Odense, 07/09/2024 - 12:51
FAKTA: Passagerer kan få penge tilbage efter timer i kø til togbus
Togpassagerer har ret til at få refunderet mad og drikke, hvis de venter mere end en time.
Af: /ritzau/
Togtrafikken over Storebæltsbroen er lørdag indstillet på grund af en nedfalden køreledning, og for mange passagerer betyder det, at de kan få erstatning.
Ifølge DSB har op til 1000 personer stået i kø i Odense og Korsør for at komme med en af de 16 togbusser, der er sat ind på strækningen.
Det er DSB's rejsetidsgaranti, der giver de mange passagerer ret til erstatning.
Læs mere om rejsetidsgarantien her:
* Garantien dækker, hvis man er ankommet 30 minutter eller mere for sent til destinationen end forventet i henhold til rejseplanen for rejser med fjern-, regional eller S-tog i Danmark.
* Garantien dækker derimod ikke, hvis forsinkelsen skyldes metro, bus eller togstrækninger, der ikke er drevet af DSB.
* Størrelsen på erstatningen afhænger af, hvor meget man blev forsinket.
* For en forsinkelse på 30 minutter eller mere får man 50 procent af rejsens pris.
* For 60 minutter eller mere får man 75 procent af rejsens pris.
* For 90 minutter eller mere får man 100 procent af rejsens pris.
* Man kan vælge, om man vil have en billet til en ny rejse på samme strækning eller have penge sat ind på sin NemKonto.
* Man søger erstatning via en formular på DSB's hjemmeside under DSB Rejsetidsgaranti.
* Er ventetiden mere end en time, og befinder man sig under ventetiden på en perron, kan man få refunderet op til 50 kroner for køb af mad og drikke. Købet skal foretages på stationen og som udgangspunkt i en DSB 7-Eleven.
Kilde: DSB.
/ritzau/




