Providence, 14/12/2025 - 13:33
Person tilbageholdt i forbindelse med skyderi på amerikansk universitet
Det er endnu uvist, om den tilbageholdte "person af interesse" er den formodede gerningsmand.
Af: /ritzau/
En "person af interesse" er blevet tilbageholdt i forbindelse med et skyderi lørdag på Brown University i byen Providence i den amerikanske delstat Rhode Island.
Det oplyser byens politi ifølge Reuters.
To personer mistede livet, mens flere blev hårdt såret under skyderiet på universitetet.
Lederen af Brown University har tidligere oplyst, at de dræbte var studerende.
Den formodede gerningsmand menes at være flygtet til fods efter skyderiet.
Det er endnu uvist, om den tilbageholdte "person af interesse" er den formodede gerningsmand.
Der blev slået alarm på universitetet lørdag klokken 16.22 lokal tid efter meldinger om en bevæbnet person på Brown University, hvor der blev afholdt eksamener.
Folk blev opfordret til at blive, hvor de var, eller søge i sikkerhed, hvis det var muligt.
Studerende blev af universitetet bedt om at låse døre, sætte telefoner på lydløs og holde sig skjult.
Først var meldingen, at en mistænkt gerningsmand var i politiets varetægt, men senere lød det, at gerningsmanden fortsat var på fri fod.
Universitetet ligger syd for Boston og har omkring 11.000 studerende.
Ifølge universitetet var der planlagt eksamener lørdag mellem klokken 14.00 og 17.00 lokal tid.
Brown University er en del af Ivy League, som er en gruppe af prestigefyldte universiteter i det nordøstlige USA, der blandt andet tæller Harvard, Yale og Columbia.
/ritzau/




