Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 21/11/2023 - 19:27

DR-værter samler ind til verdens sultne børn

Josefine Høgh og Johannes Langkilde står i spidsen for Danmarks Indsamling 2024, som er dedikeret til verdens sultne børn.

Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

DR går hvert år sammen med 12 humanitære organisationer - herunder Unicef, Børns Vilkår og Røde Kors - og samler ind til nogle af verdens fattigste lande.

DR's egne værter Josefine Høgh og Johannes Langkilde står i spidsen for Danmarks Indsamling 2024, som er helliget verdens sultne børn.

Det oplyser public service-stationen og folkene bag Danmarks Indsamlingen i en pressemeddelelse.

Netop nu er Josefine Høgh og Johannes Langkilde i Uganda i Østafrika. Her besøger de et af de projekter, der er en del af indsamlingen. Projektet arbejder for at finde nye, innovative og bæredygtige måder at producere fødevarer på, oplyser DR.

Hver organisation, som er en del af indsamlingen, varetager et konkret udviklingsprojekt, der derudover skal bidrage til at opnå FN's verdensmål.

I 2024 er sult og fødevaremangel - og især konsekvenserne for børn - den overordnede indsats.

- I samarbejde med stærke lokale kræfter uddeler vi næringsrigtig mad og sikrer adgang til rent drikkevand, men også til bedre sanitet og hygiejne, som modvirker sygdomsudbrud, oplyser Danmarks Indsamlingen.

- Vi introducerer nye afgrøder og dyrkningsmetoder, som er mere klimaresistente. Og vi støtter med uddannelse og viden, som styrker mulighederne for at skabe en fremtid uden fejlernæring og sult, lyder det videre blandt andet.

Danmarks Indsamling blev afholdt første gang i 2007.

I år blev der samlet 100 millioner kroner ind til den overordnede indsats: verdens sårbare børn.

Danmarks Indsamling 2024 kan ses live fra Musikteatret Holstebro på DR1 og DRTV den 3. februar.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek