Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 02/03/2023 - 15:25

Hollywood-stjerne køber hus i København af kendt dansker

Den verdensberømte skuespillerinde Lily Collins har flere gange lagt vejen forbi den danske hovedstad. Nu har hun sammen med sin mand købt hus i København.

Jordan Strauss/Ritzau Scanpix

Af: Af Mads Ingemann Abbes, Ritzau Fokus

Skuespillerinden Lily Collins, der har hovedrollen i Netflix-succesen "Emily in Paris", har ad flere omgange besøgt København, og her har hun ikke lagt skjul på, at hun knuselsker den danske hovedstad.

Hun har sågar tidligere løftet sløret for, at hun sammen med sin mand, filminstruktøren og manuskriptforfatteren Charlie McDowell, har talt om at flytte til Danmark.

Noget kunne tyde på, at parret har gjort alvor af overvejelserne. I hvert fald har de købt et hus midt i København, skriver Ekstra Bladet.

Ifølge mediet er der tale om et byhus på en sidegade til søerne. Det skal have kostet 14 millioner kroner, og sælgeren er den danske forfatter Kim Fupz Aakeson.

33-årige Lily Collins har på sin Instagram flere gange delt billeder fra stjerneparrets ture til Danmark.

Her har de blandt andet lagt vejen forbi Rørvig og ved flere lejligheder har de også spist på den verdensberømte restaurant Noma.

- Vores yndlingsaften på året er at spise på Noma. Endnu en utrolig madoplevelse fra René Redzepis geniale sind, skrev Lily Collins efter et besøg på michelinrestauranten.

Hvad Lily Collins og Charlie McDowells planer er for byhuset i København, er endnu uvist.

/ritzau/

København, 03/09/2025 - 16:31

Radiohead spiller fire koncerter i København til december

Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix

Efter at have overrasket med et livealbum i august annoncerer Radiohead 20 koncerter i fem europæiske byer.

Radiohead spiller fire koncerter i Royal Arena i København til december.

Det oplyser bandet på sin hjemmeside.

Det bliver 1., 2., 4. og 5. december.

I alt har de annonceret 20 koncerter fordelt på fem europæiske byer. Ud over København er det Madrid, Bologna, London og Berlin.

Det bliver bandets første koncerter i syv år. De lagde senest vejen forbi Danmark i 2017, hvor de spillede på festivalen Northside.

Selv om koncerten foregik i silende regn, var anmelderne alligevel begejstrede.

Gaffas anmelder gav fem ud af seks stjerner, mens Ekstra Bladets anmelder kvitterede med fire ud af seks stjerner.

- Selv ikke Elvis Presley eller selveste Thomas Helmig kunne have skabt magi i mudderpølen, men afsluttende "Karma Police" glimtede i natten med de drivvåde publikumsrester på kor, skrev Ekstra Bladets anmelder i 2017.

Ud af det blå udgav bandet i august i år livealbummet "Hail to the Thief - Live Recordings 2003-2009".

Det var ikke et spritnyt album, men derimod en liveudgave af bandets sjette album, "Hail to the Thief", som udkom i 2003.

De europæiske datoer er bandets første liveoptrædener siden 2018, hvor de afsluttede en turné med deres niende album, "A Moon Shaped Pool", fra 2016.

Siden da har hvert medlem haft gang i deres respektive solokarrierer.

Forsanger og guitarist Thom Yorke og guitarist Jonny Greenwood dannede gruppen The Smile sammen med jazz-trommeslager Tom Skinner. De har indtil videre udgivet tre album og flere gange spillet i Danmark.

Radiohead blev dannet i 1986 og fik stor opmærksomhed med blandt andet sangen "Creep" fra 1993, albummet "The Bends" fra 1995 og gennembruddet fra 1997 "OK Computer".

Billetsalget til koncerterne i december åbner via Radioheads hjemmeside 12. september.

Men for at minimere snyd med opkøb af billetter foregår salget kun via registrering. Det er muligt at registrere sig fra fredag 5. september klokken 11.00 til søndag 7. september klokken 23.00.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 03/09/2025 - 16:11

Radiohead spiller fire koncerter i København til december

Efter at have overrasket med et livealbum i august annoncerer Radiohead 20 koncerter i fem europæiske byer.

Radiohead spiller fire koncerter i Royal Arena i København til december.

Det oplyser bandet på sin hjemmeside.

Det bliver 1., 2., 4. og 5. december.

I alt har de annonceret 20 koncerter fordelt på fem europæiske byer. Ud over København er det Madrid, Bologna, London og Berlin.

Det bliver bandets første koncerter i syv år. De lagde senest vejen forbi Danmark i 2017, hvor de spillede på festivalen Northside.

Ud af det blå udgav bandet i august livealbummet "Hail to the Thief - Live Recordings 2003-2009".

Det var ikke et spritnyt album, men derimod en liveudgave af bandets sjette album, "Hail to the Thief", som udkom i 2003.

Billetsalget til koncerterne i december åbner via Radioheads hjemmeside 12. september.

Men for at minimere snyd med opkøb af billetter foregår salget kun via registrering. Det er muligt at registrere sig fra fredag 5. september klokken 11.00 til søndag 7. september klokken 23.00.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 03/09/2025 - 10:00

FAKTA: Derfor får vi nyt elprissystem

* Det europæiske elmarked overgår til et nyt system, hvor prisen på strøm kan skifte hvert kvarter.

* Meningen med det nye system er, at produktionen af el fra sol og vind skal følges bedre ad med prisen.

* Der kan for eksempel være stor forskel på, hvor meget strøm et solcelleanlæg eller en vindmølle producerer i løbet af en time. Det første kvarter er der måske fuld sol eller meget vind, men så driver en sky for solen, eller blæsten aftager, hvilket får produktionen til at falde kvarteret efter.

* Ved at beregne en ny elpris hvert kvarter er håbet, at prisen på strøm bliver mere præcis.

Kilde: Martin Dam Wied, der er chef for afdelingen Marked, Varme og Intelligent Energi hos brancheorganisationen Green Power Denmark.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 03/09/2025 - 10:00

Ny elpris hvert kvarter er kun for den topnørdede forbruger

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Til efteråret overgår prisen på strøm fra at være timebaseret til kvarterbaseret, men det rykker højst sandsynligt intet nævneværdigt på din elregning.

Følger du nøje med i, hvornår det er billigst at sætte en vask over eller lade elbilen op, så skal du berede dig på, at der fra 1. oktober bliver skruet op for det daglige antal af priser.

Når efteråret rammer, vil en række elselskaber herhjemme tilbyde dig muligheden for at få en ny elpris hvert kvarter i stedet for hver time. Det sker, fordi hele det europæiske elmarked overgår til et nyt prissystem.

Spørger du Tue Patursson, der er ekspert i indeklima, klimatilpasning og energi hos Videncentret Bolius, så giver det dog ikke ret meget mening for den enkelte forbruger at planlægge strømforbruget efter priser, der skifter hvert kvarter.

- Man skal virkelig være en, der nørder det og indstiller sine ting meget præcist. Der er sikkert nogle gadgetagtige typer, der kan finde ud af at få noget ud af det, men jeg tvivler på, at den almindelig dansker vil opleve nogen forskel ved den her ændring, siger Tue Patursson.

Han peger på, at for eksempel vaskemaskinen gerne kører en times tid ad gangen og måske over tre timer, hvis du indstiller den på et spareprogram.

- Det må være beskedent, hvad man kan spare på at skyde vasken et kvarter, fordi der er tale om en meget lille mængde strøm, lyder det fra Tue Patursson.

De kvarterbaserede elpriser er ifølge ham mest relevante for erhvervslivet, hvor der bliver brugt store mængder strøm, og hvor selv små justeringer i forbruget derfor kan føre væsentlige besparelser med sig.

Er du alligevel nysgerrig på at se, om du kan hente nogle kroner og øre hjem på elregningen, skal du først og fremmest tjekke op på, hvilken aftale du har med dit elselskab. De nye kvarterpriser vil kun være relevante, hvis din elaftale er baseret på variable priser.

Dernæst skal du finde du af, om dit elselskab overhovedet tilbyder dig at skifte over til et produkt med kvarterpriser.

Martin Dam Wied, der er chef for afdelingen for Marked, Varme og Intelligent Energi hos brancheorganisationen Green Power Denmark, anbefaler dog, at du ser tiden an, inden du hopper på det nye produkt.

- Mit råd vil være at holde øje med, hvordan det udvikler sig på elbørserne med de nye kvarterpriser. Det er lidt som at holde øje med aktier, siger han og peger på, at det stadig er uvist, hvordan det nye elprissystem vil påvirke elmarkedet.

Måske viser det sig, at kvarterpriserne på sigt godt kan betale sig for dig, der bruger meget strøm i løbet af døgnet. Det kan være, hvis du har en ladeboks til elbilen i garagen eller varmer huset op med en varmepumpe.

- Men helt personligt ville jeg nok se tiden an, understreger Martin Dam Wied.

Ender du med at sige ja tak til muligheden for at blive afregnet for strøm på den nye facon, er det vigtigt at tjekke op på, om du skal have en ny elmåler.

- Der vil være ældre elmålere, der ikke kan afregne per kvarter. Det afhænger lidt af, hvor man bor, og hvornår måleren blev sat op. Her skal man tage fat i sit elselskab og finde ud af, om man skal have en ny, fortæller Martin Dam Wied.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek