Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Minneapolis, 28/01/2026 - 03:48

Dommer blokerer for deportation af femårig tilbageholdt af ICE

Femårig blev sidste uge tilbageholdt af immigrationsmyndigheder i Minneapolis. Han opholder sig nu i Texas.

Handout/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/AFP

En dommer har midlertidigt sat en stopper for, at en femårig dreng, der i øjeblikket tilbageholdes af amerikanske immigrationsmyndigheder, kan udvises af USA.

Det skriver nyhedsbureauet AFP natten til onsdag på baggrund af en kendelse fra Fred Biery, der er dommer i den amerikanske delstat Texas, hvor drengen og hans far i øjeblikket tilbageholdes i et detentionscenter.

Femårige Liam Conejo Ramos og hans far, Adrian Conejo Arias, der er asylansøgere fra Ecuador, blev tirsdag i sidste uge tilbageholdt af den amerikanske immigrationsmyndighed ICE i Minneapolis.

Billeder af den femårige dreng iført blå hue og en rygsæk, som en sortklædt ICE-betjent holder fast i, blev efterfølgende delt flittigt på sociale medier.

- Enhver mulig eller forventet fjernelse eller forflyttelse af barnet eller hans far er forbudt, mens de bestrider tilbageholdelsen, indtil der gives andre ordre fra denne domstol, skriver Biery i kendelsen mandag.

Forstanderen for Columbia Heights Public Schools, hvor den femårige dreng gik i børnehave, har sagt, at Ramos og hans far blev tilbageholdt af immigrationsmyndighederne i indkørslen, da de kom hjem.

Romas blev ifølge forstander Zena Stenvik efterfølgende brugt som "lokkemad" af ICE-betjente for at lokke de mennesker, der opholdt sig i familiens hus, udenfor.

Udlægningen fra de amerikanske immigrationsmyndigheder er noget anderledes. Her lyder det, at drengen blev tilbageholdt, efter at hans far var løbet fra stedet.

- Jamen, hvad skal de gøre? Skal de lade et femårigt barn fryse ihjel?, lød det torsdag fra USA's vicepræsident, J.D. Vance.

Minneapolis, der ligger i delstaten Minnesota, er i øjeblikket centrum for en anspændt situation omkring den amerikanske føderale regerings igangværende indsats mod immigration.

I januar har føderale betjente fra grænsepolitiet og ICE to gange skudt og dræbt amerikanske statsborgere i byen.

USA's præsident, Donald Trump, sagde tirsdag, at han ville deeskalere situationen i Minneapolis en smule.

/ritzau/AFP

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek