København, 06/05/2025 - 16:50
Mette Frederiksen er klar til at se på lempelse af atomforbud
Statsministeren svarer ja til, hvorvidt hun vil være med til at lempe et dansk forbud mod atomkraft.
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Statsminister Mette Frederiksen (S) ser på muligheden for at lempe reglerne for forbuddet af atomkraft i Danmark med "åbne øjne".
Det svarer hun, direkte adspurgt på om hun er klar til at kigge på en lempelse af forbuddet mod atomkraft.
- Ja, jeg synes, vi skal se på det med åbne øjne. Det er bedre, at vi har atomkraft i Europa, end at vi er afhængige af russisk gas, siger Mette Frederiksen.
Statsministeren forklarer, at "der er danske virksomheder, der er i gang med at se, om man kan lave nye typer af atomkraft på forskellig vis".
- Det synes jeg ikke, vi skal stille os imod på nogen måde, siger hun.
Statsministeren fastslår dog, at vi ikke har haft atomkraft i Danmark, og at det "tager mange år at bygge, foruden de udfordringer der er omkring affaldet".
Hun fremhæver desuden behovet for at styrke vedvarende energi ved at sætte endnu flere havvindmøller op.
Mette Frederiksen fastslår, at hun "intet problem" har med, at andre lande har atomkraft.
- Det er bedre, at vi har atomkraft i Europa, end at vi importerer olie og gas fra Putin, lyder det.
Atomkraft har i 40 år været forbudt territorie i Danmark.
Folketinget vedtog i 1985, at teknologien ikke måtte indgå i den danske energiplanlægning.
De to øvrige regeringspartier, Moderaterne og Venstre, meldte sig i april klar til at afskaffe forbuddet mod atomkraft i Danmark.
Blå partier som Liberal Alliance, De Konservative og Dansk Folkeparti er også tilhængere af at afskaffe forbuddet.
De Konservatives partiformand, Mona Juul, mener, at virksomhederne, der udvikler og tester mulig atomkraft, har brug for et mere klart svar.
- Vi kan ikke bruge, at man ser åbent på noget eller er optimistisk. Vi har behov for en mere klar melding.
- Der er behov for at fjerne forbuddet, så det er muligt at teste og udvikle atomkraft i Danmark, siger Mona Juul.
Socialdemokratiets energiordfører, Jesper Petersen, uddyber til Ritzau, at statsministeren melding ikke betyder, at Socialdemokratiet vil ophæve forbuddet her og nu.
- Det kan godt være, at vi skal det på et tidspunkt. Men statsministeren understreger, at sol- og vindenergi er de billigste og bedste kilder til udbygning af grøn energi i Danmark nu, og at atomkraft vil tage utrolig lang tid at få, siger Jesper Petersen.
Socialdemokratiet vil i stedet starte et andet sted.
- Jeg synes, at den seriøse måde at gå frem her er at starte med at analysere, hvad det faktisk vil indebære, hvis man ophæver forbuddet, vel vidende at vi ikke nu og her skal producere a-kraft i Danmark. Hvilke omkostninger vil det så føre med sig i sig selv det at ophæve forbuddet?
Socialdemokratiet har historisk set været imod atomkraft på dansk grund.
Personligt har Mette Frederiksen ved tidligere lejligheder sagt, at Danmark ikke bør arbejde for at fremme atomkraft.
Hun har i stedet fremhævet, at verden skal satse på vedvarende energikilder som vind- og solenergi.
/ritzau/