Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 21/03/2024 - 08:00

Æg til påske: Opbevar dine rå og kogte æg korrekt

Har du også tænkt over, om du kan opbevare æg ved stuetemperatur, som man gør i andre lande? Det bør du undgå af en helt særlig grund.

Kjersti Hjelmen/Ritzau Scanpix

Af: Af Murat Tamer, Ritzau Fokus

Inden længe er det påske, hvor æg i massevis er en uundværlig del af fejringen.

Æggets indhold bliver spist på alverdens måder, og skallen bliver malet i forskellige farver.

Men hvordan skal æggene opbevares, og hvor længe kan de holde?

- Inden for EU er det vedtaget, at bedst før-datoen på æggebakken skal være, 28 dage efter at hønen har lagt ægget. Men i mange tilfælde er æg også gode efter den dato, siger Ivan Noes, der er administrerende direktør i Dava Foods, som er landets største ægproducent.

Det er sektorchef i brancheorganisationen Danske Æg Jørgen Nyberg Larsen enig i.

- Når danske æg bliver eksporteret til lande uden for EU, er holdbarheden i stedet 90 dage. Hvis man sørger for at opbevare æg i køleskabet, kan de holde i rigtig lang tid, siger han og tilføjer:

- Min klare anbefaling er, at man undgår at opbevare æg på køkkenbordet.

For selv om du måske har set, at butikker i nogle lande ikke opbevarer æg på køl, går den ikke herhjemme.

Af hensyn til både holdbarhed og fødevaresikkerhed skal butikkerne i Danmark opbevare æg ved en temperatur på højst 12 grader.

Og Fødevarestyrelsen anbefaler, at æggene opbevares på samme måde efter køb.

- Skulle der imod forventning opstå en situation med salmonella, vil salmonellabakterien formere sig betydeligt langsommere, når ægget opbevares på højst 12 grader, siger Ivan Noes og fortsætter:

- Æggeblommen er et enormt godt vækstmiljø for bakterier. Den indeholder nemlig alt det, som en bakterie har brug for.

Med danske æg kan man have lidt mere ro i maven, fordi alle hønseflokke bliver kontrolleret for salmonella hver uge, fortæller han:

- Det er anderledes end i EU, hvor kravet er hver 16. uge. Derfor ved man, hvis der står DK på ægget, at det har været underlagt den strengeste salmonellakontrol.

Hvis du på et tidspunkt kommer i tvivl om, hvorvidt et æg stadig er friskt, kan du kontrollere æggets friskhed på flere måder.

- Man kan slå ægget ud og lugte til det. Man er ikke et sekund i tvivl, hvis ægget er blevet for gammelt. Lugten er virkelig fæl, siger han.

En anden metode er at komme det rå æg i et glas med vand. Hvis ægget synker og lægger sig på siden, er det rigtig friskt. Og hvis det synker og vender på højkant, er det også stadig friskt nok.

- Men flyder ægget derimod i overfladen af vandet, har luftblæren i ægget udvidet sig, og den vokser med æggets alder. Det æg er altså ved at være for gammelt, siger han.

Ifølge Jørgen Nyberg Larsen er det typisk nemmere at tilberede et flot pocheret æg, hvis ægget er under otte dage gammelt, mens det er nemmere at pille et hårdkogt æg, hvis det er mellem tre til fire uger gammelt.

Hvis du har kogt for mange æg, kan du sagtens opbevare dem i køleskabet i op til tre dage.

Ivan Noes anbefaler, at æggene opbevares i en tæt beholder.

- Og undlad at komme andre fødevarer som en kraftig ost ved siden af æggene, for et æg er følsomt, siger han og peger på, at holdbarheden bliver lidt bedre, hvis skallen er intakt.

- Omvendt er holdbarheden betydeligt kortere, hvis ægget er slået ud, tilføjer han.

/ritzau fokus/

Finland, 13/06/2025 - 15:25

D-A-D tvunget til aflysning: Fanget i Finland

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Et aflyst fly forhindrer D-A-D i at sætte kursen mod Frankrig, hvor det danske rockband fredag aften ellers er på plakaten til en stor festival.

Franske fans kommer ikke til at kunne synge med på D-A-D's hårdtslående hits som "Sleeping My Day Away", "Everything Glows" og "Bad Craziness".

De danske rockstjerner må aflyse deres optræden på den franske festival God Save The Kouign i Penmarch fredag aften.

Deres fly fra Helsinki til Paris er aflyst, så de er strandet i Finland, hvor de torsdag gav koncert.

Det oplyser bandet i et opslag på sin officielle instagramprofil.

- På trods af alle forsøg på at finde en løsning er det med tunge hjerter (og en del meget højlydt frustration), at vi må acceptere, at vi ikke kan nå det, skriver D-A-D.

- Vi havde virkelig glædet os til at se vores franske fans igen. Vi er meget kede af, at vi ikke kan spille for jer denne gang.

Allerede lørdag skal D-A-D ifølge bandets tourplan spille igen. Her er de på hjemmebane i Danmark, hvor de er på plakaten til Haslev Festuge.

Ugen efter - lørdag 21. juni - forsøger de endnu en gang at sætte kursen mod Frankrig, hvor de har en optræden på festivalen Hellfest.

D-A-D fejrede sidste år 40-års jubilæum og er stadig i den grad på farten.

Ud over koncerter i Danmark har de alene i år optrådt i Sverige, førnævnte Finland og givet flere koncerter rundt omkring i Australien.

Senere på året skal bandet, der består af frontmand Jesper Binzer, bassist Stig Pedersen, trommeslager Laust Sonne og guitarist Jacob Binzer, ifølge tourplanen forbi både Belgien, Spanien, England, Ungarn, Tjekkiet, Tyskland og Polen.

/ritzau/

Læs Mere >>

Sverige, 13/06/2025 - 14:34

Prinsesse får sit korrekte navn efter kongelig bommert

10080 Fredrik Sandberg /Tt/Ritzau Scanpix

Det svenske kongehus' seneste skud har nu officielt fået navnet Ines Marie Lilian Silvia og ikke Inse Silvia Marie Lilian. Dog gik noget andet galt til dåben.

Det svenske kongehus fik et nyt medlem i februar, da prins Carl Philip og prinsesse Sofia blev forældre for fjerde gang.

Fredag 13. juni er prinsessen blevet døbt Ines Marie Lilian Silvia ved dåben i slotskirken på Drottningholm Slot i Sveriges hovedstad, Stockholm.

Mens navnene på de royale rollinger i det danske kongehus traditionen tro først afsløres til selve dåben, sker det noget tidligere ovre på den anden side af Øresund.

Allerede tre dage efter fødslen 7. februar 2025 annoncerede prinsessens farfar, kong Carl Gustaf, navnene på den lille ny under et tv-transmitteret rådsmøde fra sin officielle residens, Kungliga Slottet.

- Navn: Inse Silvia Marie Lilian. Titlen bliver prinsesse Inse, hertuginde af Västerbotten.

Men efterfølgende måtte det svenske kongehus korrigere navnene - og rækkefølgen på dem - fra Inse Silvia Marie Lilian til retteligt Ines Marie Lilian Silvia.

- Kongen er meget ked af det, lød det efterfølgende fra hoffets kommunikationschef, Margareta Thorgren, til det svenske medie Expressen.

- Årsagen er, at disse navne har været hemmeligholdte indtil lige før rådsmødet. Så er det nemt, at det går galt.

Nu har prinsessen således officielt fået det korrekte navn. Men ifølge Billed-Bladet var der dog noget andet, der gik galt.

Ifølge det royale ugeblad glemte overprædikant Johan Dalman et par ord i verset "Den, der tager imod et barn …" ved døbefonten, men fik dog hurtigt hjælp af præst Michael Bjerkhagen.

Dåben er i øvrigt blevet afholdt på prinseparrets tiårsbryllupsdag.

Prins Carl Philip og prinsesse Sofia blev gift 13. juni 2015 efter fem års forhold.

Prinsen blev kædet sammen med den dengang borgerlige Sofia Hellqvist i 2010, men der gik et par måneder, inden det svenske kongehus bekræftede forholdet.

Den royale romance vakte opsigt, fordi prinsesse Sofia som yngre havde deltaget i den svenske udgave af realityprogrammet "Paradise Hotel" og havde været glamourmodel.

Parret blev forlovet i 2014.

En måned efter annonceringen afslørede de i et interview med Dalarnas Tidningar, at de havde mødt hinanden til en frokost.

- Jeg sad der med nogle venner, og du (prinsesse Sofia, red.) kom ind med en ven, som kendte mine venner. Det sagde klik med det samme, sagde prins Carl Philip dengang.

I et efterfølgende interview med TV4 fortalte prinsen, at han aldrig havde mærket kærlighedens magi, inden han mødte prinsesse Sofia.

Året efter forlovelsen sagde parret ja til hinanden i Slottskyrkan på kongeslottet i den svenske hovedstad.

Ind trådte den borgerlige Sofia Hellqvist, og ud trådte hun som prinsesse Sofia af Sverige.

De blev forældre for første gang i 2016, da prins Alexander kom til verden. Året efter kom prins Gabriel til verden, og i 2021 blev prins Julian født.

Lille prinsesse Ines Marie Lilian Silvia er den ottende i den svenske tronfølge.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 13/06/2025 - 10:00

FAKTA: Sådan bruger du din bærbare computer i solen

* Placér computeren på et fast underlag, og undgå at stille den direkte på jorden, da computeren kan blive inficeret med kravlende dyr og deres efterladenskaber.

* Hold pauser undervejs, hvor computeren ikke står ude i solen eller varmen.

* Lad aldrig computeren stå i solen uden opsyn. Når du selv holder pause fra arbejdet, skal du tage computeren med ind i et køligt rum.

* Skru op for lysstyrken, og brug solbriller for at kunne se skærmen.

* Sørg for at computerens blæser er renset, men brug aldrig en støvsuger til at rense computeren indvendigt, da den kan kortslutte.

Kilde: GladTeknik.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 13/06/2025 - 10:00

Sådan passer du på computeren i sommervejret

David Gannon/Ritzau Scanpix

Det kan være træls at sidde og slide inde på kontoret, når sommervejret peaker. It-tekniker forklarer, hvad du skal overveje, før du bruger computeren udendørs.

Når solen endelig står højt himlen, kan det være fristende at rykke hjemmekontoret udenfor et par timer midt på dagen og nyde sommervarmen.

Men der er nogle ting, du bør være opmærksom på, hvis du vil tage din computer med ud for at arbejde.

Det siger Mathias Emil Nielsen, der er stifter og it-tekniker hos it-supportvirksomheden GladTeknik.

En af de største problemer er, at computeren kan blive for varm, hvis du sidder i solen. Derfor er det en god idé at få renset blæseren, hvis du gerne vil bruge computeren udendørs.

- Jo varmere computeren bliver, desto mere roterer blæseren og transporterer luften ud. Men det er forudsat, at blæseren er ren. Det er ligesom en bil, hvor man skal huske at skifte olie.

- Gør du ikke det, samler der sig nogle store støvklumper, og så overopheder computeren. Støvet gør, at blæseren ikke kan køre ordentligt rundt, og så kan computeren ikke komme ordentligt af med varmen, siger han.

Generelt anbefaler it-teknikeren, at du får skiftet kølepasta en gang om året. Så holder computeren længere. Men det er en opgave, der skal ordnes af professionelle.

Det er forskelligt, hvor meget varme de forskellige computere kan klare, så han anbefaler, at du mærker efter, hvornår computeren bliver for varm.

- Er computeren sort, bliver den hurtigere varm end en lysegrå en af aluminium, siger it-teknikeren.

Typisk vil der først opstå et problem, hvis temperaturen udenfor nærmer sig de 30 grader. Men det er ikke altid, at temperaturen uden på og inden i computeren er den samme.

- De fleste computere opererer bedst, hvis processorens temperatur er 40 til 60 grader under let belastning. Du kan downloade en software, så du kan følge med i computerens temperatur, siger Mathias Emil Nielsen.

Hvis den er ved at blive for varm, kan den begynde at blive langsom, men ellers lukker den selv ned af sig selv.

Omkring middagstid, hvor solen står højt på himlen, bør du ikke sidde med computeren i solen mere end en halv times tid, forklarer han. Hvis du arbejder fra morgenstunden, kan du sidde længere.

Generelt anbefaler han dog, at du sætter dig i skyggen.

Foruden temperaturen er det også vigtigt at have computerens underlag for øje.

- Stranden er et dårligt sted at tage computeren med hen, da der kan ryge saltvand i. Det er noget af det, der ødelægger computeren allermest.

- Saltvandet ødelægger elektronikken endnu hurtigere end vand uden så meget salt i. Natriumklorid øger hastigheden for korrosionen, og saltvand gør, at metallet ruster hurtigere, siger han.

Du bør i det hele taget passe på med at benytte din computer, et sted hvor der er fugtigt, for eksempel hvis du skal på ferie i et tropisk land.

Computeren må heller ikke stilles på noget vådt, noget fugtigt eller på et metalbord, der kan blive varmt.

Og selv om det kan være fristende at tage et tæppe eller en dyne udenfor, må disse heller ikke bruges som underlag.

- Det er det værste, du kan gøre. Du kvæler den. Computeren trækker vejret på undersiden, så det er ligesom at holde den for munden, siger han.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek