Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 21/11/2023 - 10:05

Forestilling om afdød hiphopdronning får danmarksturné

Det var en stor succes, da hyldestforestillingen "Natasja" dedikeret til den afdøde sanger blev opført i Operaen. I det nye år kan hele landet opleve den.

Af: Af Amalie Dinesen, Ritzau Fokus

Operaen i København var fyldt, da musikforestillingen "Natasja" blev opført i løbet af sommeren. Her sang publikum med på sange som "Gi' mig Danmark tilbage" og "Ildebrand i byen".

Til næste år bliver historien om hiphop- og reggaesangeren Natasja Saad endnu en gang vakt til live, når musikforestillingen "Natasja" igen kan opleves.

Det annoncerer Lion Musicals og Live Nation i samarbejde med musikeren Clemens Telling i en pressemeddelelse.

Thomas Langkjær, producent og creative executive producer, kalder det en drøm at opleve publikums modtagelse af "Natasja".

- Hver aften var der en koncertlignende stemning i Operaen, hvor der blev danset og sunget med i salen, siger han i meddelelsen.

- Den oplevelse fortjener resten af landet også at få, tilføjer han.

Under showet tager sangerne og skuespillerne på scenen tilskuerne med gennem Natasja Saads liv, musik og karriere fra de første famlende koncerter i Ungdomshuset på Nørrebro i København til skuffelser hos pladeselskaber, og da de første store hits indtog landet.

Også den bilulykke, der kostede dansk-sudanske Natasja Saad livet i en alder af 32 år på Jamaica i 2007, og hendes sanges efterfølgende liv bliver et tema i opsætningen.

Tre sangere og skuespillere skal på scenen som Natasja Saad: Cisilia Ismailova, Feven Geles og Roberta Hilarius Reichhardt.

Caroline Henderson, Trine Appel og Pharfar er også en del af opsætningen, hvor de seks skuespillere deler forestillingens mere end 20 roller.

Musikforestillingen består af Natasjas egne sange, mens manden bag idéen om musikforestillingen, Clemens Telling, også kendt som MC Clemens, har skrevet nye handlingsbærende sange.

"Natasja" har premiere den 25. oktober i 2024 i Tivolis koncertsal i København med efterfølgende danmarksturné til Aarhus, Aalborg, Vejle og Ringsted.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek