Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 24/12/2024 - 07:00

Eventyrer fejrer jul med frysetørret mad på gåtur til Sydpolen

35-årige Rasmus Kragh er cirka halvvejs på 1130 kilometer lang gåtur over isen i Antarktis til Sydpolen.

Phunjo Lama/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Det bliver en anderledes jul for den danske eventyrer Rasmus Kragh.

Den 35-årige coach og foredragsholder er på vej til fods på isen i Antarktis. Målet er den geografiske sydpol.

Hvis han gennemfører rejsen, vil han blive den første dansker, der på gåben tilbagelægger turen på cirka 1130 kilometer fra kysten af Antarktis til Sydpolen.

I 2019 var Rasmus Kragh den første dansker, der besteg verdens højeste bjerg, Mount Everest, uden brug af kunstig ilt.

Nu har han givet sig selv en ny udfordring: At gå alene i månedsvis under ekstreme vejrforhold i en kamp mod uret.

De medbragte madrationer rækker nemlig kun til 50 dage. Tidsplanen skal ikke skride ret meget, før danskeren i mere end en forstand kan komme på tynd is.

Rejsen begyndte i slutningen af november, og lige nu er han cirka halvvejs.

Selv om forholdene i det medbragte telt er primitive, skal det alligevel markeres, at det er juleaften.

- Jeg kører et ret stramt program, hvor jeg 11 timer i døgnet trækker min pulk. Det tager to timer at sætte campen op og to timer at pille den ned. Så skal der også soves lidt.

- Så den tid, der er til rådighed, er sparsom. Men jeg tror, at jeg vil give mig selv et åndehul juleaften, siger Rasmus Kragh over satellittelefon fra Antarktis.

I den cirka 110 kilo tunge last, som han slæber efter sig på sin pulk, er der et stearinlys, som skal tændes juleaften.

Der bliver også tid til et par opkald på satellittelefonen til de nærmeste.

De kulinariske valgmuligheder til julemiddagen er til at overskue:

- Jeg har da gået over tænkt over, hvad for en frysetørret ret jeg skal spise juleaften. Skal det være risotto med svampe eller pasta bolognese. Det er de to, jeg vakler imellem lige nu, lyder det fra Rasmus Kragh.

Han forklarer, at han er taget afsted for at lære sig selv og sine grænser bedre at kende.

- Det bliver en anderledes jul med fokus på det simple, nærværet til mig selv og nærværet til naturen, der omgiver mig.

- Det er sjældent, man får lov til det. Så jeg vil se mulighederne i det og prøve at nyde det og tage den oplevelse med, siger Rasmus Kragh.

Det er sommer i Antarktis, så der er lyst døgnet rundt. Men det forhindrer ikke temperaturen i at nå ned på minus 40-50 grader.

Noget af det, der har slået den danske eventyrer mest indtil videre, er fraværet af liv og lyde.

- Der er ingenting, og det er vildt. Det er faktisk så vildt, at det er svært for min bevidsthed at være i. Den forestiller sig lyde. Fugle der letter. Fly der summer, striber på himlen. Men der er ingenting. Jeg har ikke set eller hørt liv. Ikke engang en sten, siden jeg for mange dage siden forlod bjergsiden nær mit startpunkt, siger Rasmus Kragh.

Hvis tidsplanen holder, vil danskeren nå sit mål i midten af januar.

Der ligger en forskningsstation ved Sydpolen, som i den arktiske sommer får forsyninger bragt med fly.

Efter planen vil Rasmus Kragh stige om bord på et fly ved forskningsstationen, så han slipper for at tage tilbageturen til fods.

/ritzau/

København, 20/12/2025 - 13:15

Grev Nikolai har landet job som konsulent i Dansk Industri

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Fra årsskiftet skal grev Nikolai arbejde med kommercielle opgaver som konsulent i Dansk Industri Ejendom.

Grev Nikolai har landet et job uden for de kongelige rammer som konsulent hos brancheorganisationen Dansk Industri (DI).

Det oplyser DI til Billed-Bladet.

Efter nytår tiltræder den 26-årige greve som konsulent i DI Ejendom, hvor han skal arbejde med kommercielle og datadrevne opgaver.

Sidste sommer fik han sin kandidatgrad i Economics and Business Administration - Sales Management fra Copenhagen Business School (CBS).

Under uddannelsen på CBS læste grev Nikolai et semester i Australien, hvor han var indskrevet på University of Technology Sydney som en del af hans uddannelse på CBS.

Netop hans uddannelsesmæssige baggrund er en af de ting, DI Ejendom har lagt vægt på i ansættelsen, lyder det fra Helle Juhler-Verdoner, der er branchechef for DI Ejendom.

- Nikolai har en kommerciel baggrund via sin CBS-uddannelse og erfaring fra job i ejendomsbranchen, som passer til DI Ejendom, og vi glæder os som altid til at tage imod og arbejde sammen med en ny kollega, siger hun til Billed-Bladet.

Hvor erfaringen fra ejendomsbranchen kommer fra, er ikke uddybet.

Men greven, der er barnebarn af dronning Margrethe, nevø til kong Frederik og søn af prins Joachim, fik i maj et job i den australske storby Sydney.

Et job, der ikke blev nærmere beskrevet, andet end at det var relevant i forhold til hans uddannelse. Det oplyste hans agentur, Social Works, dengang over for Billed-Bladet.

Grev Nikolai har siden 2023 væren en del af influencerholdet hos marketingbureauet Social Works.

Grev Nikolai fik frit lejde til at promovere virksomheder og produkter, efter at han og hans tre søskende, grev Felix, grev Henrik og komtesse Athena, fik frataget deres titler som henholdsvis prinser og prinsesse af deres farmor, dronning Margrethe, for at tilpasse kongehuset, som det lød.

Ifølge begrundelsen skal de fire børnebørn i langt højere grad kunne forme deres egen tilværelse uden at være begrænset af de hensyn og forpligtelser, et formelt tilhørsforhold til kongehuset som institution indebærer.

Grev Nikolai begyndte at tage sine første skridt mod sin egen formbare fremtid i 2018, da han overraskede på catwalken for det britiske brand Burberry.

Han har også haft job for eksklusive mærker som Dior og Cartier. Og så har han været på forsiden af både den skandinaviske og den ukrainske udgave af modemagasinet Vogue.

Selv om grev Nikolai ikke længere er prins til Danmark, indgår han stadig i arvefølgen og er således den sjette i rækken.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 20/12/2025 - 13:04

Grev Nikolai har landet job som konsulent i Dansk Industri

Fra årsskiftet skal grev Nikolai arbejde med kommercielle opgaver som konsulent i Dansk Industri Ejendom.

Grev Nikolai har landet et job uden for de kongelige rammer som konsulent hos brancheorganisationen Dansk Industri (DI).

Det oplyser DI til Billed-Bladet.

Efter nytår tiltræder den 26-årige greve som konsulent i DI Ejendom, hvor han skal arbejde med kommercielle og datadrevne opgaver.

Sidste sommer fik han sin kandidatgrad i Economics and Business Administration - Sales Management fra Copenhagen Business School (CBS).

Under uddannelsen på CBS læste grev Nikolai et semester i Australien, hvor han var indskrevet på University of Technology Sydney som en del af hans uddannelse på CBS.

Netop hans uddannelsesmæssige baggrund er en af de ting, DI Ejendom har lagt vægt på i ansættelsen, lyder det fra Helle Juhler-Verdoner, der er branchechef for DI Ejendom.

- Nikolai har en kommerciel baggrund via sin CBS-uddannelse og erfaring fra job i ejendomsbranchen, som passer til DI Ejendom, og vi glæder os som altid til at tage imod og arbejde sammen med en ny kollega, siger hun til Billed-Bladet.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek