Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 24/12/2024 - 07:00

Eventyrer fejrer jul med frysetørret mad på gåtur til Sydpolen

35-årige Rasmus Kragh er cirka halvvejs på 1130 kilometer lang gåtur over isen i Antarktis til Sydpolen.

Phunjo Lama/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Det bliver en anderledes jul for den danske eventyrer Rasmus Kragh.

Den 35-årige coach og foredragsholder er på vej til fods på isen i Antarktis. Målet er den geografiske sydpol.

Hvis han gennemfører rejsen, vil han blive den første dansker, der på gåben tilbagelægger turen på cirka 1130 kilometer fra kysten af Antarktis til Sydpolen.

I 2019 var Rasmus Kragh den første dansker, der besteg verdens højeste bjerg, Mount Everest, uden brug af kunstig ilt.

Nu har han givet sig selv en ny udfordring: At gå alene i månedsvis under ekstreme vejrforhold i en kamp mod uret.

De medbragte madrationer rækker nemlig kun til 50 dage. Tidsplanen skal ikke skride ret meget, før danskeren i mere end en forstand kan komme på tynd is.

Rejsen begyndte i slutningen af november, og lige nu er han cirka halvvejs.

Selv om forholdene i det medbragte telt er primitive, skal det alligevel markeres, at det er juleaften.

- Jeg kører et ret stramt program, hvor jeg 11 timer i døgnet trækker min pulk. Det tager to timer at sætte campen op og to timer at pille den ned. Så skal der også soves lidt.

- Så den tid, der er til rådighed, er sparsom. Men jeg tror, at jeg vil give mig selv et åndehul juleaften, siger Rasmus Kragh over satellittelefon fra Antarktis.

I den cirka 110 kilo tunge last, som han slæber efter sig på sin pulk, er der et stearinlys, som skal tændes juleaften.

Der bliver også tid til et par opkald på satellittelefonen til de nærmeste.

De kulinariske valgmuligheder til julemiddagen er til at overskue:

- Jeg har da gået over tænkt over, hvad for en frysetørret ret jeg skal spise juleaften. Skal det være risotto med svampe eller pasta bolognese. Det er de to, jeg vakler imellem lige nu, lyder det fra Rasmus Kragh.

Han forklarer, at han er taget afsted for at lære sig selv og sine grænser bedre at kende.

- Det bliver en anderledes jul med fokus på det simple, nærværet til mig selv og nærværet til naturen, der omgiver mig.

- Det er sjældent, man får lov til det. Så jeg vil se mulighederne i det og prøve at nyde det og tage den oplevelse med, siger Rasmus Kragh.

Det er sommer i Antarktis, så der er lyst døgnet rundt. Men det forhindrer ikke temperaturen i at nå ned på minus 40-50 grader.

Noget af det, der har slået den danske eventyrer mest indtil videre, er fraværet af liv og lyde.

- Der er ingenting, og det er vildt. Det er faktisk så vildt, at det er svært for min bevidsthed at være i. Den forestiller sig lyde. Fugle der letter. Fly der summer, striber på himlen. Men der er ingenting. Jeg har ikke set eller hørt liv. Ikke engang en sten, siden jeg for mange dage siden forlod bjergsiden nær mit startpunkt, siger Rasmus Kragh.

Hvis tidsplanen holder, vil danskeren nå sit mål i midten af januar.

Der ligger en forskningsstation ved Sydpolen, som i den arktiske sommer får forsyninger bragt med fly.

Efter planen vil Rasmus Kragh stige om bord på et fly ved forskningsstationen, så han slipper for at tage tilbageturen til fods.

/ritzau/

København, 19/12/2025 - 14:17

Forfatter og forlag frifindes i injuriesag om Fejø-bog

Ligheder mellem bog og virkelighed var krænkende, men grundet ytringsfriheden frifindes forfatter og forlag.

Forfatteren Thomas Boberg og forlaget Gyldendal er fredag blevet frifundet i en injuriesag anlagt af en restauratør fra Fejø i forbindelse med romanen "Insula".

Det oplyser Retten i Nykøbing Falster til Ritzau.

Restauratør Frank Strathe har sagsøgt forfatteren Thomas Boberg og forlaget Gyldendal, i forbindelse med bogen der udkom i august sidste år.

I bogen optræder karakteren "Rolf". En usympatisk drukkenbolt, der både kører spritkørsel og fremsætter strafbare trusler.

De karaktertræk vil Frank Strathe ikke kendes ved, men fordi "Rolf" på en lang række andre punkter minder om virkelighedens Frank, så føler Strathe, at bogen krænker hans ære.

Og så langt har Frank Strathe fået ret af den dommer, som har vurderet sagen. Ifølge hende er der nemlig så mange lighedstegn mellem den fiktive Rolf og den virkelige Frank, at de omstridte beskrivelser af Rolf må anses som en krænkelse af Frank Strathes ære.

Strathes advokat, Christian F. Jensen, anser netop den del af dommen som en lille sejr.

- Der er især to elementer, som jeg ser som en oprejsning for Frank Strathe. For det første anerkender retten, at der er fremsat grove beskyldninger mod ham. For det andet siger retten, at der ikke var grundlag for at anse ytringerne for sande og for at fremsætte dem.

Men selv om retten i udgangspunktet anser straffelovens injurieparagraf for overtrådt, så bliver der alligevel ikke tale om nogen straf eller anden konsekvens for forlaget og forfatteren.

De er nemlig beskyttet af ytringsfrihedsbestemmelsen i Den Europæiske Menneskerettighedskonvention.

- Man har foretaget en afvejning mellem retten til at ytre sig og retten til privatliv, og her har dommeren valgt at gå ind ad en anden dør, end vi har, lyder det fra Christian F. Jensen.

Netop den afvejning er af så principiel betydning, at Frank Strathe vil anke dommen til Østre Landsret.

Hos Gyldendal er der tilfredshed med dommen. Her lægger skønlitterær forlagschef Simon Pasternak især vægt på, at der er vide rammer for ytringsfriheden, når det kommer til fiktion.

- Det er en meget klar dom, som slår fast, at der skal være vide rammer for kunsten og dens ytringer. Dommen lægger til grund, at "Insula" ikke er et dokumentarisk værk, men et fiktionsværk, der, selv om det til en vis grad er inspireret af virkeligheden, skaber sit eget univers, siger Pasternak i en skriftlig kommentar sendt til Ritzau.

- Det er afgørende for litteraturen, at der er forskel på fiktive og dokumentariske værker, og at fiktioner godt kan tage afsæt i virkeligheden og diskutere samfundsrelevante emner, lyder det fra forlagschefen.

- Det er vigtigt, at vi har vide rammer for ytringsfriheden, og at litteraturen indgår i vores samtale om, hvad samfundet er og kunne være. Vi håber, at dommen betyder, at forfattere fortsat kan skrive frit uden frygt for at blive sagsøgt, siger Simon Pasternak.

Frank Strathe skal betale henholdsvis 25.000 kroner og 20.000 kroner til forfatteren og forlaget til at dække deres sagsomkostninger.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 19/12/2025 - 13:41

Forfatter og forlag frifindes i injuriesag om Fejø-bog

Restauratør fra Fejø følte sig forulempet af ligheden mellem ham og den usympatiske karakter "Rolf" i bog.

Forfatteren Thomas Boberg og forlaget Gyldendal er fredag blevet frifundet i en injuriesag anlagt af en restauratør fra Fejø i forbindelse med romanen "Insula".

Det oplyser Retten i Nykøbing Falster til Ritzau.

Restauratør Frank Strathe har sagsøgt forfatteren Thomas Boberg og forlaget Gyldendal, i forbindelse med bogen der udkom i august sidste år.

Strathe mener, at "Rolf", en usympatisk karakter i bogen, har så mange lighedstræk med ham som virkelig person, at det udgør en retsstridig krænkelse.

Karakteren i bogen fremstilles dels som en, der kører spritkørsel, og dels fremsætter strafbare trusler, og det vil restauratøren ikke have siddende på sig.

Forfatteren og forlaget har under sagen forsvaret sig med, at der er tale om fiktion. Og selv om karakteren i bogen er inspireret af virkelighedens Frank Strathe, så er der ikke lighedstegn mellem de to.

Retten i Nykøbing Falster giver imidlertid Frank Strathe ret i, at de lighedstegn, der er mellem ham og "Rolf" i kombination med de opdigtede usympatiske egenskaber ved karakteren, var en krænkelse af Frank Strathes ære i straffelovmæssig forstand.

- Forfatteren og forlaget havde ikke grundlag for at anse udsagnene for sande eller for at fremsætte disse, lyder det i præmisserne for dommen, som retten har offentliggjort på sin hjemmeside.

Når det alligevel er endt med en frifindelse af forfatteren og forlaget, så skyldes det, at der er tale om en roman.

- Retten lagde endvidere vægt på formen og indholdet af romanen, og at en læser af bogen, der ikke havde kendskab til sagsøgeren (Frank Strathe, red.), ikke ville identificere bipersonen med sagsøgeren, lyder det i præmisserne.

Det er ytringsfrihedsbestemmelsen i Den Europæiske Menneskerettighedskonvention, som gør, at retten ikke vil give restauratøren medhold.

Retten har foretaget en afvejning mellem den bestemmelse på den ene side og den beskyttelse af sin ære, som Frank Strathe forfægter gennem straffelovens injurieparagraf. Og her har retten vægtet menneskerettighedskonventionen tungest.

Frank Strathe skal betale henholdsvis 25.000 kroner og 20.000 kroner til forfatteren og forlaget til at dække deres sagsomkostninger.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek