København, 11/02/2026 - 12:46
Drabsdømt flugtfange har været på fri fod i en uge
Efter en uge har endnu politiet ikke fundet forvaringsdømt mand på flugt. Der er en igangværende indsats.
Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
En uge efter, at det lykkedes den drabsdømte Philip Denié Dahl Petersen at flygte over muren fra Vestre Fængsel, er han fortsat på fri fod.
Derfor er Københavns Politis efterlysning af den 37-årige mand stadig i høj grad aktuel.
Det siger vicepolitiinspektør Rene Gaardsvig i en skriftlig kommentar sendt til Ritzau:
- Vi har stadig en igangværende politimæssig indsats og foretager løbende relevante efterforskningsmæssige skridt, men desværre er han stadig på fri fod. Derfor er den efterlysning, vi udsendte i sidste uge, stadig aktuel, og vi har allerede modtaget en del henvendelser fra borgere, hvilket vi er glade for.
Philip Denié Dahl Petersen stak af fra fængslet i København natten til onsdag i sidste uge. Anmeldelsen indløb hos politiet klokken 00.05.
Han er idømt forvaring for et drab på en 31-årig mand begået i 2022 i Sydhavnen i København.
Forvaring er en foranstaltning, som domstolene kan tage i brug, når en tiltalt vurderes at være farlig.
De fleste forvaringsdømte afsoner i Herstedvester Fængsel. Philip Denié Dahl Petersen sad i Vestre Fængsel, fordi han afventede, at der var plads.
Københavns Politi oplyser ikke, hvilke efterforskningsskridt, man har sat i gang i sagen.
Men Rene Gaardsvig opfordrer til, at man kontakter politiet, hvis man har oplysninger i sagen. Det kan man gøre på telefon 114.
Hvis man ser manden, opfordrer politiet til, at man hverken forsøger at kontakte ham eller tilbageholde ham.
Så opfordrer vicepolitiinspektøren til, at man i stedet ringer 112.
/ritzau/




