Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

26/01/2025 - 10:00

Plej dit havegrej og undgå smitsomme sygdomme eller uheld

De kolde måneder inviterer til et serviceeftersyn af haveredskaberne, inden de for alvor kommer på arbejde i foråret.

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Af: Af Mille Mulbjerg Rothgardt, Ritzau Fokus

Selv om der ikke er meget, der spirer i haven i februar, er der stadig en masse, du kan give dig i kast med, hvis det kribler i de grønne fingre.

Februar er nemlig den helt store forberedelsesmåned.

- Man kan både stå med knæhøj sne eller en skinnende sol, så det er en god måned at planlægge og se fremad, siger haveekspert hos Bolius Berit Rørbøl.

Det gælder særligt haveredskaberne, der med fordel kan få et grundigt eftersyn og servicetjek nu, før det går løs med udplantninger og beskæringer i det lunere forårsvejr.

Sådan lyder det fra Peder Glud, der er uddannelsesleder på anlægsgartneruddannelsen i Jordbrugets Uddannelsescenter i Aarhus.

- Mange redskaber står ubrugte hen over vinteren, så når man kommer til foråret, skal man sikre, at for eksempel benzin og olie i det motoriserede haveudstyr er friskt og nyt, siger Peder Glud og fortsætter:

- Det manuelle udstyr som lugejern og økser kan være svært at arbejde med, når der først kommer rust på, men det kan fjernes med ståluld eller slibes ligesom en kniv med en slibesten.

Rusten på udstyret kan opstå, hvis haveredskaberne har stået for fugtigt, fortæller Berit Rørbøl, der er haveekspert hos Videncentret Bolius.

- Redskaberne har bedst af at stå tørt, fordi de ofte er af træ og metal. Metallet kan ruste, og træet kan give sig, hvis det får fugt, siger hun.

- Det kan blive en god vane lige at tørre redskaberne af efter brug, så de ikke er fugtige. Det er vigtigt at fjerne gren- og bladrester, da sygdomme og svampe kan overleve og smitte videre, lyder det fra Berit Rørbøl.

Hvis ens haveredskaber af træ har trukket fugt efter en lidt for våd opbevaring i vintermånederne, kan det meste dog klares med en omgang sandpapir, siger Peder Glud.

Efter slibningen kan man med fordel give træet en omgang olie eller lak, der er med til at forsegle træet mod snavs og fugt.

- Sakse, ørnenæb og save har også godt af at blive serviceret med olie, så de er funktionelle. Spænd efter, hvad der skal spændes efter af skruer og bolte, siger Peder Glud.

Øksens blad kan også blive så godt som nyt, hvis man sliber det med en slibesten.

Slibningen af skærene eller smøringen med olie får ikke kun haveredskaberne til at holde længere, det mindsker også risikoen for uheld.

Et sløvt haveredskab er ligesom en sløv køkkenkniv - risikoen for uheld bliver større, siger Peder Glud.

Det gælder også de motoriserede maskiner, hvor sikkerhedsudstyr som briller, hjelme og dødemandsknapper også kan trænge til et eftersyn.

- Man burde have et minikørekort til mange havemaskiner. De er skyld i mange haveulykker. Når det går galt, går det virkelig galt, siger Peder Glud.

/ritzau fokus/

London, 16/02/2025 - 21:50

Pavedrama vinder hovedpris ved Bafta-uddeling

Justin Tallis/Ritzau Scanpix

Filmen "Conclave" om valget af en ny pave løber med prisen for årets bedste film ved Bafta-uddelingen.

Filmen "Conclave", som var en af storfavoritterne, vinder søndag bedste film ved den britiske Bafta-uddeling, der finder sted i London.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Filmen har ved årets Bafta flest nomineringer med hele 12 styk. Blandt dem er Bedste Film, Bedste Instruktør og Bedste Mandlige Skuespiller.

"Conclave" handler om en af verdens mest hemmelighedsfulde og ældgamle ritualer - konklavet og valget af en ny pave.

Kardinal Lawrence, som i filmen spilles af Ralph Fiennes, får til opgave at lede den hemmelige proces efter den højt elskede paves uventede død.

Filmen er instrueret af den tyske instruktør Edward Berger. Det er hans første film siden den firdobbelte oscarvinder "Intet nyt fra vestfronten" fra 2022.

Bafta er den største britiske filmpris og uddeles af det britiske film- og tv-akademi. Den første uddeling fandt sted i 1949.

I år foregår festlighederne i Londons Royal Festival Hall, hvor filmfolk fra hele verden er samlet.

En anden af aftenens store prismodtagere er det historiske drama "The Brutalist".

Den har blandt andet vundet statuetter for Bedste Mandlige Skuespiller og Bedste Instruktør. De er gået til henholdsvis skuespilleren Adrien Brody og instruktør Brady Corbet.

"The Brutalist" er et over tre timer langt epos om en Holocaust-overlever, der emigrerer fra efterkrigstidens Europa til Amerika for at genopbygge sit liv.

Filmen var nomineret i ni kategorier ved årets Bafta-uddeling.

Prisen for Bedste Film til pavedramet "Conclave" kommer i en weekend, hvor der i virkelighedens verden har været fokus på netop den katolske kirkes overhoved.

Den 88-årige pave Frans er søndag på tredje dag indlagt på et hospital i Rom, hvor han ifølge Vatikanet behandles for bronkitis.

Argentineren Jorge Mario Bergoglio, som er pave Frans' borgerlige navn, har siden 2013 været pave, hvor han blev udpeget ved netop konklavet som efterfølger til Benedikt 16.

Filmen "Conclave" er desuden nomineret otte gange ved oscaruddelingen, der løber af stablen 2. marts.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 16/02/2025 - 21:13

Pavedrama vinder hovedpris ved Bafta-uddeling

Filmen "Conclave" løber med prisen for årets bedste film ved Bafta-uddelingen i London.

Filmen "Conclave", som var en af storfavoritterne, vinder søndag bedste film ved den britiske Bafta-uddeling, der finder sted i London.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Filmen har ved årets Bafta flest nomineringer med hele 12 styk. Blandt dem er Bedste Film, Bedste Instruktør og Bedste Mandlige Skuespiller.

"Conclave" handler om en af verdens mest hemmelighedsfulde og ældgamle ritualer - konklavet og valget af en ny pave.

Kardinal Lawrence, som i filmen spilles af Ralph Fiennes, får til opgave at lede den hemmelige proces efter den højt elskede paves uventede død.

Filmen er instrueret af den tyske instruktør Edward Berger. Det er hans første film siden den firdobbelte oscarvinder "Intet nyt fra vestfronten" fra 2022.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 16/02/2025 - 10:00

FAKTA: Bolig i Danmark afgør skattepligt

* Når du flytter fra Danmark, ophører din fulde skattepligt som hovedregel, når du enten sælger, opsiger eller udlejer din bolig i mindst tre år.

* For sidstnævnte gælder det desuden, at lejekontrakten skal være uopsigelig fra din side.

* Et sommerhus, der kun bruges til ferier, betragtes normalt ikke som en bolig eller bopæl.

* Når du flytter fra Danmark, skal du sørge for at have en NemKonto. Hvis du skal have penge tilbage i skat, kan de kun blive overført til din NemKonto. 

Kilde: Skattestyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 16/02/2025 - 10:00

Arbejde under sydens sol? Ny afgørelse gør det muligt uden dansk skat

Alexander Heinl/Ritzau Scanpix

Hvis du ikke har en bopæl i Danmark, kan du frit arbejde i udlandet for en dansk virksomhed uden at betale dansk skat. Det fremgår af en ny afgørelse.

Hvis du drømmer om at arbejde fra din computer under varmere himmelstrøg i udlandet og slippe for at betale dansk skat, er der godt nyt.

For en ny afgørelse fra Skatterådet slår fast, at du helt kan slippe for dansk skat, hvis du flytter til udlandet.

Det gælder også, hvis du beholder dit arbejde i en dansk virksomhed og fortsætter med at få din løn udbetalt på en dansk bankkonto.

Det fortæller chefkonsulent i revisionsfirmaet BDO Henning Boye Hansen.

- Afgørelsen forholder sig meget klart til, at det ikke har betydning for skattepligten i Danmark, hvem der udbetaler din løn. Det afgørende er, om du har en dansk bopæl, siger han.

- I en tid, hvor danske virksomheder mangler arbejdskraft, og især unge vælger at arbejde i udlandet, kan denne mulighed måske være en mellemvej.

En medarbejder kan dermed rejse ud og opleve verden, mens arbejdskraften bliver fastholdt.

I den aktuelle afgørelse bekræfter Skatterådet, at en mands skattepligt ophører ved udrejse til De Forenede Arabiske Emirater, selv om han fortsætter med at være ansat i en dansk virksomhed.

Manden opgav sin bopæl i Danmark og havde ikke boligmulighed gennem hverken partner eller familie.

- Det særlige her er, at den danske skattepligt ophører, så snart bopælen i Danmark er blevet afviklet, siger Henning Boye Hansen.

Afgørelsen har særligt betydning for de såkaldte digitale nomader, der kan arbejde fra hvor som helst i verden med en computer, der er forbundet til nettet.

- Og coronatiden har jo vist, at mange af os sagtens kan arbejde hjemmefra, siger han og uddyber:

- Men det er klart, at man ikke kan benytte sig af denne mulighed, hvis ikke man kan passe sit arbejde blot med en computer under armen.

Har du stiftet familie og bosat dig, er der en anden vej, du kan gå, hvis du vil arbejde i udlandet og undgå dansk skat.

Den mulighed kan med et smil på læben kaldes Jan Pytlick-finten, siger Henning Boye Hansen.

- Hvis du skal arbejde i udlandet i mindst seks måneder, beholde din bolig og måske lade partner og børn blive i Danmark, kan du være omfattet af 42-dages reglen og have mulighed for at slippe for dansk skat, siger han.

Med den regel må du ifølge Henning Boye Hansen højst opholde dig i Danmark i 42 dage i løbet af en periode på seks måneder. Det svarer til omkring én uge om måneden.

Men du må slet ikke arbejde, mens du opholder dig i Danmark.

Ifølge Henning Boye Hansen var det efter alt at dømme det krav, der gjorde, at Saudi-Arabiens daværende danske håndboldlandstræner, Jan Pytlick, i 2023 ikke selv kunne overvære kampen, da hans hold mødte Danmark.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek