Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Washington, 14/01/2020 - 21:22

Rigsretssag mod Trump ventes onsdag at ryge til Senatet

Onsdag stemmer Repræsentanternes Hus, og så kan Senatet snart tage hul på rigsretssagen mod Donald Trump.

Eric Baradat/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/Reuters

Repræsentanternes Hus vil onsdag stemme om at sende anklagepunkterne i rigsretssagen mod præsident Donald Trump videre til Senatet.

Det siger den demokratiske formand for Repræsentanternes Hus, Nancy Pelosi.

En afstemning i Repræsentanternes Hus onsdag åbner for, at Senatet kan tage de indledende skridt i rigsretssagen mod Trump allerede i denne uge.

Selve rigsretssagen i Senatet begynder formentlig i næste uge, siger den republikanske flertalsleder i Senatet, Mitch McConnell.

I denne uge kan der være forberedende skridt såsom at tage senatorer i ed, siger han.

- Det vil gøre os klar til at begynde den egentlige retssag næste tirsdag, lyder det fra McConnell.

Pelosi har ventet i flere uger med at sende anklagerne videre fra Repræsentanternes Hus til Senatet, hvor rigsretssagen skal finde sted.

Hun og Mitch McConnell har været uenige i spørgsmålet om nye vidner, når sagen rykker videre til Senatet.

Tirsdag retter Pelosi fornyet kritik mod McConnell og siger, at han forsøger at dække over Trump.

- Amerikanerne vil fuldt ud opfatte Senatets forsøg på at indlede retssagen uden vidner og dokumenter som en ren politisk mørklægning. McConnell og præsidenten er bange for, at flere fakta kommer frem, skriver Pelosi på Twitter.

Demokraterne vil gerne have nuværende og tidligere topembedsmænd i Det Hvide Hus til at afgive forklaring under ed.

Blandt dem er Trumps tidligere nationale sikkerhedsrådgiver John Bolton, der potentielt kan skade præsidentens sag.

McConnell har endnu ikke meddelt, om der kan føres nye vidner eller fremlægges nye dokumenter i sagen.

Men to republikanske senatorer, Lindsey Graham og Mike Rounds, siger, at McConnells plan for rigsretssagen garanterer, at der vil blive holdt en afstemning om indkaldelse af vidner og fremlæggelse af nye beviser.

Demokraterne frygter, at McConnell vil forsøge at styre processen mod en hurtig frifindelse af præsidenten - noget, som han har antydet, at han vil gøre.

- Hvad laver Senatet, der gør, at de ikke har plads i kalenderen til at høre fra vidner som John Bolton og Mick Mulvaney, siger det demokratiske kongresmedlem Hakeem Jeffries tirsdag ifølge tv-stationen CNN.

Mulvaney er fungerende stabschef i Det Hvide Hus. Demokraterne vil gerne indkalde ham og Bolton som vidner for at høre mere om en omstridt telefonsamtale mellem Trump og Ukraines præsident, Volodimir Zelenskij, i juli.

De to anklagepunkter mod Trump handler om embedsmisbrug og hindring af Kongressens arbejde.

Præsidenten er anklaget for at have misbrugt sin magt ved at presse Ukraines regering til at iværksætte en undersøgelse af Trumps politiske rival Joe Biden og dennes søn.

Derudover er Trump anklaget for at have modarbejdet Kongressen i efterforskningen af sagen.

Det er kun tredje gang i USA's historie, at der indledes en rigsretssag mod den siddende præsident.

/ritzau/Reuters

Odense, 27/10/2025 - 12:00

International hitmaskine indtager Tinderbox

Scott A Garfitt/Ritzau Scanpix

Den amerikanske rapstjerne Pitbull er præsenteret som det andet navn på plakaten til Tinderbox-festivalen 2026.

Den amerikanske rapper og sanger Pitbull indtager festivalen Tinderbox i Odense til juni.

Det bekræfter Tinderbox i en pressemeddelelse.

Pitbull har gennem tiden leveret numre som "Timber", "Give Me Everything" og "Fireball" til hitlisterne.

Hitmaskinen var senest i Danmark i juni 2025.

Her spillede han for en udsolgt Royal Arena i København som led i sin Party After Dark-turné.

Pitbull er opvokset i den amerikanske storby Miami i Florida som søn af cubanske forældre.

Han udgav i 2004 sit debutalbum "M.I.A.M.I.", mens hans seneste album udkom i 2023.

I løbet af sin karriere har Pitbull udgivet musik sammen med internationalt kendte kunstnere som Chris Brown, Ne-Yo og Enrique Iglesias.

44-årige Pitbull med det borgerlige navn Armando Christian Pérez modtog i 2016 en Grammy-pris for sit album "Dale".

I 2018 varmede han op for popstjernen Britney Spears til hendes koncert i Oslo.

På den odenseanske festival Tinderbox kommer han på plakaten sammen med blandt andet det danske fremadstormende band Aphaca, der som de første blev præsenteret som en del af næste års program.

Der er endnu ikke annonceret flere navne til 2026-udgaven af festivalen, der finder sted i Tusindårsskoven i Odense fra 25. til 27. juni.

Tinderbox har tidligere kunnet præsentere større internationale navne som en del af festivalens lineup.

I sommeren 2025 lagde den australske popstjerne Kylie Minogue vejen forbi.

Det samme gjorde den svenske sanger Zara Larsson i 2022.

Den amerikanske rapper og sanger Post Malone var præsenteret som et af navnene i 2020.

Koncerten blev dog annulleret, da festivalen det år blev aflyst på grund af coronapandemien.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 27/10/2025 - 11:31

Afdøde Peter Lund Madsen medvirker i nyt DR-program

Linda Kastrup/Ritzau Scanpix

Peter Lund Madsen, der var læge, psykiater og tv-personlighed, er med i et nyt historieprogram på DR.

Peter Lund Madsen, der døde 10. august, medvirker i et kommende program på DR om danmarkshistorien.

Det skriver DR i en pressemeddelelse.

Sammen med sin bror, Anders Lund Madsen, nåede lægen, psykiateren og tv-personligheden, populært kaldet "Hjerne-Madsen", at være med i optagelserne af tv-udsendelsen "Jagten på danmarkshistorien".

Programserien begynder 3. november, og i sjette afsnit vil de to brødre medvirke i programmet, der er optaget på Kronborg Slot.

I udsendelserne skal de medvirkende løse gåder og opgaver, der handler om forskellige kapitler i danmarkshistorien. Hvert afsnit tager udgangspunkt i en bestemt tidsperiode og et særligt sted.

Blandt de øvrige medvirkende er politiker Ida Auken, komiker Lasse Rimmer og tidligere Venstre-formand Jakob Ellemann-Jensen.

Peter Lund Madsen døde i en alder af 65 år.

Han var på vej på cykel fra Havnsø til København, da han fik et ildebefindende.

Forbipasserende fandt ham i vejkanten og alarmerede politiet. Han blev fløjet til Rigshospitalet, men var død ved ankomsten.

Peter Lund Madsen specialiserede sig som læge i hjernen og fik blandt andet en doktorgrad for sine studier af hjernens blodomløb og forandringer ved forskellige bevidsthedsniveauer.

Han blev vært for tv-programmet "Hjerne-Madsen " i 1998 og blev kendt for at kunne formidle ofte svært tilgængelige videnskabelige emner på en letforståelig og underholdende måde.

Han lavede siden både radio og teater om videnskabelige emner, og ofte skete det i selskab med lillebror Anders.

Han bestyrede ved sin død radioprogrammet "Hjernekassen" på P1. DR valgte kort efter Peter Lund Madsens død at lukke programmet permanent.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 27/10/2025 - 14:00

FAKTA: Radon kommer fra undergrunden

* Radon er en gasart, du hverken kan se, lugte eller smage. 

* Den er et såkaldt nedbrydningsprodukt fra uran, som er en af jordens radioaktive stoffer.

* Radon siver op fra undergrunden og bliver en del af den luft, vi indånder. Radon nedbrydes til andre radioaktive luftarter. De kaldes radondøtre. 

* Radon-niveauet i boligen er højere inde end ude og ofte højest i kælderen, da den er tættest på jorden. 

Kilde: Kræftens Bekæmpelse, Sundhedsstyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 27/10/2025 - 14:00

Ny bog gør op med udbredte misforståelser om radon

Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix

Frygten for stråling fra radon bør ikke fylde ret meget i vores hverdag, mener forfatter til ny bog om radioaktivitet.

Som husejer kan du hurtigt spendere store summer på at værne dit hjem mod radon. Men frygten for den naturlige radioaktive gas, der findes overalt omkring os, er steget for højt til vejrs.

Det mener Mikkel Øberg, der er direktør for strålingsbeskyttelse hos den statslige virksomhed Dansk Dekommissionering, der hører under Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab.

Han er medforfatter til den nye bog "Radioaktiv - En opdagelsesrejse gennem strålingens fantasifulde historier og forbløffende facts", som har et mål om at gøre op med en række misforståelser og overdrivelser om radioaktiv stråling.

- Det bliver sagt, at radon er den næststørste årsag til lungekræft efter rygning, og det er sådan set rigtigt nok. Men det svarer til at stille mig - en klassisk ingeniør med briller og tynde arme - ved siden af Arnold Schwarzenegger og sige, at jeg er den næststærkeste mand i rummet, siger Mikkel Øberg og fortsætter:

- Det kan godt være, at jeg er den eneste anden mand i rummet, men jeg er ikke stærk. Rygning er så uendeligt mere kræftfremkaldende end radon.

De danske sundhedsmyndigheder anslår, at radon hvert år er skyld i omkring 300 nye lungekræfttilfælde. Men det tal kalder på en nuancering, mener Mikkel Øberg.

Risikoen for at få lungerne skadet af radon er nemlig markant højere, hvis du også er ryger. Faktisk er risikoen for radonudsættelse op til 25 gange højere for rygere end ikkerygere. Det oplyser både Sundhedsstyrelsen og Kræftens Bekæmpelse.

- Næsten alle de patienter, vi regner med i regnestykket om de 300 tilfælde, er rygere, siger Mikkel Øberg og tilføjer, at du som ikkeryger har så minimal en risiko for at blive syg af radon, at bekymringen for det er tæt på irrelevant.

Mikkel Øberg understreger, at det er godt, at vi i samfundet har fokus på radon, og at vi beskytter os mod det. Det er proportionerne, han ønsker at sætte fokus på - især i et land som Danmark, hvor radonniveauet helt generelt ligger lavt sammenlignet med andre lande.

- Jeg vil ikke skydes i skoene, at jeg er helt ubekymret, men der er bare så mange andre ting, man kan bruge sine penge på i forhold til at forbedre ens sundhed, siger han.

At radon udgør en meget lille fare for ikkerygere, er helt korrekt, lyder det fra Torben Valdbjørn Rasmussen, der er seniorforsker ved Institut for Byggeri og Miljø på Aalborg Universitet, hvor han blandt andet beskæftiger sig med radon.

Samtidig understreger han, at det er vigtigt at holde fast i, at mennesker helst skal udsættes for så lidt stråling som muligt i løbet af livet.

- Jeg forholder mig til Sundhedsstyrelsens hjemmeside, hvor der står, at halvdelen af den radioaktivitet, vi bliver udsat for, stammer fra radon, siger Torben Valdbjørn Rasmussen.

Rummer dit hus et radonniveau, der ligger over den danske grænseværdi på 100 becquerel per kubikmeter, opfordrer han derfor til, at du får gjort noget ved det.

Ofte kan det løses ved at få installeret et ventilationssystem, der sørger for at holde mængden af radon i luften nede.

Du skal dog ikke gøre dig nogle forhåbninger om at bringe radonniveauet ned på nul. For radon er en naturlig del af luften her på Jorden - både inde og ude - og det er derfor umuligt at undgå.

- Det er fint, at vi får et mere nuanceret billede af radioaktivitet. For det er en del af den verden, vi lever i. Det er en af de ting, der står med småt, at vi skal leve med, ligesom at det står med småt, at vi en dag skal herfra, siger Torben Valdbjørn Rasmussen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek