København, 11/04/2026 - 11:54
Vanopslagh holder lav profil om kokain og cannabis i landsmødetale
LA-formanden fandt ingen anledning til at komme ind på sin egen kokainsag i tale ved partiets landsmøde.
Af: /ritzau/
Kokain og cannabis. Det var to af de ting, der fyldte allermest i henholdsvis Liberal Alliances valgkamp og i tiden umiddelbart efter folketingsvalget 24. marts.
Men det er ikke noget, Liberal Alliances formand, Alex Vanopslagh, ønsker at bruge tid på at dvæle ved i sin tale ved partiets landsmøde lørdag i Tivoli Congress Center i København.
Han berører kort eksklusionen af folketingsmedlem Cecilie Liv Hansen, som Liberal Alliance smed på porten fire dage efter folketingsvalget.
Det sker, mens Vanopslagh siger tillykke til partiets nyvalgte folketingsmedlemmer.
- Ja, oprindeligt var der jo et navn mere på listen. Den omstændighed behøver I ikke klappe af, siger Alex Vanopslagh.
Ifølge Liberal Alliance blev Cecilie Liv Hansen ekskluderet, fordi hun havde løjet om, at hendes kæreste har solgt cannabis.
Cecilie Liv Hansen slog allerede 29. marts fast, at hendes mandater ikke skulle gå videre til Liberal Alliance.
Hun sidder også i regionsrådet i Region Syddanmark og i Kolding Byråd, hvorfor hun altså har flere mandater.
Ved ikke at videregive sine mandater fortsætter hun i Folketinget som løsgænger.
Sagen om Cecilie Liv Hansen kom i kølvandet på Alex Vanopslaghs egen kokainsag, som han ikke finder anledning til at nævne i talen.
I løbet af valgkampen blev Alex Vanopslagh presset på sine tidligere udmeldinger om, at kokain var et stof, som man burde kunne købe i ren form på et apotek, hvis man måske bare skulle bruge det tre gange om året og i øvrigt havde styr på sit forbrug.
Da Alex Vanopslagh i valgkampen ikke udelukkede sig selv som en mulig statsminister efter valget, blev han tryktestet på sine holdninger, som han ændrede til, at Liberal Alliance ikke længere går ind for, at man skal afkriminalisere hårde stoffer som kokain.
Efter et langt tilløb og mange spørgsmål måtte Alex Vanopslagh erkende, at han "en, højst to gange" havde taget kokain i perioden efter, at han i 2019 blev formand for Liberal Alliance.
Liberal Alliances organisationsformand, Jakob Rixen, siger i sin beretning fra talerstolen, at processen om Cecilie Liv Hansen har givet anledning til refleksioner om, hvordan partiet screener sine kandidater.
- Forløbet efter folketingsvalget indikerer, at vi kan gøre den proces bedre, siger Jakob Rixen.
/ritzau/




