Allerød, 05/06/2025 - 14:25
To børn er forældreløse - far skød deres mor og sig selv
50-årig mand dræbte sin hustru og begik selvmord med en pistol i Allerød. Han var medlem af Hjemmeværnet.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
En 50-årig mand dræbte onsdag aften sin hustru på 42 år i parrets hjem i Allerød, oplyser politiet. Parret havde to børn.
Manden brugte en pistol, da han først dræbte kvinden og herefter begik selvmord.
Torsdag bekræfter Nordsjællands Politi, at manden var medlem af Hjemmeværnet, og at man i forbindelse med efterforskningen blandt andet undersøger, om han også var med i en skytteforening.
Politiet ønsker ikke umiddelbart at svare på, om pistolen i hjemmet stammede fra mandens virke i Hjemmeværnet.
Manden var ifølge eb.dk mellemleder i en stor koncern, mens hustruen var overlæge.
Det var onsdag aften lidt efter klokken 22, at politiet fik melding om den tragiske sag på Statenevej i Allerød.
I første omgang oplyste politiet, at man var i færd med at undersøge et mistænkeligt forhold. Blandt andre efterforskere og kriminalteknikere blev kaldt ud til adressen.
Da de tekniske undersøgelser og retslægelige ligsyn var foretaget torsdag morgen, kom politiet med oplysningen om, hvad der var sket.
Parret har to børn, som de sociale myndigheder og hustruens familiemedlemmer tager sig af, oplyste vagtchef David Buch tidligt torsdag morgen.
Politiet har ikke udtalt sig om et muligt motiv til mandens handlinger. Men sagen undersøges altså fortsat af efterforskerne.
Forleden blev det oplyst i et svar til Folketingets retsudvalg, at National Enhed for Særlig Kriminalitet har opgjort, at der fra januar og frem til 9. maj i år blev registreret tre partnerdrab. Sagen fra Allerød er dermed det fjerde partnerdrab i år.
/ritzau/