Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Teheran, 02/05/2026 - 18:16

Irans militær venter fortsat kamp mod USA

USA er ikke forpligtet af nogen løfter eller aftaler, siger medlem af Irans militære centralkommando.

Majid Asgaripour/Reuters

Af: /ritzau/AFP

Fornyede kampe mellem USA og Iran er "sandsynligt", siger en fremtrædende iransk militærofficer lørdag.

- Erfaringerne har vist, at USA ikke er forpligtet af nogen løfter eller aftaler, siger Mohammad Jafar Asadi, som er et højt placeret medlem af Irans militærs centralkommando, ifølge det iranske nyhedsbureau Fars.

Hans udtalelse kommer, efter at USA's præsident, Donald Trump, fredag erklærede sig utilfreds med et iransk forhandlingsudspil.

Præsidenten sendte ligeledes fredag et brev til lederne i Kongressen, hvor det lød:

- Fjendtlighederne, der begyndte den 28. februar, er afsluttet.

Iran afleverede torsdag et nyt udkast til Pakistan, der forsøger at mægle i konflikten mellem de to lande.

Der er hidtil ikke kommet flere detaljer om, hvad dette udspil indeholder.

Trump sagde i udtalelser til journalister fredag, at han er usikker på, om der kommer en aftale med Iran.

- På dette tidspunkt er jeg ikke tilfreds med, hvad de tilbyder, sagde han ifølge nyhedsbureauet AFP.

Han sagde videre, at Iran "beder om ting, som jeg ikke kan imødekomme".

- Vil vi bare gå ind og bombe dem sønder og sammen og gøre det helt af med dem, eller vil vi forsøge at lave en aftale?, spurgte Trump og tilføjede, at han "af menneskelige hensyn" vil "foretrække ikke" at vælge den første mulighed.

Chefen for det iranske retssystem, Gholamhossein Mohseni Ejei, sagde fredag, at hans land "aldrig har veget tilbage fra forhandlinger".

Men Iran vil ikke acceptere at blive "påtvunget" betingelser for fred, understregede han.

Det Hvide Hus har afvist at give detaljer om det seneste iranske forslag.

Men nyhedssitet Axios har skrevet, at USA's udsending Steve Witkoff har fremsat ændringer til et tidligere forslag, som igen gør Irans atomprogram til en vigtig brik i forhandlingerne.

Krigen, der blev indledt af USA og Israel i slutningen af februar, har været sat på pause siden 8. april, efter at en mislykket runde fredsforhandlinger fandt sted i Pakistan.

/ritzau/AFP

TjekDet - faktatjek