Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 28/10/2023 - 10:00

Efter historisk Vild med dans-sejr: Repræsentation virker

Kasper Fisker og Karina Frimodt fik selskab af skuespiller Jakob Fauerby i fredagens "Vild med dans", og trioen gik på gulvet med et budskab om mangfoldighed.

Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

Fodbold mødte slowfox i fredagens udgave af "Vild med dans", og den kombination sikrede tidligere fodboldspiller Kasper Fisker og partner Karina Frimodt yderligere to uger i programmet.

Parret fik nemlig en fredning, da ingen blev stemt ud i programmet, der var dedikeret "Vild med dans'" 20-sæsoners jubilæum. Derimod fik parret med flest stemmer samlet set immunitet i næste udsendelse.

- Det er fantastisk, jubler Karina Frimodt og bliver suppleret af Kasper Fisker.

- Det er meget rørende. De andre fredage ved vi ikke, hvor vi har ligget henne. Men nu kan vi ligesom regne ud, at folk hjemme i stuerne - og dommerne også - var vilde med vores dans. Men vi havde også en joker med i forhold til Jakob Fauerby.

Parrene blev nemlig udvidet til en trio i anledning af jubilæumsafsnittet.

Kasper Fisker og Karina Frimodt fik selskab af skuespiller Jakob Fauerby, der vandt dansedysten tilbage i 2019 med Silas Holst - som det første par nogensinde af samme køn i hele verden.

- Den historie ville vi gerne tage endnu videre og kæmpe for, forklarer Kasper Fisker om trioens slowfox.

I dansen, som var koreograferet af Karina Frimodt, blev der eksperimenteret mellem kvinde- og mandeholdningen. Eller den førte fatning, som Jakob Fauerby venligt korrigerer Kasper Fisker.

- Kasper og jeg har talt en del om, at der også i fodbolden ikke altid har været plads til at være den, man er. Flere af Kaspers venner er homoseksuelle, LGBT+'ere. Jeg tror, at det, vi må konstatere, er, at repræsentation virker, siger Jakob Fauerby og fortsætter:

- Det, vi ser i fjernsynet, bliver en del af virkeligheden. Hvis det er okay for to mænd at danse inde i fjernsynet, så kan man også gøre det ude i verden.

Da Jakob Fauerby vandt "Vild med dans" med Silas Holst, byttede de også rundt på, hvem der førte, og hvem, der blev ført. Det forførte både dommere og seere, som sendte dem til tops i 2019.

- Jeg kan huske, at jeg sagde, da jeg vandt: "Min datter og hendes storebror ved nu, at de kan danse med hvem, de vil". Og det er jo faktisk blevet virkeligt, jubler Jakob Fauerby.

Kasper Fisker og Karina Frimodt - og Jakob Fauerby - lå i midten af feltet, efter dommerne havde givet deres karakterer. Men seernes stemmer sendte dem samlet set til tops i fredagens program.

Med det har de fået en fredning i næste uges "Vild med dans" og er derfor sikret yderligere to fredage i programmet.

Næste fredag er konkurrencen tilbage for de fem andre par.

Kasper Fisker og Karina Frimodt skal stadig på gulvet, men for underholdningen skyld.

/ritzau/

København, 17/02/2025 - 06:00

Mads Steffensen lancerer søvndyssende podcast

Tobias Kobborg/Ritzau Scanpix

Den nye podcast "Mads & Godnat" skal hjælpe voksne med at falde i søvn. Et problem, Mads Steffensen selv har kæmpet med.

Mads Steffensen vil fremover læse godnathistorier højt for sine lyttere.

Fra 19. februar kan man høre den nye podcast "Mads & Godnat", der skal hjælpe voksne med at falde i søvn.

Her læser Mads Steffensen søvndyssende historier op i et langsomt og monotont tempo og tager på den måde kampen op med søvnløse nætter.

Det skriver podcastplatformen Podimo i en pressemeddelelse.

Mads Steffensen har selv lidt af søvnproblemer. Derfor vil han nu forsøge at hjælpe lyttere, der har samme problem.

- Jeg har selv prøvet alt muligt, men fandt ud af, at det, der virker for mig, er historier, der aldrig rigtig kommer i gang. Så nu har jeg lavet en podcast med netop det format, forklarer Mads Steffensen i pressemeddelelsen.

Historierne vil tage udgangspunkt i Mads Steffensens egne oplevelser og observationer fra hverdagen.

Det foldes ud i en serie af historier, der ifølge Podimo er interessante nok til, at lytteren hænger på, men aldrig så spændende, at de holder en vågen.

Målet er at hjælpe danskerne med at finde ro i en tid, hvor et stigende antal af voksne danskere har søvnproblemer. Det viser tal ifølge Sundhedsstyrelsen.

I 2023 sov 64 procent af voksne mellem 18 og 64 år de anbefalede syv til ni timer i døgnet.

- Jeg tror, at flere og flere er begyndt at gå op i deres søvn, og hvis denne podcast bare kan hjælpe lidt, så er det fantastisk, siger Mads Steffensen i pressemeddelelsen.

Podimo er i forvejen platform for Mads Steffensens podcast "Mads og A-holdet", som udkommer hver uge.

Tidligere har tv-, radio- og podcastpersonligheden været vært for DR-programmet "Mads & Monopolet", som i dag hedder "Sara & Monopolet".

Ifølge Podimo oplever podcastplatformen en stigning i antallet af brugere, der slutter deres dag af med at lytte til podcast eller lydbog.

Det behov adresserer de nu helt konkret med "Mads & Godnat", som bliver tilgængelig på Podimo fra 19. februar 2025.

/ritzau/

Læs Mere >>

London, 16/02/2025 - 21:50

Pavedrama vinder hovedpris ved Bafta-uddeling

Justin Tallis/Ritzau Scanpix

Filmen "Conclave" om valget af en ny pave løber med prisen for årets bedste film ved Bafta-uddelingen.

Filmen "Conclave", som var en af storfavoritterne, vinder søndag bedste film ved den britiske Bafta-uddeling, der finder sted i London.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Filmen har ved årets Bafta flest nomineringer med hele 12 styk. Blandt dem er Bedste Film, Bedste Instruktør og Bedste Mandlige Skuespiller.

"Conclave" handler om en af verdens mest hemmelighedsfulde og ældgamle ritualer - konklavet og valget af en ny pave.

Kardinal Lawrence, som i filmen spilles af Ralph Fiennes, får til opgave at lede den hemmelige proces efter den højt elskede paves uventede død.

Filmen er instrueret af den tyske instruktør Edward Berger. Det er hans første film siden den firdobbelte oscarvinder "Intet nyt fra vestfronten" fra 2022.

Bafta er den største britiske filmpris og uddeles af det britiske film- og tv-akademi. Den første uddeling fandt sted i 1949.

I år foregår festlighederne i Londons Royal Festival Hall, hvor filmfolk fra hele verden er samlet.

En anden af aftenens store prismodtagere er det historiske drama "The Brutalist".

Den har blandt andet vundet statuetter for Bedste Mandlige Skuespiller og Bedste Instruktør. De er gået til henholdsvis skuespilleren Adrien Brody og instruktør Brady Corbet.

"The Brutalist" er et over tre timer langt epos om en Holocaust-overlever, der emigrerer fra efterkrigstidens Europa til Amerika for at genopbygge sit liv.

Filmen var nomineret i ni kategorier ved årets Bafta-uddeling.

Prisen for Bedste Film til pavedramet "Conclave" kommer i en weekend, hvor der i virkelighedens verden har været fokus på netop den katolske kirkes overhoved.

Den 88-årige pave Frans er søndag på tredje dag indlagt på et hospital i Rom, hvor han ifølge Vatikanet behandles for bronkitis.

Argentineren Jorge Mario Bergoglio, som er pave Frans' borgerlige navn, har siden 2013 været pave, hvor han blev udpeget ved netop konklavet som efterfølger til Benedikt 16.

Filmen "Conclave" er desuden nomineret otte gange ved oscaruddelingen, der løber af stablen 2. marts.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 17/02/2025 - 07:00

FAKTA: Du kan spare penge med et godt overblik

* Læg et budget. Det er afgørende, at du får lagt et budget. For først når du kender dine udgifter og ved, hvordan de fordeler sig, kan du få indtægter og udgifter til at passe sammen.

* Ryd op i dine forbrugsvaner. Hvis du vil spare penge, er dine forbrugsvaner et godt sted at starte. Blandt andet to go-kaffe og bland selv-slik kan blive til mange penge på et år.

* Ryd op i dine abonnementer. Gemt rundt omkring i dit kontoudtog ligger der typisk en masse større og mindre faste udgifter i form af abonnementer, der sammenlagt kan koste flere tusinde kroner om året.

Kilde: raadtilpenge.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 17/02/2025 - 07:00

Det kigger banken efter når du vil låne penge

Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Når en bank skal vurdere, om du må låne penge, bliver der især kigget på rådighedsbeløb, gældsfaktor og udbetaling, siger privatøkonom.

Mange danskere får på et tidspunkt i livet brug for at låne penge til at realisere drømmen om at købe en bolig eller bil.

Og hvis du ved, hvad banken kigger efter, når du skal ansøge om et lån, kan du bedre forberede dig og foretage de nødvendige justeringer for at øge dine chancer for at få lånet godkendt.

Først og fremmest er det afgørende, at du får vist, at du har evnen til at opretholde en god og sund privatøkonomi.

Det fortæller privatøkonom i Arbejdernes Landsbank Brian Friis Helmer.

- Overordnet kan det egentlig koges ned til tre parametre, hvad banker fokuserer på, siger han.

- For det første bliver der kigget på rådighedsbeløbet. Det er de penge, der er tilbage, når man har betalt sine faste udgifter.

Rådighedsbeløbet skal dække løbende udgifter, såsom mad og tøj.

Der skal også være råd til at kunne betale uforudsete udgifter og ferie, tilføjer Brian Friis Helmer.

Hvor stort et rådighedsbeløb skal være, er sværere at svare på, tilføjer han. Det skyldes blandt andet, at jo mere, man tjener, desto flere penge bruger man typisk også.

Det er lovpligtigt for en bank at foretage en kreditvurdering, når du ansøger om et lån, for at sikre, at din økonomi kan bære lånets månedlige omkostninger.

Det næste, der kigges på, er gældsfaktor, fortæller Brian Friis Helmer. Gældsfaktor er et udtryk for gældens størrelse i forhold til indkomsten.

Hvis man har en gældsfaktor på 3, betyder det, at gælden er tre gange så høj, som husstandens samlede årlige indkomst. Tjener husstanden årligt én million kroner før skat, vil gælden altså være tre millioner kroner.

- Som tommelfingerregel må en husstands gældsfaktor ikke være højere end 3-4. For jo højere, den er, desto mere udsat er man, fordi gælden fylder mere, siger Brian Friis Helmer.

Derudover bliver der kigget på udbetaling. Det vil sige, hvor mange penge du selv kommer med.

- Hvis man skal låne penge til at købe en bil, skal man typisk betale omkring 20 procent af prisen som udbetaling, siger han.

- Skal man købe en bolig, skal man selv kunne betale minimum fem procent af boligens salgspris. Koster ejerboligen to millioner kroner, skal man altså selv komme med 100.000 kroner.

Banken vurderer også, om der er balance i dine udgifter og dit forbrug. Altså om du bruger mere, end du tjener.

Sådan lyder det fra Erik Fraas, som er uvildig privatøkonomisk rådgiver og indehaver af rådgivningsfirmaet Pør.

- Når det handler om at købe hus, er der næsten ingen grænser for, hvor lidt nogle mener, de kan leve for, siger han.

- Men det er ikke holdbart - heller ikke for parforholdet, hvis økonomien er så presset, at man skal vende hver en krone.

Derfor ser banken på kundens adfærd og historik for at få et mere præcist billede af, hvad der realistisk kan leves for, tilføjer Erik Fraas.

Ifølge ham er det vigtigt at vise, at man kan have en økonomisk buffer og løbende kan spare op:

- Det siges jo, at der er to ting, som er sikre i livet: døden og skatter. Men der er faktisk også noget tredje, og det er uforudsete udgifter.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek