Kongens Lyngby, 27/05/2026 - 17:16
Forhandlinger med Enhedslisten varede to timer længere end planlagt
Enhedslisten er tilbage i regeringsforhandlingerne. Efter planen skal EL være støtteparti til ny regering.
Af: /ritzau/
Enhedslisten forhandlede i over fem timer hos kongelig undersøger Mette Frederiksen (S) onsdag.
Partiet, som skal være støtteparti til en mulig kommende SSFMR-regering, mødte ind klokken 11.15, og efter planen skulle Alternativet ind til forhandlinger klokken 14.30.
Men Alternativet kunne først komme ind til Mette Frederiksen på Marienborg, statsministerens embedsbolig, omkring klokken 16.30, fordi forhandlingerne med Enhedslisten trak ud.
Enhedslistens ultimative krav til en kommende regering er, at den mindske uligheden.
Men politisk ordfører Pelle Dragsted (EL) er ikke meget for at røbe, om det går i den retning.
Spørgsmål: Vil I vælte en regering, der ikke har en fast retning i forhold til at nedbringe uligheden?
- Vi forhandler om en aftale, og for at den kan træde til, så skal de andre også være parate til at bøje sig mod os. Og så er det klart, at så skal retningen for en regering være den rigtige, siger han.
Dragsted tilføjer, at "vi synes, at der er fremskridt, men der er fortsat et stykke endnu".
- Vi er glade for, at vi er tilbage på sporet. Det er det, Danmark har brug for. Vi skal have en regering, men det skal gøres ordentligt og grundigt, siger han.
For Alternativet handler det om noget andet. Ifølge Alternativet får Danmark kun den grønneste regering nogensinde, hvis Alternativets mandater gør sig gældende som parlamentarisk grundlag.
Det mener politisk leder Franciska Rosenkilde på vej ind til regeringsforhandlinger.
- Der er potentiale for, at det her bliver Danmarks grønneste regering, og det bliver det kun, hvis Alternativets mandater er med, fordi vores mandater er dem, der arbejder for en reel grøn regering med reel klimahandling, siger hun.
Alternativets ultimative krav handler om bedre dyrevelfærd.
- Vi har et ultimativt krav til den næste regering, og det er, at vi får omlagt det danske landbrug, at vi får en mere bæredygtig produktion, og det kræver i høj grad, at vi får en bedre dyrevelfærd i den danske svineproduktion, siger hun.
/ritzau/




