København, 25/05/2026 - 09:50
Firkløver er mødt ind til nye forhandlinger på Marienborg
Intet er færdigt, før alt er færdigt, siger Martin Lidegaard (R) på vej ind til regeringsforhandlinger mandag.
Af: /ritzau/
Regeringsforhandlingerne er mandag formiddag gået i gang igen på Marienborg.
På vej ind siger De Radikales politiske leder, Martin Lidegaard, siger, at han ikke kan sige "særligt meget om", hvad der forhandles om, og hvor langt de er.
- Vi skal igennem alle temaer, og intet er jo færdig, før at alt er færdigt, siger han ifølge TV 2 og DR.
Han siger videre, at han forventer en lang dag, og at han har en god mavefornemmelse.
Søndag begyndte de nye forhandlingerne, efter at fungerende statsminister Mette Frederiksen (S) igen er blevet udpeget til kongelig undersøger.
Sammen med SF, De Radikale og Moderaterne forhandlede Socialdemokratiet i omkring otte timer søndag på Marienborg.
Martin Lidegaard var den eneste af de fire partiledere, der sagde ord til pressen før og efter forhandlingerne søndag.
- Vi skal have en regering, og vi skal have den hurtigst muligt, lød det fra Lidegaard på vej ind til forhandlingerne.
- Det er også derfor, at det er tid til nogen, der vil noget nu. Jeg er også utålmodig, og jeg forstår udmærket dem, der også er det.
/ritzau/




