Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

12/06/2019 - 14:00

FAKTA: Perfekt er ikke målet

Af: /ritzau fokus/

- Drop ideen om, at det skal være en perfekt aften. Det kan faktisk være afstressende for dine gæster - så behøver de heller ikke at være perfekte.

- Der er ingen grund til at kaste sig milevidt uden for sin komfortzone, når det gælder mad eller vin. Tag det i små skridt.

- Vælg hellere en vin, du godt kan lide, end en, der lyder fin.

- Vær nærværende og opmærksom på dine gæster. Man vil gerne føle sig set og anerkendt.

Kilder: tjenerfaglærer Mia Søndergaard, sommelier Julie Brink Færch.

/ritzau fokus/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek