Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Rafah, 09/02/2026 - 22:57

Medie: Indonesiske styrker ventes snart at komme til Gaza

Ifølge medie vil indonesiske styrker blive de første, der som del af stabiliseringsstyrke ankommer til Gaza.

Af: /ritzau/

Tusindvis af indonesiske soldater ventes i løbet af de næste uger at blive sendt til Gaza.

Det rapporterer det statslige israelske medie Kan mandag aften, skriver Times of Israel.

Det vil gøre de indonesiske soldater til de første styrker, der ankommer til området som del af en international stabiliseringsstyrke til Gaza.

Israels premierminister Benjamin Netanyahus kontor er ikke umiddelbart vendt tilbage på henvendelser om meldingen fra Kan. Det er således ikke officielt bekræftet.

Også medierne Jerusalem Post og Al Jazeera citerer Kan for oplysningerne om de indonesiske soldater.

Det fremgår ikke, præcis hvornår styrkerne ventes at ankomme til Gaza, ligesom det ikke står klart, præcis hvor mange soldater der vil være tale om.

Ifølge Times of Israel ventes de at skulle bo i byen Rafah i det sydlige Gaza. Der vil i løbet af de næste uger blive bygget kontorer og faciliteter til indkvartering til soldaterne, lyder det.

I november sidste år sagde Indonesiens forsvarsminister, at landet havde uddannet op til 20.000 soldater til at varetage det, der blev omtalt som opgaver inden for sundhed og byggeri.

Dog har heller ikke Indonesien bekræftet, at der er planer om snart at sende soldater fra landet til Gaza.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek