Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 15/08/2023 - 08:00

FAKTA: Madlavning styrker selvstændighed

Af: Af Signe Haahr Pedersen, Ritzau Fokus

* Når børn får lov til at lave mad på egen hånd, får de en følelse af ejerskab og stolthed. Begge dele er med til at opbygge større selvstændighed.

* Ved at lave maden selv lærer børn at tage stilling til det, de spiser. Det gør dem til kritiske madforbrugere i fremtiden.

* Madlavning er et rum, hvor der er plads til at fejle. Pisker barnet æggehviderne for hårdt, prøver det bare igen.

* Når børn laver mad sammen, roser de hinanden og bliver ikke kun stolte af sig selv, men også af kammeraterne.

Kilde: professor Karen Wistoft fra Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse.

/ritzau fokus/

København, 16/09/2025 - 09:00

Tinka-stjerner vender tilbage i musicaludgaven af julekalenderen

Szhirley, Birgitte Raaberg, Paw Henriksen, Martin Bo Lindsten og Jens Andersen går på scenen, når musicaludgaven af "Tinkas juleeventyr" genopføres.

TV 2's julekalender om nissen Tinka bliver endnu en gang vakt til live på de skrå brædder.

Musicalversionen vender tilbage i år med en række velkendte ansigter.

Det annoncerer Lion Musicals og Live Nation i en pressemeddelelse.

Birgitte Raaberg, som især er kendt for sin rolle som Susan Himmelblå i kultklassikeren "Midt om natten", skal spille farmoren Maja.

En rolle, der i tv-serien blev spillet af Birthe Neumann, mens Birthe Kjær spillede hende i sidste års musical.

I titelrollen som Tinka ses Trine Marie Wisborg, der også spillede nissen i sidste års musical. På tv blev Tinka skildret af Josephine Højbjerg i samtlige tre julekalendere.

Også Szhirley vender tilbage og genoptager sin rolle som Tinkas plejemor, Nille, som blev spillet af Neel Rønholt på TV 2.

Der er også gensyn med Martin Bo Lindsten. Rollen som far til Tinkas menneskeven, Lasse, spillede han i alle tre TV 2-julekalendere og i sidste års musicalopsætning.

Også Paw Henriksen, der medvirkede i julekalenderen på TV 2, går på de skrå brædder i musicaludgaven.

Musicalversionen af Tinka tager afsæt i den første julekalender om nissen, der også er halvt menneske. Det vækker ikke begejstring hos nisserne, da mennesker har et dårligt ry.

Det bliver begyndelsen på et eventyr, hvor Tinka drager til menneskenes verden for at genvinde nissernes accept. Her møder hun mennesket Lasse, lyder det om handlingen.

Sangene til musicalen er skrevet af blandt andre Burhan G, som i 2017 også var en af kræfterne bag julehittet " Tinka ", der havde Frida Brygmann med på vokal.

Musicaludgaven af "Tinkas juleeventyr" får premiere 12. november i Glassalen i Tivoli i København. Herefter tager musicalen på turné og lægger vejen forbi Aalborg, Esbjerg, Holstebro, Aarhus og Odense, inden den vender tilbage til Tivoli.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 16/09/2025 - 08:00

FAKTA: Alsidige Annette Heick

* 53-årige Annette Vollmer Heick er oprindelig uddannet ejendomsmægler, men har gennem årene arbejdet som både journalist, tv-vært, iværksætter, skuespiller og sangerinde.

* I dag er hun især kendt for sine roller i musicals som "Wicked", "My Fair Lady", "Evita" og "Mamma Mia" og hendes eget stykke, "Pennevenner".

* I 2021 udgav hun selvbiografien "Datteren". Hun er datter af dansktopparret Keld og Hilda Heick.

* Annette Heick har været gift med kokken Jesper Vollmer siden 2001. Sammen har de sønnerne Eliot på 21 år og 16-årige Storm.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 16/09/2025 - 09:00

FAKTA: Arvelovens arveklasser

* Arveloven tager udgangspunkt i tre arveklasser, som fastlægger rækkefølgen for, hvem der arver. Arven går altså ikke videre til anden arveklasse, hvis der findes arvinger i første arveklasse.

* Første arveklasse omfatter ægtefælle, børn og børnebørn. Efterlader man både ægtefælle og børn, arver ægtefællen halvdelen, mens børnene tilsammen arver den anden halvdel, som deles ligeligt mellem dem.

* Hvis der ikke er en ægtefælle, børn eller børnebørn, går arven til anden arveklasse, som består af forældre, søskende samt nevøer og niecer.

* Tredje arveklasse omfatter bedsteforældre samt deres børn - altså onkler, mostre og fastre.

* Ønsker man en anden arvefordeling, end loven foreskriver, kræver det et testamente.

Kilder: Ældre Sagen og Danske Arveretsadvokater.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 16/09/2025 - 09:00

Ny arvelov gør det billigere at arve søskende: Husk testamente

Martin Meissner/Ritzau Scanpix

Efter næste år bliver arveafgift for søskende mere end halveret, og det kan især få konsekvenser for arv, der doneres til velgørenhed.

Fra 2027 bliver det markant billigere for søskende at arve hinanden, når deres arveafgift bliver ændret.

Ændringen får stor betydning for dem, der ikke har ægtefælle eller børn, og som har oprettet et testamente for at minimere arveafgift gennem velgørenhed.

Det vil stadig være muligt at donere arv til velgørenhed. Men de skattemæssige fordele ved visse modeller vil blive ændret.

Den kommende ændring i arveafgift betyder, at søskende rykker over i den kategori af familiemedlemmer, der betaler den lave arveafgift.

Det siger privatøkonom Camilla Schjølin Poulsen fra pensionsselskabet PFA.

- Til og med 31. december 2026 skal søskende, der arver, betale en bo- og tillægsafgift på samlet 36,25 procent. Men derefter skal de kun betale 15 procent.

- Der er altså tale om en betydelig besparelse på arveafgiften, siger hun.

Hun vurderer, at flere familier vil have gavn af at gennemgå eksisterende testamenter for at sikre, at arven fortsat følger de oprindelige ønsker.

Det vil dog være muligt at opdatere sit testamente, efter at ændringerne er trådt i kraft.

- Hvis man hverken har partner eller livsarvinger, såsom børn eller børnebørn, og har oprettet et testamente med den såkaldte 30-procent-løsning, bør man være særligt opmærksom, siger hun.

30-procent-løsningen betyder, at man gennem et testamente tildeler 30 procent af arven til en velgørende organisation, som til gengæld skal betale arveafgiften for de øvrige arvinger.

Det kan lade sig gøre, fordi flere velgørende organisationer er fritaget for at betale arveafgift.

På den måde slipper arvinger, der ellers skulle betale 36,25 procent i afgifter, reelt kun med at betale 30 procent.

Når arveafgifterne ændres, vil denne løsning stadig være relevant, hvis arvingerne er nevøer, niecer, venner eller bekendte. For de vil fortsat skulle betale den høje afgift på 36,25 procent.

Da søskende kun skal betale 15 procent fra 2027, vil modellen med de 30 procent ikke længere være fordelagtig for dem.

Og det er vigtigt, at løsningen med at donere en procentdel til velgørenhed medfører en økonomisk fordel for både den velgørende organisation og arvingerne.

Ellers falder løsningen til jorden. Sådan lyder det fra Ulrik Grønborg, som er familieadvokat hos Advokaterne Sankt Knuds Torv i Aarhus.

- Der er ikke noget krav om, at man skal donere præcis 30 procent af arven til velgørenhed gennem et testamente. Man kan sagtens vælge at give en mindre andel, siger han.

- Men hvor meget man præcist skal donere, for at det kan betale sig for både den velgørende organisation og arvingerne, afhænger af arvens størrelse, når arveafgiften falder til 15 procent.

Det gør det vanskeligt at beregne den præcise procentdel, der skal tilfalde den velgørende organisation, fordi de færreste kender tidspunktet for deres død og formuens størrelse på det tidspunkt.

Hvis formuen ved dødsfaldet er seks millioner kroner eller mere, vil der ifølge advokaten altid være et overskud til både den velgørende organisation og arvingerne, når der testamenteres 13 eller 13,5 procent til velgørenhed.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek