Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 21/04/2025 - 09:00

Prioriter skarpt og undgå stress i alderdommen

Som ældre kan pasning af børnebørn og familiefester ændre karakter fra herlige stunder til hårde belastninger, fortæller psykolog.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Af: Af Signe Haahr Pedersen, Ritzau Fokus

Stress kan ramme dig i alle aldre - også når du for længst er gået på pension. Hvor det engang måske var jobbet, der kunne føre til tankemylder og søvnbesvær, er det i alderdommen nogle andre former for belastninger, der er på spil.

Det fortæller Anne Knudsen. Hun er psykolog med særligt fokus på seniorlivets psykologi og aktuel med bogen "Livet det er livet værd - samtaler om at være senior", som hun har skrevet sammen med sin søn, lægen og sociologen Søren Valgreen Knudsen.

- Grundlæggende handler stressen ofte om, at man ikke længere har de samme kræfter til at gøre nogle af de ting, man har lyst til eller føler, man bør gøre, siger Anne Knudsen.

Når du når op over 75 år, bliver du helt naturligt bare hurtigere træt - både fysisk og mentalt. Og det er noget, du må erkende og forholde dig til, mener psykologen.

- Der er mange, der føler et pres fra andre om, at man skal være til stede og bidrage. Det kan være, det bliver forventet, at man altid siger ja til at passe børnebørnene. Der bliver pludselig for mange forpligtelser at leve op til, fortæller hun.

Stressen kan også udspringe af ting, du rigtig gerne vil. Måske vil du rigtig gerne passe børnebørnene eller deltage i mange sociale arrangementer. Det er bare ikke sikkert, at din krop kan følge med i det samme tempo længere.

- Det kan være, man får dårlig samvittighed over, at man er inviteret til en stor familiefest, men man kan egentlig ikke rigtig overkomme at skulle helt til Jylland og finde et sted at sove, siger Anne Knudsen.

For at holde stressen stangen anbefaler hun, at du øver dig i at kaste et kritisk blik på din kalender og prioritere hårdt i, hvad du siger ja til. Sørg i den forbindelse for at lave en forventningsafstemning med din omgangskreds - især din familie.

- Ofte ser vores børn os som far og mor, der kan klare det hele og derfor sagtens kan blive ved med at hjælpe til med alle mulige ting. Men der er det den enkeltes opgave at sige: Jeg magter det faktisk ikke, fortæller Anne Knudsen.

Forventningsafstemningen kan også handle om noget så basalt, som at du får sagt højt til dine børn, at du har brug for at sætte tid af til at sove en lur om eftermiddagen. Det er ikke noget at skamme sig over, understreger psykologen.

- Det er et privilegium at blive gammel, og så følger der nogle udfordringer med, som vi må erkende og forholde os til på en fornuftig måde, og herfra er opgaven at nyde dét, der er. Livet går sin gang, og bliver vi gamle nok, får vi det hele med, siger Anne Knudsen.

/ritzau fokus/

København, 29/09/2025 - 11:04

Dronning Margrethe tager til Rom på sin første store rejse siden 2021

Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

Dronning Margrethes Romerske Pris har 10-års jubilæum. I den forbindelse rejser dronning Margrethe til Rom.

Dronning Margrethe rejser til den italienske hovedstad, Rom, og tager dermed på sit første store udenlandske besøg i officielt regi siden 2021.

Det sker i forbindelse med 10-års jubilæet for Dronning Margrethes Romerske Pris, der bliver uddelt 24. oktober.

Det skriver kongehuset i en nyhed på sin hjemmeside.

Det er sjældent, at dronning Margrethe rejser til udlandet på officielle besøg, hvoraf det seneste store var til Tyskland i 2021.

Siden tronskiftet har dronning Margrethe blot været på en mindre tur i officielt regi, da hun 4. juni 2024 besøgte Sofiero Slott i Skåne, fremgår det af kongehusets kalender.

Dronningen skal i Rom uddele den ti år gamle pris, der blev indstiftet i 2015 af Carlsbergfondet i anledningen af dronningens 75-års fødselsdag.

Den uddeles hvert år til en person, gruppe eller institution, der har ydet en særlig indsats inden for kultur, videnskab eller formidling med forbindelse til Italien.

Prisen bliver uddelt på Det Danske Institut for Videnskab og Kunst i Rom, som hun har været protektor for siden 2011.

Foruden prisuddelingen skal dronningen også deltage i et program med fokus på arkæologi, kunsthistorie og arkitektur.

Dronning Margrethe var sidst i Rom i 2017.

Siden tronskiftet i januar sidste år, hvor dronning Margrethe videregav tronen til sin søn kong Frederik, har hun droslet ned for de officielle opgaver.

Derudover har den 85-årige dronning været ramt af blandt andet sygdom, der tidligere har gjort, at hun har måttet aflyse sin tilstedeværelse ved officielle arrangementer.

Senest blev dronning Margrethe i maj i år indlagt på Rigshospitalet i forbindelse med "en forkølelse", lød det fra kongehuset, der understregede, at indlæggelsen var for en "sikkerheds skyld".

Sidste år i september måtte dronning Margrethe også aflyse en række arrangementer, da hun var faldet på Fredensborg Slot.

Faldet førte til, at dronningen var sygemeldt i godt en måned.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 29/09/2025 - 11:01

Julie Zangenberg er blevet mor igen: Jeg takker gud og univers

Thomas Sjørup/Ritzau Scanpix

Den kendte skuespiller Julie Zangenberg og hendes mand, gourmetkokken Andreas Bagh, er blevet forældre igen, efter at lille Carlo er kommet til verden.

Julie Zangenberg er i ekstase.

Den 36-årige skuespiller og iværksætter har fået sit andet barn sammen med sin mand, gourmetkokken Andreas Bagh.

Det afslører den nybagte mor på Instagram.

- Velkommen Carlo Faarup Bagh Zangenberg. Du er så uendeligt elsket. Jeg takker gud og univers, skriver hun i opslaget.

Julie Zangenberg afslørede nyheden om familieforøgelsen i april over for sine følgere på Instagram.

- Vi glæder os så meget til at møde vores lille nye menneske til oktober. Leo er allerede den bedste storebror, jublede hun.

Sammen har Julie Zangenberg og Andreas Bagh allerede lille Leo, der kom til verden i 2021.

Julie Zangenberg mødte Andreas Bagh i 2016, efter at hun havde spist på Hotel d'Angleterres restaurant, Marchal, hvor Andreas Bagh frem til februar 2021 var køkkenchef, inden han åbnede sin egen gourmetrestaurant.

Andreas Bagh friede til Julie Zangenberg i sommeren 2020 under en tur til Bornholm.

Det afslørede Julie Zangenberg på Instagram, hvor hun delte et forlovelsesfoto.

- Ja! Selvfølgelig vil jeg gifte mig med dig! Forlovet og lykkelig, jublede hun på det sociale medie.

Efter godt tre års forlovelse blev parret gift i september 2023.

- Det var fantastisk. Den største dag i mit liv ud over Leo, sagde bruden til den fremmødte presse efter vielsen.

Julie Zangenberg var kun 11 år gammel, da hun debuterede som skuespiller.

I 2002 fik hun sit helt store gennembrud som klatretøsen i filmen af samme navn.

Siden har Julie Zangenberg medvirket i serier, satireshows og endnu flere film. De senere år har hun dog hovedsageligt arbejdet med sit tøjfirma, Cozy, som hun lukkede i foråret, med begrundelsen om at hun ville vende tilbage til skuespillet.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 29/09/2025 - 11:00

FAKTA: Hvad er kryptovaluta?

* Kryptovalutaer kaldes også kryptoaktiver. Nogle af de mest kendte er bitcoin og ethereum, og interessen for dem er vokset betydeligt de seneste år.

* De mest kendte kryptoaktiver beskrives som ikke-forankrede, fordi deres værdier ikke er baseret på et eller flere underliggende aktiver, såsom penge, ejendom eller andre værdier. Det i sig selv er med til at gøre kryptoaktiver særdeles risikofyldte.

* Desuden er ikke-forankrede kryptoaktiver forbundet med spekulation, og på grund af voldsom usikkerhed og prisudsving fungerer de ikke så godt som penge.

Kilde: Danmarks Nationalbank.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 29/09/2025 - 11:00

Undgå at blive narret af kryptosvindel

Dado Ruvic/Reuters

Kryptoinvesteringer er populære, men svindlen stiger. Vær skeptisk over for garanteret afkast, annoncer på sociale medier og bonusser for at henvise andre.

Kryptovalutaer som bitcoin har gennem flere år vundet stor popularitet som en ny form for investering.

Men med populariteten følger også øget risiko for svindel og bedrag.

Hvert år er der mange danskere, som mister penge på falske investeringsmuligheder, der lokker med hurtige og store gevinster uden risiko.

Derfor er det vigtigt at være opmærksom og genkende de typiske røde flag. Det fortæller Rolf Høymann Olsen, der er forbrugerpolitisk rådgiver i Forbrugerrådet Tænk.

- Det er måske lidt banalt, men hvis noget lyder for godt til at være sandt, så er det ofte tilfældet, siger han.

- Man bør især være på vagt over for, hvad man ser på sociale medier. For det er her, en stor del af investeringssvindlen finder sted.

Ifølge Finans Danmark er investeringssvindel i markant vækst. Sidste år lykkedes det kriminelle at franarre over 1000 danskere i alt 95 millioner kroner. Det er næsten en fordobling i forhold til året før, hvor beløbet lød på 47,7 millioner kroner.

Og ganske rigtigt blev mange af ofrene lokket af de kriminelle via annoncer på sociale medier.

Som hovedregel skal alarmklokkerne bimle og bamle, hvis man støder på kryptoinvesteringer på sociale medier, og hvis man bliver kontaktet om en investering, forklarer Rolf Høymann Olsen.

- Selv om det måske kan være svært i øjeblikket, skal man spørge sig selv, hvorfor andre skulle kontakte én for at dele en perfekt og risikofri investeringsmulighed, siger han.

- Den slags viden ville man nok holde for sig selv og selv lukrere på.

I de senere år har der været flere eksempler på kryptosvindelsager, hvor falske handelsplatforme har tiltrukket investorer med løfter om garanteret afkast ved hjælp af kunstig intelligens og attraktive bonusser ved henvisning af venner og familie.

Netop rekruttering af nye investorer er et klassisk kendetegn ved et pyramidespil, der også er kendt som et Ponzi-svindelnummer, hvor afkast til tidligere investorer betales med penge fra nye investorer.

Fordi et pyramidespil er afhængigt af nye investorer, falder korthuset sammen på et tidspunkt, når der ikke kommer nok nye investorer til, eller hvis flere vil trække deres investering ud på samme tid.

- Alarmklokkerne bør også ringe, hvis man bliver lovet et garanteret afkast uden risiko, eller hvis man tilbydes bonusser for at henvise andre til handelsplatformen, siger Rolf Høymann Olsen.

Han fremhæver, at alle investeringer indebærer en vis risiko, og derfor er det ikke muligt at give garantier om et garanteret afkast.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek