København, 05/06/2025 - 09:42
Kongeparret giver 1,6 millioner til ferielejre og sommercamps
Via Kronprins Frederiks og Kronprinsesse Marys Fond har kongeparret bevilget støtte til 16 projekter.
Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Ferielejre for udsatte børn, sommercamps for veteraner og rådgivning til voldsramte kvinder er en række af 16 projekter, som kongeparret har bevilget støtte til.
Det fremgår af en nyhed på kongehusets hjemmeside. I alt har parret via Kronprins Frederiks og Kronprinsesse Marys Fond uddelt 1,6 millioner kroner til projekterne.
Fonden, som har kongen som bestyrelsesformand og dronningen som medlem, har blandt andet uddelt en kvart million til afholdelse af ferielejre for udsatte børn og unge ved Ungdommens Røde Kors.
Derudover modtager Danmarks Idrætsforbund 100.000 kroner til forbundets soldaterprojekt, hvor der bliver afholdt sommercamps for veteraner.
50.000 kroner er blevet bevilget til Det Grønlandske Selskab til udgivelse af Tidsskriftet Grønland.
Derudover er der blandt andet også blevet bevilget støtte til Fonden Morgencafé for Hjemløse, Børns Vilkår, Alzheimerforeningen, Foreningen Cancerramte børn og Frelsens Hær.
Fonden støtter humanitære, sociale, kulturelle, videnskabelige, idrætslige, uddannelsesmæssige, almennyttige og almenvelgørende formål.
Fonden administreres af fondsdirektør Morten Roland Hansen.
Man kan søge om støtte fra fonden, men uddeling kan også ske uden en ansøgning.
Sidste år uddelte fonden også penge til en række projekter. Her blev der givet 1,3 millioner kroner ud til 12 projekter.
Her var Ungdommens Røde Kors også blandt modtagerne ligesom i år.
/ritzau/