Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 27/11/2022 - 08:00

Andreas Bo: Jeg skriver mig ind i historien

Andreas Bo er en del af det hold, der skal genrejse Tivolirevyen, og det er et privilegeret job, understreger den prisvindende skuespiller og komiker.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Af: Af Ritzau Fokus

Andreas Bo har fuld knald på karrieren, og nu kan han sætte endnu et flueben på sit farverige cv.

Den 55-årige komiker skal nemlig være en del af holdet, der skal genrejse Tivolirevyen, og han har masser af erfaring at trække på.

- Man kan godt lige få tanken: "Så skal jeg bare ind og sige noget sjovt, som jeg plejer". Men det er klart, at det på et eller andet tidspunkt går op for en, at jeg qua det skriver mig ind i historien, siger Andreas Bo på pressemødet og fortsætter:

- I Cirkusrevyen har jeg haft samme garderobe som Dirch Passer og siddet ved siden af Ulf Pilgaard. Helt krukket synes jeg, det er fedt at kunne sige. Tænk sig at have fået lov til at prøve det, lille tykke Andreas fra Nørre Lyndelse. Men det handler jo ikke om mig - det handler om publikum.

Andreas Bos arbejde er at underholde andre, når de har fri og nyder en stund væk fra dagligdagens trummerum for at hengive sig til grinet.

Det er et enormt privilegie, men også et, der engang slog ham omkuld.

- Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg havde en stressnedsmeltning for mange år siden. Jeg var lige brudt igennem med "Live fra Bremen" og sad inde i Parken og kiggede rundt på de knap 40.000 sæder. Jeg havde lige solgt 55.000 billetter til mit første soloshow, hvor jeg ikke anede, hvad jeg skulle sige.

- Og så rammer det, når man står ude bag Aarhus Musikhus med en smøg og ser 1000 Fiat Punto'er komme kørende, som alle er kommet for at se en.

Andreas Bo blev til sidst sygemeldt med stress.

- Det kan være fuldstændig lammende at tænke: "Hvad fanden bilder du dig ind at tro, du kan få folk til at hive en aften ud af kalenderen, tage pænt tøj på og måske skal ud at spise og bruge for en husstand 1000-1500 kroner".

- Men så kommer der simpelthen et punkt, hvor man er nødt til at sige: "Det er deres valg, og de har sgu valgt mig", siger Andreas Bo.

Af og til kan tankerne, som engang overmandede ham, godt ulme lidt igen, og det kræver en peptalk at psyke sig selv op og få tvivlen til at forsvinde.

- Når jeg går ind på en scene, vil jeg gerne udstråle: "I skal bare være helt rolige og trygge - jeg har den. Læn jer tilbage, og hav det fedt".

- Jeg har nogle gange siddet i bilen på vej til et sjov-mand-efter-hovedretten-job og simpelthen sagt til mig selv: "Jeg er faktisk en lille gave til dem. De skal være glade for, at jeg kommer", selv om jeg godt ved, at det ikke er sådan, det er. Men den indstilling bliver du simpelthen nødt til at have. Ellers så glem det. Så kan det være skideligemeget, siger Andreas Bo.

Lige så vigtigt det er at gå på scenen med stor selvtillid, kan det være lige så destruktivt, hvis det kammer over i storhedsvanvid, tilføjer den erfarne komiker.

- Det går galt, hvis det stiger dig til hovedet, og du tænker: "Så er jeg jo noget helt specielt". For det er vi ikke. Der er ikke forskel på mig og en, der arbejder i Netto. Det her er bare mit job, siger han.

Når folk har valgt at spendere deres aften i hans selskab, har Andreas Bo tre dogmer, han skal efterleve.

Han skal virkelig ville det.

Så skal han være ædru, som han beskriver det. Det betyder, at han skal være i form til at yde det, der skal til på scenen.

Det sidste og altafgørende, der skal være opfyldt, er, at han skal være forberedt og ovenpå.

- Det er den gamle historie om revyskuespillere og afdankede koryfæer, som er gået til i druk af nervepres. De nye standuppere er opdraget på en helt anden måde, siger Andreas Bo og uddyber:

- De har fået at vide, at det var fantastisk, bare de lagde en lort hjemme på kakkelbordet i stuen. "Hvor er det flot! Ind på scenen med dig".

- Men uanset om du har den fra fødslen til indkøbspris, eller man som mig har fået at vide af min mor gennem hele min barndom: "Hvis du stiller dig op på en scene, har du kraftedeme at være forberedt", så er du under alle omstændigheder nødt til at komme overens med det.

Med sine tre dogmer opfyldt, er det et enormt berigende job at entertaine andre.

Det handler om at finde balancen mellem ydmyghed og selvtillid, så man kan give sit publikum en ordentlig en på opleveren.

- Når jeg skal have et par nye bukser og går hen til ekspedienten, som bare begynder at grine, kan jeg godt tage mig selv i først at blive lidt irriteret og tænke: "Nu er det dig, der er på arbejde. Jeg skal bare have et par bukser. Jeg skal ikke underholde lige nu."

- Men så tænker jeg: Tænk sig, at når folk ser mit fede fjæs, tænker de: "Nu skal vi have det sjovt". Det er fantastisk. Vi lever simpelthen af at få folk til at grine. Hvor fucking privilegeret kan man være?, lyder det fra Andreas Bo.

Tivolirevyen får premiere i Glassalen i Tivoli 1. juni 2023.

/ritzau/

København, 21/11/2025 - 11:38

Esben Bjerre taler ud for første gang: Jeg havde en affære

Celina Dahl/Ritzau Scanpix

Esben Bjerre indrømmer utroskab mod hustruen Sisse Sejr-Nørgaard og sender en stikpille til medierne, som han mener, har givet historien for meget opmærksomhed.

- Jeg havde en affære, som min hustru opdagede.

Sådan lyder det fra tidligere radio- og tv-vært Esben Bjerre i det seneste afsnit af den populære podcast "Her går det godt", hvor han for første gang udtaler sig om hustruens stalkingsag.

42-årige Sisse Sejr-Nørgaard blev 31. oktober idømt 30 dages ubetinget fængsel ved Østre Landsret for stalking og identitetstyveri.

Sisse Sejr mente, at hendes stalkingoffer havde en affære med hendes ægtemand. Det var blandt andet derfor, hun havde handlet, som hun gjorde, forklarede hun i retten.

Indtil videre har Esben Bjerre været tavs om den påståede utroskab, men nu tager han bladet fra munden.

Det skyldes, at ankefristen for sagen udløb fredag, forklarer han i podcasten, hvor han deler værtstjansen med Peter Falktoft.

Værten sætter også ord på sin kones handlinger mod kvinden, han havde en affære med.

- Det var en rigtig spids sommer sidste år. Hun (Sisse Sejr-Nørgaard, red.) reagerede ved at bestille nogle borde og nogle nyhedsbreve til vedkommende. Det var idiotisk - det har hun sagt undskyld for, og nu har hun også fået en straf.

Esben Bjerre sender også en stikpille til medierne, som han mener, ikke burde have blæst en så privat historie op.

- Jeg ved godt, der sidder nogle og tænker, at det er sådan, det er at være i fjernsynet. Jeg er simpelthen bare ikke enig. Jeg synes ikke, at folks private nedsmeltninger skal have gigantiske personlige konsekvenser.

Han sender samtidig en undskyldning til sine nærmeste:

- Jeg vil bare sige, at jeg er mest ked af den situation, jeg har sat hende (Sisse Sejr-Nørgaard, red.) og min familie i. Det er ikke en undskyldning for, hvad der er sket, men en forklaring på, hvorfor der skete noget.

Esben Bjerre og Sisse Sejr-Nørgaard har sammen to børn på 4 og 11 år.

- At mine børn og hustru og alle andre har kunnet læse med i vores mest private sammenbrud, har været så grænseoverskridende, at du tror, det er løgn, siger han i podcasten.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 21/11/2025 - 11:18

Esben Bjerre taler ud for første gang: Jeg havde en affære

Celina Dahl/Ritzau Scanpix

Esben Bjerre indrømmer utroskab mod hustruen Sisse Sejr-Nørgaard og sender en stikpille til medierne, som han mener har givet historien for meget opmærksomhed.

- Jeg havde en affære, som min hustru opdagede.

Sådan lyder det fra Esben Bjerre i det seneste afsnit af den populære podcast "Her går det godt", hvor han for første gang udtaler sig om hustruens stalkingsag.

42-årige Sisse Sejr-Nørgaard blev 31. oktober idømt 30 dages ubetinget fængsel ved Østre Landsret for stalking og identitetstyveri.

Sisse Sejr mente, at hendes stalkingoffer havde en affære med hendes ægtemand. Det var blandt andet derfor, hun havde handlet, som hun gjorde, forklarede hun i retten.

Indtil videre har Esben Bjerre været tavs om den påståede utroskab, men nu tager han bladet fra munden.

Det skyldtes, at ankefristen for sagen udløb fredag, forklarer han i podcasten, hvor han deler værtstjansen med Peter Falktoft.

Værten satte også ord på sin kones handlinger mod kvinden, han havde en affære med.

- Det var en rigtig spids sommer sidste år. Hun (Sisse Sejr-Nørgaard, red.) reagerede ved at bestille nogle borde og nogle nyhedsbreve til vedkommende. Det var idiotisk - det har hun sagt undskyld for, og nu har hun også fået en straf.

Esben Bjerre sendte også en stikpille til medierne, som han mener, ikke burde have blæst en så privat historie op.

- Jeg ved godt, der sidder nogle og tænker, at det er sådan, det er at være i fjernsynet. Jeg er simpelthen bare ikke enig. Jeg synes ikke, at folks private nedsmeltninger skal have gigantiske personlige konsekvenser.

Han sender samtidig en undskyldning til sine nærmeste.

- Jeg vil bare sige, at jeg er mest ked af den situation, jeg har sat hende (Sisse Sejr-Nørgaard, red.) og min familie i. Det er ikke en undskyldning for, hvad der er sket, men en forklaring på, hvorfor der skete noget.

At hans påståede utroskab fyldte så meget i medierne, har været en voldsom oplevelse for podcastværten.

- At mine børn og hustru og alle andre har kunnet læse med i vores mest private sammenbrud, har været så grænseoverskridende, at du tror, det er løgn.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 21/11/2025 - 08:00

FAKTA: Genbrug og giv nyt liv

* Lav om: Hvis ærmerne er blevet slidte, kan du klippe dem af og strikke nye kanter i ærmegabet - så har du en vest. Du kan også forvandle en sweater til en cardigan.

* Genbrug garnet: Du kan vælge at trevle en sweater op og genbruge garnet i et nyt projekt. Det er en fantastisk måde at spare både ressourcer og penge på. Og har du børnestrik, der er blevet for småt, kan du forlænge ærmer og krop, så trøjen passer en sæson mere.

* Brug resterne: De små nøgler, der ligger og venter på at blive brugt, kan blive til den smukkeste personlige sweater. Strik med striber, felter eller tone-i-tone, og nyd, at intet går til spilde.

Kilde: strikdesigner og indehaver af Strikkeakademiet Pernille Cordes.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 21/11/2025 - 08:00

FAKTA: Sådan vasker du i hånden

* Fyld en balje med lunkent vand (højst 35 grader), og tilsæt lidt uldvaskemiddel.

* Læg strikken i blød i 20-30 minutter. Undgå at vride eller gnide.

* Skyl forsigtigt, og sørg for at vandet har samme temperatur hele vejen igennem, så ulden ikke får et "kuldechok".

* Læg strikken i et håndklæde, og rul den, så vandet presses ud.

* Alternativt kan du lægge den i et vaskenet og køre en kort centrifugering på maks 800 omdrejninger - det fjerner vandet hurtigt og effektivt uden at skade fibrene.

Kilde: strikdesigner og indehaver af Strikkeakademiet Pernille Cordes.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek