blev fastsat til fængsel i et år og ni måneder.

Den tiltalte havde groft udnyttet offerets svækkede hukommelse og øvrige forhold, og udbyttet blev mindst 251.000 kroner.

Da de to mænd havde lært hinanden at kende, blev de gift.

Inden da var den 38-årige kommet med historier om, at han var livvagt udsendt af kongehuset, og at han skulle passe på den ældre.

Den tiltalte dukkede ikke op til domsafsigelsen, og derfor kunne retten ikke dengang tage stilling til anklagemyndighedens krav om varetægtsfængsling.

Fredag blev han imidlertid anholdt af politiet, og lørdag var der så retsmøde.

Her protesterede den 38-årige imod frihedsberøvelsen.

/ritzau/


TjekDet - faktatjek