Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 13/01/2024 - 08:00

Søs Egelind: Jeg rummer en hel masse alvor

Søs Egelind er decideret lykkelig over, at humoren gennemsyrer hende. - Det er jo også en overlevelsesmekanisme. At kunne grine af det meste, siger hun.

Philip Davali/Ritzau Scanpix

Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

To masker - den ene smilende, den anden grædende - er et kendt symbol inden for scenekunsten.

De repræsenterer komedien og tragedien - og livets dualisme. Men vender man masken med de nedadvendte mundvige 180 grader, så smiler den faktisk, har Søs Egelind erfaret.

- Jeg har engang vundet en fin pris som Årets Optimist. Det er der en grund til, at de fik øje på. Det er, fordi jeg formår at vende det triste til noget positivt - jeg synes, det er en gave at kunne det, siger Søs Egelind med både taknemmelighed og udråbstegn i stemmen.

- Jeg er lykkelig for, at jeg er faldet i den gryde som barn. For det er jo også en overlevelsesmekanisme. At kunne grine af det meste, siger hun så.

Søs Egelind kalder det ligefrem en nødvendighed.

Hendes forældre blev skilt, da hun ikke var særligt gammel, og det slog store skår.

- Der var så mange, der var ulykkelige omkring mig, fortæller Søs Egelind.

- Jeg var den lille lillesøster, der skulle få alle i godt humør. Så det er noget, jeg er ufrivilligt opdraget med … Eller det var den niche, jeg fandt frem til, var den smarteste for mig.

Der er ikke langt fra komedien til tragedien. Den kan flippe 180 grader på et splitsekund.

Vender man regnestykket, lyder det derimod, at tragedie plus tid er lig med komedie.

- Det lyder lidt amerikansk, at du bare sådan skal ændre din tankegang. Men jeg kan ikke gøre for, at det er sådan, jeg har det. Og gudskelov for det, siger Søs Egelind.

- Jeg rummer en hel masse alvor. Men jeg har meget, meget, meget nemt ved at grine.

Hun slår ligefrem knuder på sig selv i Prime Video-eksperimentet "Lol: Den der ler sidst", som hun deltager i som en af de komiske kombattanter.

I underholdningsprogrammet dyster ti kendte entertainere, som foruden Søs Egelind blandt andre også tæller Martin Brygmann, Rasmus Botoft og Nikolaj Stokholm, om at hyle hinanden ud af den.

For den, der ler sidst og står tilbage efter seks timers nonstop eksperiment foran rullende kameraer sat op i alle tænkelige vinkler, vinder en pose penge til et godgørende formål.

Hun genkender sig selv, når hun ser på sine kolleger, som hun er lukket inde med i eksperimentet.

- Jeg ved ikke, om det er en skrøne, eller hvad det er, at …

Søs Egelind funderer over ordene, hun lige har sagt, og korrigerer den fornemmelse, hun var ved at formulere før:

- Jo, jeg tror, det ér rigtigt, at de fleste komikere også rummer en tragisk side, men at man formår at bearbejde det til komik.

Som barn var det for Søs Egelind en mental måde at overleve på. I dag er det også noget, hun lever af. Og lever for.

Søs Egelind er oprindeligt uddannet skuespiller fra Aarhus Teater i 1982. Med den klassiske baggrund har hun både medvirket i komedier og tragedier.

Kigger man på rollerne i mol, har Søs Egelind medvirket i filmatiseringen af Jakob Ejersbos "Nordkraft", Susanne Bier-dramaet "En chance til" og en opsætning af "Hvem er bange for Virginia Woolf".

Men det er rollerne i dur, hun især har udmærket sig i.

Gennembruddet fik Søs Egelind allerede tilbage i 1983 i titelrollen i "Lærenemme Rita" på Betty Nansen Teatret på Frederiksberg. En rolle, som hun delte med en anden skuespillerinde ved navn Kirsten Lehfeldt. Det blev begyndelsen på deres professionelle parløb.

Første gang Søs og Kirsten lavede satire sammen, var i DR-programmet "Klikk". Siden medvirkede de i revyer, film, en julekalender og flere teaterstykker sammen.

I eget navn debuterede Søs og Kirsten i 90'erne med "Latterens lange arm". Siden fulgte "Kongeriget" - et humoristisk, antropologisk greb på eksistenser rundt omkring i det ganske danske land. Og så sent som i 2018 stod Søs og Kirsten bag satireprogrammet "Selfiestan" på DR.

- Når jeg selv skal lave noget, vil jeg helst fortælle om virkeligheden. Det synes jeg, er det sjoveste. Og det frygteligste. Og det rigtigste for mig at skildre. Det er genkendeligt, så de, der kigger på det, kan mærke, at det måske er naboen. Eller en selv, siger Søs Egelind.

- Det skal være ægte på en eller anden måde. For jeg synes, at virkeligheden overgår fantasien.

I "LOL: Den der ler sidst" forsøger hun blandt andet at få de andre til at smide facaden og flække sammen ved at stoppe et falsk gebis i gabet - et kæmpe et med overbid og store sorte tænder - og spille en stavrende stærkt medicineret, ældre, neurotisk dame.

I disse år er der debat om repræsentation, og om det er usmageligt - og krænkende - at karikere og spille mennesker, man ikke selv har samme religiøsitet, køn, seksualitet, helbred eller udseende som.

Hvordan humoren trives for Søs Egelind - også i samarbejdet med Kirsten Lehfeldt - er et spørgsmål, hun - og de - endnu ikke har svaret på. De har opfundet kendte karakterer såsom Elly og Dichael, Carsten og Helge og ikke mindst manden Bertil, som tager sin taske og går til bowling, men i virkeligheden ringer på hos hustruen igen ti minutter efter som Sandra.

- Vi må jo bare konstatere, at - hold da kæft - vi har spillet handikappede og brune mennesker og sorte mennesker og bifile og homoer og transpersoner. Hele spektret, tænker Søs Egelind så højt.

- Jeg vil vove at påstå, at jeg aldrig har gjort grin med nogen. Aldrig! Jeg har aldrig villet noget nedsættende - tværtimod - men på kærligste vis repræsentere og inkludere alle former for minoriteter og måder at leve sit liv på, fordi vi alle er en del af dette vidunderlige liv. Det lod sig gøre før i tiden, uden at nogen harcelerede over det. Nu er vi et nyt sted, hvor den nødvendige samtale kører for fuldt blus. Og det er rigtigt og godt.

Søs Egelind har allerede sagt, at hun også rummer stor alvor. Den er man ikke i tvivl om her, hvis der skulle være nogen.

- Vi arbejder på svaret, siger hun.

- Jeg kunne forestille mig at tage fat i nogle eksperter. Lad os nu sige, at historien tager en drejning, og jeg skal spille en, der mangler begge ben, så tror jeg, jeg måske ville tage fat i Dansk Handicap Forbund. Det ville da være en start at tage en snak med dem om indholdet, siger Søs Egelind og tilføjer så:

- Jeg vil stadig sige, at det er svært og udfordrende at være kunstner lige i øjeblikket. Jeg håber, at vi alle finder et leje for at kunne være her. På lige vilkår, fuldstændig, uanset hvad fanden vi er til. Eller hvilke farver, køn eller hvilken religion, vi har. Alt og alle.

Søs Egelind har været en del af branchen i mere end 40 år, og hun kan mærke, at det er meget følsomt og antændeligt lige nu.

- Med min alder, 65 år, tror jeg, det nok skal finde et leje. På den kærligste vis. Jeg elsker at leve dette liv med dets diversitet, og vi skal repræsenteres alle sammen. Det er blod, der ruller rundt i kroppen på os alle sammen. Og det er rødt. Punktum. Det skal bare ikke stoppe kreativitet. Det skal ikke stoppe kunst. Det er derfor, vi har kunst. Fordi den skal være fri, siger Søs Egelind.

- Hvis nogle føler sig krænkede, er det vigtigt, vi tager en snak om det. For selvfølgelig skal vi gøre alt for at hjælpe udviklingen videre. Og selvfølgelig skal vi blive ved med at bryde grænser - uden at krænke og gøre det ukærligt. Det er med og aldrig af, vi skal grine.

/ritzau/

København, 06/11/2025 - 10:33

Dronning Mary tager til COP30 i Brasilien

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Et besøg på en kakaoproduktion og et kulturcenter er på dronningens program under klimatopmødet COP30.

Dronning Mary deltager i FN-klimatopmødet COP30 i Belém i Brasilien.

Det skriver kongehuset i en pressemeddelelse torsdag.

Det sker den 10. til den 13. november - altså mandag til torsdag næste uge.

- Dronningen vil i selskab med blandt andre minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) være med til at fremhæve Danmarks fortsatte opbakning til klimasamarbejdet, skriver kongehuset.

Undervejs skal dronningen blandt andet besøge en kakaoproduktion og et forskningsinstitut om bæredygtighed. Hun skal også forbi et kulturcenter med fokus på oprindelige folks forhold til naturen.

Meldingen om dronning Marys deltagelse kommer, blot en dag efter at den danske statsminister, Mette Frederiksen (S), oplyste, at hun ikke deltager.

Hun begrundede det med det kommende kommunalvalg 18. november. Beslutningen førte til kritik fra grønne organisationer.

COP30 holdes i Belém i Brasilien fra 10. til 21. november 2025, hvor titusindvis af mennesker - politikere, embedsfolk, aktivister, virksomheder - vil være samlet.

Forud for det mødes en række landes ledere torsdag og fredag denne uge i amazonasbyen som optakt.

Men det bliver uden lederne for fire af de mest forurenede økonomier, nemlig Kina, USA, Indien og Rusland. EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, kommer dog.

Målet for mødet er at sætte fart på implementering af klimatiltag for at kunne indfri Parisaftalens mål om, at temperaturen helst ikke må stige mere end 1,5 grader - i forhold til niveauet i 1990 - og holdes et godt stykke under 2,0 grader.

Ifølge forskningen ser det dog meget svært ud at nå det mål.

En ny rapport fra FN's Miljøprogram, Unep, stillede tidligere på ugen skarpt på udledningen af drivhusgasser globalt og landenes planer for at mindske den.

Med de eksisterende politikker vil temperaturen ved udgangen af dette århundrede være 2,8 grader højere end før industrialiseringen, da vi begyndte at brænde kul og olie af, lød konklusionen.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 06/11/2025 - 10:15

Dronning Mary tager til COP30 i Brasilien

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Et besøg på en kakaoproduktion og et kulturcenter er på dronningens program under klimatopmødet COP30.

Dronning Mary deltager i FN-klimatopmødet COP30 i Belém i Brasilien.

Det skriver kongehuset i en pressemeddelelse torsdag.

Det sker den 10. til den 13. november - altså mandag til torsdag næste uge.

- Dronningen vil i selskab med blandt andre minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) være med til at fremhæve Danmarks fortsatte opbakning til klimasamarbejdet, skriver kongehuset.

Undervejs skal dronningen blandt andet besøge en kakaoproduktion og et forskningsinstitut om bæredygtighed. Hun skal også forbi et kulturcenter med fokus på oprindelige folks forhold til naturen.

Meldingen om dronning Marys deltagelse kommer, blot en dag efter at den danske statsminister, Mette Frederiksen (S), oplyste, at hun ikke deltager.

Hun begrundede det med det kommende kommunalvalg 18. november. Beslutningen førte til kritik fra grønne organisationer.

COP30 holdes i Belém i Brasilien fra 10. til 21. november 2025, hvor titusindvis af mennesker - politikere, embedsfolk, aktivister, virksomheder - vil være samlet.

Men det bliver uden lederne for fire af de mest forurenede økonomier, nemlig Kina, USA, Indien og Rusland. EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, kommer dog.

Målet for mødet er at sætte fart på implementering af klimatiltag for at kunne indfri Parisaftalens mål om, at temperaturen helst ikke må stige mere end 1,5 grader - i forhold til niveauet i 1990 - og holdes et godt stykke under 2,0 grader.

Ifølge forskningen ser det dog meget svært ud at nå det mål.

En ny rapport fra FN's Miljøprogram, Unep, stillede tidligere på ugen skarpt på udledningen af drivhusgasser globalt og landenes planer for at mindske den.

Med de eksisterende politikker vil temperaturen ved udgangen af dette århundrede være 2,8 grader højere end før industrialiseringen, da vi begyndte at brænde kul og olie af, lød konklusionen.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 06/11/2025 - 10:00

FAKTA: Natur gavner helbredet

* Forskning viser, at ophold i naturen kan sænke blodtrykket, mindske stress og forbedre koncentrationen.

* Naturterapi kan hjælpe med at lindre depressive symptomer og give mulighed for at finde mere ro og balance i nervesystemet.

* Sundhedsdesign er en gren inden for landskabsarkitekturen, der arbejder med at designe grønne områder, så de understøtter sundheden.

* Et forskerhold fra Københavns Universitet har designet Terapihaven Nacadia og Helseskoven Octavia tæt på Hørsholm med udgangspunkt i naturbaseret terapi. Haven og skoven bruges til forskningsprojekter i sundhedsdesign.

Kilde: Depressionsforeningen, Institut for Geovidenskab og Naturforvaltning på Københavns Universitet.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 06/11/2025 - 10:00

Brug haven som humørbooster i efterårsmørket

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Med den rette indretning kan du gøre din have til et sted, der emmer af sanseindtryk og energi gennem årets mørke måneder.

Når november maler verden i dunkle farver, må du ofte selv gøre en indsats for at skabe små lyspunkter i hverdagen.

Og med få enkle tiltag kan haven netop blive det rum, der løfter dit humør.

Sådan lyder det fra Jeanette Thysen, der er have- og landskabsarkitekt i Det Gode Haveliv.

Hun har en baggrund inden for sundhedsdesign, som handler om at indrette grønne uderum, så de gavner menneskers velbefindende.

- Det gør en verden til forskel om vinteren, at du kan hente dagslys og sanseindtryk i haven, siger Jeanette Thysen.

Hun anbefaler, at du i november planter grønne og blomstrende planter i krukker, som du stiller i grupper på steder, hvor du er sikker på, at du ser dem i det daglige. Det kan være ved husets indgangsdør eller lige ude foran havedøren, så du kan se dem, når du står indenfor og kigger ud.

- Jeg plejer at sige, at smukt smitter, og her gør planter og haven en kæmpe forskel, siger hun og foreslår stedsegrønne planter som fyr, taks og skimmia.

Det kan også være juleroser eller vintergrønne græsser, som giver liv i haven.

Med de fine krukker på plads, kan du kaste dig over lys. Du kan vikle lyskæder om planter i krukker, der står tæt på husets vinduer - eller dekorere buske og træer, så de lyser mod dig ude i mørket.

- Det er vigtigt at vælge et varmt, hvidt lys, som skaber ro. Det pynter i de fleste haver frem for lys, der er blåt og koldt, lyder rådet fra Jeanette Thysen.

Herfra kan du tænke over selve indretningen af din have. Er der steder, du kan skabe nogle siddepladser, hvor du ved, at du kan fange morgensolen eller det sidste formiddagslys?

Sæt en bænk eller en stol på stedet, og vælg gerne et sted med rygdækning. Det vil sige, at du har en hæk, en væg eller en brændestabel bag dig. Det skaber helt naturligt ro, fortæller hun.

- Det handler om at have ryggen mod noget trygt, så du har plads til at være dig selv og ikke bliver forstyrret. Det får dig automatisk til at slappe af.

Fra din udvalgte siddeplads kan du nu sidde og kigge på havens planter og fugle. Du kan eventuelt sætte en fuglefoderautomat eller et fuglebad op lige præcis i den del af haven.

- Men det kan også bare være, at du sidder og kigger på havens høje græsser og lytter til vinden, der hvisker i dem. Alt, der giver dig fredfyldte og naturnære sanseindtryk, er godt, siger Jeanette Thysen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek