Søborg, 13/02/2026 - 10:56
Fire er tiltalt for skudattentat mod bil med 12-årig i Søborg
En pige sad på passagersædet, da en mand blev dræbt af flere skud i Søborg. Fire er tiltalt for drabet.
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
En 12-årig pige sad på passagersædet i en bil en majaften i Søborg, da en mand affyrede seks skud gennem bilens åbne vindue.
Skuddene ramte en 35-årig mand bag rattet, som døde.
Nu har anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi rejst tiltale mod fire mænd i sagen. Det oplyser politikredsen i en pressemeddelelse fredag.
- Der er tale om et usædvanligt brutalt drab begået med et barn i umiddelbar skudlinje. Anklagemyndigheden vil nedlægge påstand om meget lange fængselsstraffe, udtaler specialanklager Cecilie Swartz Bak.
Skuddrabet skete på Novembervej i Søborg 2. maj sidste år.
Politiet betragter også skudepisoden som et drabsforsøg mod pigen.
Flere medier har beskrevet, at drabsofferet var bror til en mand med relation til rocker- og bandemiljøet.
Efter den første skudsalve gik en 24-årig mand hen til bilen med en pistol. Men han forlod stedet uden at affyre skud.
En 27-årig mand er tiltalt for at affyre de dræbende skud.
I første omgang blev den 35-årige mand alvorligt såret og indlagt på hospitalet, hvor han to dage senere døde.
Pigen undgik at blive ramt af skuddene. Hun er et familiemedlem til den dræbte, har det tidligere været fremme.
Ud over de to pistolbevæbnede mænd er en 36-årig mand også blevet tiltalt for at holde og vente med en flugtbil, skriver politiet.
Den fjerde tiltalte - en 26-årig mand - har haft en ledende rolle i planlægningen af attentatet, lyder det i pressemeddelelsen.
Han blev udleveret fra Tyrkiet i december og herefter varetægtsfængslet i sagen.
Gruppen er også blevet tiltalt for våbenbesiddelse under særdeles skærpende omstændigheder.
Yderligere to personer har været sigtet i sagen. Men sigtelserne imod dem er nu frafaldet.
Sagen skal føres ved Retten i Glostrup. Her er den endnu ikke blevet berammet, skriver politiet.
/ritzau/




