Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

27/05/2023 - 08:00

Huset i juni: Forbered dig på de store sommerskyl

Skybrud kan gå hårdt ud over dit hjem. To eksperter giver deres bedste råd til, hvordan du forebygger vandskader.

Emil Helms/Ritzau Scanpix

Af: Af Signe Haahr Pedersen, Ritzau Fokus

Den danske sommer byder ofte på mere end et par byger, der går og kommer. For det er sæson for skybrud, og når himlen åbner sig, kan der ske ærgerlige vandskader på huset.

Derfor er det godt at tage sig en række forholdsregler, lyder det fra Henrik Bisp, som er ekspert i huseftersyn hos Videncentret Bolius.

- Tjek, om der er utætheder i tagrenderne, og sørg for at få dem repareret, siger han.

Det er i det hele taget vigtigt at holde tagrender og nedløbsrør fri for blade, grene og andet, der kan have samlet sig der.

Du bør også få styr på, hvordan terrænet falder i forhold til dit hus.

- I skybrudssituationer kommer der vand i så store mængder, at jorden og græsset ikke kan nå at suge det. Derfor vil vandet i stedet lægge sig på overfladen og løbe i den retning, som terrænet falder, fortæller Henrik Bisp.

Problemet opstår, hvis vandet løber mod dit hus med kurs mod kælder og sokkel. Så skal du i gang med at grave.

- Fjern en lille smule af græs- og jordoverfladen, så du får skabt et fald væk fra huset. Du kan også lægge en ny flisebelægning, der hælder den rigtige vej, siger han.

Bor du på en skråning, kan du også holde vandet væk ved at lave en jordvold eller sætte plantekummer op som afskærmning, tilføjer Peter Mathisen, der er direktør for skadeservice, bygning og løsøre i forsikringsselskabet Alm. Brand.

- Vi ser også en tendens til, at folk lægger udendørs belægninger i en højde, der næsten er på niveau med gulvoverfladen eller kældertrappen. Man bør i stedet skabe spring i terrænet. Ellers fortsætter vandet bare lige ind, siger han.

Hvis vejrudsigten melder om skybrud, er det vigtigste at lukke alle vinduer og døre.

- Samtidig skal man sikre sit indbo. Det kan være i kælderen, hvor der kan komme vand på gulvet. Løft dine ting ti centimeter fra gulvet, eller fjern det helt, råder Peter Mathisen og fortsætter:

- Kommer der vand ind, så tør det op. Kommer der voldsomt meget, skal du ringe til dit forsikringsselskab eller et skadeservicefirma, der kan hjælpe.

Ifølge Peter Mathisen skal der grov misligholdelse til, før forsikringen ikke dækker ved skybrudsskader.

- Vi betragter vores kunder som lægfolk. Så der skal meget til, før vi siger nej, siger han.

/ritzau fokus/

Schweiz, 12/12/2025 - 10:53

Eurovision-vinder returnerer trofæ i protest over Israels deltagelse

Denis Balibouse/Reuters

- Hvis de værdier, vi fejrer på scenen, ikke efterleves uden for scenen, bliver selv de smukkeste sange meningsløse, skriver Nemo, der vandt Eurovision i 2024.

Den schweiziske sanger Nemo, som vandt det internationale melodigrandprix sidste år med nummeret "The Code", returnerer nu sit trofæ til European Broadcasting Union (EBU), der arrangerer Eurovision.

Nemo, der bærer det borgerlige navn Nemo Mettler, mener, at der er konflikt mellem Israels deltagelse i konkurrencen og EBU's idealer om inklusion, sammenhold og værdighed.

Det oplyser Nemo i et opslag og en video delt på det sociale medie Instagram.

- Israels fortsatte deltagelse under det, som FN's uafhængige internationale undersøgelseskommission har konkluderet, er folkedrab, viser en klar konflikt mellem disse idealer og den beslutning, som EBU har truffet, skriver Nemo.

EBU's direktør, Martin Green, siger i en udtalelse til det britiske medie BBC, at man er ked af Nemos beslutning, men at man respekterer musikerens synspunkter.

En uafhængig FN-undersøgelseskommission fastslog i september, at Israel har begået folkedrab i Gazastriben med hensigt om at udslette palæstinenserne i området.

Det har Israel afvist.

Israel indledte en offensiv i Gazastriben efter den militante bevægelse Hamas angreb Israel 7. oktober 2023.

Medlemmer af EBU besluttede ved en generalforsamling tidligere i december, at Israels deltagelse i grandprixet ikke skulle til afstemning.

- Eurovision blev født i asken af Anden Verdenskrig. Eurovision var designet til at bringe os sammen. Eurovision vil støde på bump på vejen, og vi har en kompliceret verden. Men vi håber, det er en midlertidig situation, og at vi vil komme videre, sagde EBU's direktør, Martin Green, ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Unionens medlemmer har støttet en række ændringer af regler, der har til formål at styrke tillid, gennemsigtighed og neutralitet i forbindelse med begivenheden, så alle medlemmer kan deltage.

- Alle EBU-medlemmer, der ønsker at deltage i Eurovision Song Contest 2026 og accepterer at overholde de nye regler, er berettigede til at deltage, skrev EBU efterfølgende i en pressemeddelelse.

Blandt andet kommer fagjuryerne tilbage i semifinalerne, så det ikke længere suverænt er seerne, som vælger finalisterne til grandprixets grande finale.

Jurymedlemmer skal også skrive under på, at de stemmer upartisk.

Derudover bliver overvågningen af mistænkelige stemmemønstre udvidet.

Det er nogle af tiltagene.

En række tv-stationer kræver fortsat Israel udelukket. Holland, Irland, Spanien, Slovenien og senest Island har oplyst, at man boykotter konkurrencen.

Reuters skrev tidligere i december, at Tyskland ville overveje sin deltagelse, hvis Israel blev ekskluderet.

Både Spanien og Tyskland udgør sammen med Frankrig, Italien og Storbritannien "The Big Five", da de fem lande betaler mest til Eurovision og derved også er garanteret en finaleplads, hvorimod alle andre lande, heriblandt Danmark, skal kvalificere sig i semifinalen.

DR, som afholder Dansk Melodi Grand Prix, hvor Danmarks Eurovision-repræsentant findes, har tidligere oplyst, at man ikke har planer om at boykotte det internationale melodigrandprix.

Den danske public service-station har dog understreget, at mediets deltagelse er betinget af en række forhold, herunder et stærkt internationalt fællesskab, sikkerhed og en apolitisk ramme om konkurrencen.

Israels public service tv-station, KAN, har bekræftet, at man deltager i næste års Eurovision, som afholdes i Østrig.

Den østrigske sanger JJ vandt årets Eurovision, men stod det udelukkende til seerne, ville Israel have vundet grandprixet. Fagjuryernes point betød, at alpelandet vandt.

/ritzau/







Læs Mere >>

Jelling, 12/12/2025 - 08:28

Verdenskendt DJ gæster jysk musikfestival

Henry Nicholls/Ritzau Scanpix

Calvin Harris har i flere år været en af dansemusikkens frontfigurer. Til maj kommer han til Jelling.

Den skotske DJ Calvin Harris, der har samarbejdet med kunstnere som Rihanna og Pharrell Williams, kommer til Danmark til foråret.

Det sker, når han skal optræde på Jelling Musikfestival, der er en af festivalsæsonens første store festivaler, til maj.

Det skriver festivalen i en pressemeddelelse.

Calvin Harris har i flere år været en af dansemusikkens frontfigurer og har indtaget hitlister verden over.

I løbet af sin karriere har han blandt andet arbejdet sammen med stjerner som Frank Ocean, Pharrell Williams, Rihanna, Katy Perry og Ellie Goulding.

Derfor er det nok ikke usandsynligt, at man vil høre Harris optræde med sangene "We found love" og "Feels", når han træder op på scenen i den jyske by Jelling.

Det har længe været en drøm for festivalen at få den verdenskendte DJ til Jelling. Det siger musikfestivalens programchef, Gaute Parbo Niemann.

- Han er blandt de 25 mest streamede artister i verden og har stået bag nogle af de allerstørste pophits gennem de sidste 15 år, siger han i nyheden og tilføjer:

- Han laver et gigantisk show, der kan samle hele pladsen - og så har han ikke været i Danmark længe. Så der er lagt op til en historisk åbningsaften, der virkelig sparker festivalsommeren i gang.

Ifølge festivalen er Calvin Harris' sange blevet streamet mere end 56 milliarder gange på tværs af streaming- og videotjenester.

Der er endnu ikke offentliggjort et fuldt program for næste års Jelling Musikfestival, der løber af stablen 21. til 24. maj.

Men festivalen har dog allerede foruden Calvin Harris løftet sløret for en række af de musikere, der lægger vejen forbi den jyske festival.

Det gælder blandt andre den britiske kunstner Rick Astley, Medina, Rasmus Seebach, Tobias Rahim og Gnags.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Forskellige lertyper

* Der findes et væld af forskellige slags ler. Overordnet inddeles de i tre typer: lertøjsler, stentøjsler og porcelænsler.

* Dit valg er ler afhænger blandt andet af, hvor højt ovnen kan brænde.

* Smeltepunktet for lertøjsler er lavt, og det skal derfor ikke brændes ved så høje temperaturer som stentøjsler og porcelænsler, der begge har et højt smeltepunkt.

Kilde: cerama.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Hold fokus på processen

* Prøv at slippe dine egne forventninger til, hvordan det færdige resultat af din keramik skal se ud, og tillad dig selv at lege med leret, når du går i gang med at forme det.

* Lav måske en tegning forinden af, hvad du gerne vil lave, men brug den udelukkende som et startskud og ikke som et facit.

* Du kan også sagtens sætte hænderne i leret uden at have nogen som helst idé om, hvad du gerne vil lave. Prøv bare at lade hænderne prøve sig frem.

* Du kan altid klaske leret sammen og prøve igen, hvis du er utilfreds med det, du har formet.

* Men husk også, at kreationer i ler ofte ser håbløse ud helt op til den sidste finish. Nogle gange skal der ikke mere til end at lukke alle de små revner med tommelfingeren og køre en fugtig svamp hen over kanten på koppen, før den pludselig ser flot ud.

Kilde: Pi Bjørg, der er keramiker og forfatter til bogen "Keramik derhjemme - for alle".

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek